Każde oczko wodne należy zgłosić w urzędzie. Czy basen rozkładany również?

W zeszłych sezonach hitami ogrodowymi były trampoliny. Ale w tym sezonie prym wśród akcesoriów ogrodowych stawiających na rozrywkę stanowią baseny rozkładane. Wśród nabywców często pojawia się pytanie - skoro na małe oczko wodne trzeba mieć pozwolenie, to czy na mały basen również? Tłumaczymy.

Basen przydomowy w Los Angeles czy Grecji nie budzi zdziwienia, ale w Polsce posiadanie przydomowego basenu jest uznawane za niezwykle prestiżowe. To postrzeganie basenów się oczywiście zmienia, a to dzięki dużo tańszym niż te wkopywane, basenom rozkładanym.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem
 
Basen, a oczko wodne

Największy basen stelażowy w ofercie sklepu Merkury Market posiada nawet 9 metrów długości. Taki zbiornik wodny może pomieścić tysiące litrów wody i mieć większą pojemność niż nie jedno oczko wodne. A przecież tak, jak informowaliśmy przed dwoma tygodniami, na budowę jakiegokolwiek zbiornika istnieje konieczność zgłoszenia budowy w stosownym miejscowym organie administracji architektoniczno-budowlanej.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

 

To nie wszystko, jeżeli wspomniane oczko wodne będzie zajmowało obszar powyżej trzydziestu metrów kwadratowych, należy uzyskać pozwolenie budowlane. Na decyzję urzędu można oczekiwać 65 dni od złożenia wniosku. Czy to samo tyczy się przydomowych basenów domowych? 

Basen rozporowy i stelażowy

Przepisy dotyczące postawienia budowy basenu rozporowego bądź stelażowego nie są w polskich przepisach jednoznacznie określone. Pewną sugestią może być prawo dotyczące budowy basenu przydomowego. Według prawa na basen powyżej 50 m2 będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.

W tym celu należy złożyć w Starostwie Powiatowym specjalny wniosek o jego wydanie, a wraz z nim dostarczyć cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz dowód na posiadanie praw własności do nieruchomości, na której ma powstać. Projekt budowlany musi być wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do prac.

W przypadku basenów poniżej 50 m2 wystarczy zgłosić zamiar budowy do Starostwa Powiatowego. W zgłoszeniu określa się termin rozpoczęcia prac, zakres robót, przedstawia szkice i rysunki ukazujące umiejscowienie basenu na działce.

Jak to działa w praktyce? Największy dostępny w ofercie sklepu Merkury Market basen stelażowy posiada lustro wody o powierzchni 46 m2, czyli o cztery metry mniej niż jest wymagane, by starać się o pozwolenie na budowę. Ponadto, basen, choć po napełnieniu najlepiej by stał nieskładany przez cały sezon, to jednak nie jest konstrukcją o charakterze stałym, więc nie wymaga w praktyce również zgłoszenia.