Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

W 2022 roku strażacy odnotowali 135 968 pożarów. Aż 32 320 z nich wybuchło w obiektach mieszkalnych. To oznacza, że ryzyko jest realne i nie należy go ignorować! Na szczęście istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie domu przed pożarem. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiec wybuchowi pożaru lub przynajmniej ograniczyć straty.

Skuteczne sposoby na zabezpieczenie domu przed pożarem

 

Istnieje wiele sposobów na to, aby zabezpieczyć nieruchomość przed pożarem. Niestety, kwestie związane z bezpieczeństwem często spychane są na drugi plan – szczególnie jeśli remont lub budowa domu zaczynają się przedłużać.

 

Okazuje się jednak, że metod na zabezpieczenie nieruchomości przed pożarem jest wiele, a z części z nich można skorzystać w dowolnym momencie, bez konieczności prowadzenia bardzo inwazyjnych prac montażowych.

 

Nowoczesne systemy ostrzegania o pożarze

 

Obecnie istnieje wiele zaawansowanych systemów zabezpieczeń, które ostrzegają o pożarach. Składają się one z różnego typu czujników, które błyskawicznie odnotowują pojawienie się dymu, a następnie uruchamiają alarm. Każdy właściciel nieruchomości powinien zdecydować się na skorzystanie z takiego systemu zabezpieczeń.

 

Zabezpieczenie domu na etapie stawiania budynku

 

O kwestiach związanych z bezpieczeństwem warto zadbać już na etapie budowy domu. Obecnie inwestorzy mają do dyspozycji różnego typu zabezpieczenia: to między innymi wykorzystanie materiałów ognioodpornych czy montaż instalacji odgromowych. Choć może to być zaskoczeniem, to w wielu przypadkach pożar wybucha właśnie na skutek uderzenia pioruna.

 

Poprawny montaż i regularna kontrola instalacji elektrycznej

 

Inną przyczyną pożarów mogą być usterki w obrębie instalacji elektrycznej. I nie tylko – dotyczy to także systemów gazowych i grzewczych. Koniecznie zadbaj o profesjonalny montaż instalacji oraz o jej regularny przegląd. Znaczenie ma między innymi kontrolowanie stanu gniazdek czy kabli. Przy okazji kompleksowego remontu koniecznie rozważ też wymianę instalacji elektrycznej, jeśli ta jest starego typu.

 

Instalacje gazowe i kominy powinny być sprawdzane przynajmniej raz w roku. Jeśli chodzi o kompleksową kontrolę stanu technicznego budynku i instalacji elektrycznych, warto przeprowadzić ją raz na pięć lat. Co istotne, to wymóg ubezpieczycieli – dokładnie sprawdź zapisy swojej umowy na ubezpieczenie mieszkania lub domu. Niedopełnienie tych warunków może poskutkować odmową wypłaty odszkodowania, jeśli pożar nastąpił w wyniku np. zapalenia się sadzy w kominie!

 

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa

 

Oczywiście ważne jest też to, aby wszyscy domownicy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Niestety, wiele pożarów to wynik zaniedbań dzieci i dorosłych. Upewnij się, że Twoi bliscy wiedzą o konieczności odłączania niektórych urządzeń elektrycznych od prądu czy też o ich regularnym czyszczeniu. Bardzo ważne jest także zachowanie ostrożności, szczególnie podczas korzystania z zapałek, świeczek czy różnego typu grzałek albo farelek.

 

Dobrym pomysłem może być przypomnieniem członkom rodziny o zasadach postępowania w razie wybuchu pożaru. Zadbaj także o to, aby w Twoim domu znajdowały się gaśnice. Przechowuj je w łatwo dostępnych miejscach i upewnij się, że każdy potrafi z nich korzystać.

 

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Nie rezygnuj z ubezpieczenia

 

Nie ma wątpliwości co do tego, że pożar stanowi bardzo poważne zagrożenie – nie tylko dla zdrowia i życia domowników, ale też dla samej nieruchomości. Straty po pożarze, nawet pozornie niewielkim, mogą być ogromne! Może bowiem dojść do zniszczenia umeblowania, sprzętu AGD/RTV czy innych wartościowych przedmiotów. W ekstremalnych przypadkach dom lub mieszkanie mogą nie nadawać się do dalszego zamieszkiwania!

 

W wielu przypadkach niezbędne jest również przeprowadzenie remontu. To wszystko sprawia, że pożar może wiązać się z bardzo dużymi stratami finansowymi. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby posiadać odpowiednie ubezpieczenie.

 

Już teraz skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości

 

Choć wykorzystanie sposobów na zabezpieczenie domu lub mieszkania przed pożarem jest bardzo rozsądnym posunięciem, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie nieruchomości z LINK4. Dzięki niemu zyskasz poczucie bezpieczeństwa – takie produkty to bardziej kompleksowa ochrona, bo oprócz skutków pożaru obejmują także kradzież z włamaniem albo zalanie. Ubezpieczenie      w zależności od wybranego      wariantu – może obejmować ochroną mienie zniszczone, uszkodzone lub utracone na skutek wymienionych w OWU zdarzeń losowych, np. pożaru, zalania czy działania sił przyrody lub obejmować ochroną      wszelkie      zdarzenia      losowe (oprócz tych, które są wyraźnie wskazane w OWU)      . Jeżeli zdecydujesz się na ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych - z     a dodatkową składką, możesz także wykupić ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku. Jeżeli wybrany został szerszy wariant ochrony  - od wszelkich zdarzeń - skutki kradzieży z włamaniem czy rabunku również są ubezpieczone i nie ma potrzeby dodatkowego ubezpieczenia.  Za dodatkową składkę można również wybrać       ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

 

Wykorzystaj kalkulator ubezpieczenia nieruchomości (https://www.link4.pl/kalkulator_nieruchomosc/fhhFlow.html) w LINK4 i zabezpiecz swój dom lub mieszkanie na wypadek pożaru. Możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 605 444 444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który przedstawi Ci wszystkie      informacje dotyczące ubezpieczenia nieruchomości.