Jak zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu?

Tylko 17% osób, które wzięło udział w badaniu CBOS w 2023 roku, padło ofiarą przestępstwa w poprzednich 5 latach. Ankietowani zostali poszkodowani wskutek kradzieży (12%) i włamania do domu lub mieszkania (5%)[1]. Czy to oznacza, że prawdopodobieństwo kradzieży z włamaniem jest niskie? Niestety, statystyki Komendy Głównej Policji donoszą o kilkudziesięciu tysiącach włamań do nieruchomości w skali roku[2]. Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu, aby uniknąć utraty dobytku.

Zainwestuj w zabezpieczenia antywłamaniowe – szczególnie w mieszkaniu na parterze

 

 

Jeśli mieszkasz w lokalu na parterze lub na pierwszym piętrze, a na dodatek masz balkon lub taras, Twoje cztery kąty są najbardziej narażone na kradzież z włamaniem[3]. Minimalne zabezpieczenia, które warto wdrożyć, to klamki zamykane na klucz i zewnętrzne oświetlenie z czujnikiem ruchu oraz zmierzchu.

 

Ponadto możesz zamontować inteligentne czujniki antywłamaniowe z kamerą i modułem Wi-Fi. Kompaktowe urządzenia łączą się z aplikacją na smartfonie i wysyłają powiadomienia, kiedy drzwi lub okna zostaną otwarte podczas Twojej nieobecności.

 

Jednym z efektywniejszych zabezpieczeń nisko położonego mieszkania są rolety antywłamaniowe. Zwróć uwagę na ich klasę – oznaczoną symbolami od RC1 do RC6. Im wyższa klasa, tym lepsza odporność na próby włamań za pomocą różnorodnych narzędzi. Klasa RC1 oznacza, że rolety stawiają opór włamywaczom używającym wyłącznie przemocy fizycznej. Wyższe modele utrudniają przedostanie się do mieszkania przestępcom korzystającym ze śrubokrętów, łomów, młotków czy dłut.

 

 

Poproś bliskie osoby o doglądanie mieszkania podczas wyjazdu

 

 

Włamywacz potrzebuje zaledwie 8 minut, aby przedostać się do obserwowanego mieszkania, ukraść wartościowe przedmioty i bezpiecznie oddalić się z miejsca przestępstwa. Wyobraź sobie, jak wiele cennych rzeczy możesz stracić, kiedy nie będziesz nocować w mieszkaniu, a nawet wyjedziesz na kilka dni. Bohater kampanii #PoznajZłodzieja, przygotowanej przez Stowarzyszenie Dom Bezpieczny i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, podpowiada: „Czujny sąsiad i jego pies kręcący się w pobliżu działają zniechęcająco”[4].

 

Jeżeli wiesz, że mieszkanie będzie stało puste przez kilka dni, a nawet tygodni, poproś bliską osobę, aby przeprowadziła się do Ciebie na ten okres. Gdyby to okazało się niemożliwe, przekaż jej klucze, aby mogła pozorować obecność lokatorów o dowolnych porach w ciągu dnia i nocy. Zwróć uwagę na zdejmowanie ulotek z klamki drzwi wejściowych, opróżnianie skrzynki pocztowej, otwieranie okien czy włączanie oświetlenia wieczorami.

 

Ubezpiecz mieszkanie na wypadek kradzieży z włamaniem

 

 

Policja podkreśla, że nie ma systemów alarmowych i zabezpieczeń antywłamaniowych, które gwarantowałyby w pełni skuteczne zabezpieczenie mieszkania przed przestępcami. Niezależnie od tego, w jakie rozwiązania antykradzieżowe zainwestujesz, warto kupić ubezpieczenie, które zrekompensuje Ci ewentualne straty.

 

Ubezpieczenie mieszkania zabezpieczy Cię finansowo przed skutkami kradzieży z włamaniem. Jeżeli wybierzesz ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rabunku, LINK4 jako ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową za elementy stałe (np. drzwi, okna, rolety antywłamaniowe) i ruchomości domowe (np. RTV, meble) uszkodzone, zniszczone lub skradzione przez przestępców.

 

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem? Sprawdź w kalkulatorze znajdującym się na stronie LINK4: https://www.link4.pl/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania i oblicz składkę online. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy i dowiedzieć się więcej przed zawarciem umowy, zadzwoń pod numer 22 444 44 79 i porozmawiaj z doradcą. Istnieje również możliwość spotkania z agentem współpracującym z LINK4. W przypadku każdej z opcji możesz zawrzeć umowę.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach oraz OWU DOM są dostępne na stronie www.link4.pl.

 

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

 

 

[1]https://statystyka.policja.pl/st/opinia-publiczna/231719,Polacy-czuja-sie-bardzo-bezpiecznie.html

 

[2]https://statystyka.policja.pl/st/raporty/roczne-raporty-statyst

 

[3]https://wroclaw.policja.gov.pl/dwr/aktualnosci/bieza/86310,Bezpieczny-dom-i-mieszkanie-czyli-jak-uniknac-wlamania.html

 

[4]https://sw.gov.pl/strona/centralny-zarzad-sluzby-wieziennej-dom-bezpieczny-czyli-strategia-n-poznanie-przeciwnika