Kaczyński chce domów z płaskim dachem. Dlaczego? Są powody

W ramach Polskiego Ładu pojawiło się parę pomysłów na ożywienie rynku nieruchomości. Chodzi m.in. o podniesienie metrażu budynku mieszkalnego, który można wznieść bez pozwolenia, do 70 m2 u podstawy. Ważne, by miał płaski dach. Tak to przynajmniej przedstawił premier. Skąd taki pomysł?

Rząd zapowiedział nowy, wielki program zmian - Polski Ład. Tłumaczymy jeden z pomysłów: Budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia.

Dom do 70 m2 bez pozwolenia

Trzeba pamiętać, że są to jedynie zapowiedzi, ale faktycznie pomysł rozpala wyobraźnię. W sobotę podano pierwsze szczegóły zmian w prawie budowlanym, które umożliwią szybszą budowę domów. Przede wszystkim prezes Kaczyński zapowiedział możliwość budowy domu jednorodzinnego do 70 m2 u podstawy na zgłoszenie. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

- Bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie domków do 70 m kw. z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania - ogłaszał w sobotę prezes PiS, Jarosław Kaczyński. 

Łącznie z poddaszem użytkowym ma być możliwa budowa domu o powierzchni nawet 90 m2. Warunkiem, jaki należy spełnić, jest jedynie posiadanie działki, na której, według wymogów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, można taki dom postawić. Wtedy wystarczy chęć postawienia domu zgłosić i po miesiącu zacząć budowę. Jeżeli jednak działka budowlana nie jest zawarta w MPZP, trzeba będzie wystąpić o warunki zabudowy. Wtedy czas oczekiwania na WZ-tkę ma wynosić dwa miesiące. 

- Wystarczy zgłoszenie. Bez książek budowy, bez kierowników budowy, bez jakiejkolwiek biurokracji. Chcemy w ten sposób promować lokalną przedsiębiorczość, ale także szybkie modułowe budowania domu - zapewniał w sobotę premier, Mateusz Morawiecki.

Skąd taki pomysł

Małe domki bez pozwolenia do 35 m2, cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, ale ich liczba ma niewielki udział w sumie wszystkich wybudowanych domów. Polacy budują przeważnie budynki mieszkalne powyżej 100 m2. Ale możliwość wybudowania 90 m2 domu bez konieczności zdobywania wielu pozwoleń może się okazać bardzo atrakcyjna. Zwłaszcza dla osób, które planują budować się w systemie gospodarczym. 

Z pewnością jest to ukłon w stronę mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości. Wybudowanie domu w tym metrażu może kosztować ok. 100 tys. zł, czyli dużo mniej niż zakup mieszkania w dużym mieście o sporo mniejszej powierzchni. Może to też wpłynąć na rozwój technologii drewnianych i modułowych, którymi buduje się szybciej. 

 

A dlaczego premier i prezes Kaczyński podkreślali płaski dach? Jednym z powodów może być fakt, że wbrew pozorom dach płaski buduje się dużo prościej niż chociażby dach dwuspadowy. Ponadto, na użytkowym poddaszu znajduje się wtedy większa powierzchnia, bez uciążliwych skosów. 

Zalety 

Płaskie dachy są często promowane przez młodych architektów i nie bez powodu. Nie tylko nadają budynkowi ciekawego wyglądu. Na płaskim dachu łatwiej wybudować instalację paneli fotowoltaicznych, można tą przestrzeń przekształcić w zielonych dach, dzięki czemu zyskuje się powierzchnię biologicznie czynną (co ma niebagatelne znaczenie w przypadku małych działek). 

A do ich budowy najczęściej nie potrzeba zamawiać specjalnej ekipy, bo ta wykonująca strop piętra z dachem także powinna sobie poradzić. Warto też pamiętać, że dach płaski jest odporny na parcie i ssanie wiatru, co oznacza, że nie zostanie zerwany w razie wichury. 

 

Zdjęcie główne: Florian Schmidinger on Unsplash