Bez wątpienia balkony czy też loggie są obecnie w cenie, a mieszkania i domy z nimi doskonale się sprzedają. Nie powinno to zresztą dziwić, gdyż możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza jest na pewno bardzo pożądana. Balkon można zresztą wykorzystać na wiele sposobów, choć najczęściej to miejsce do relaksu. Trzeba przy tym jednak podkreślić, że wiele osób lubi na balkonie pracować czy też się uczyć. Sprawia to, że urządzenie tej części mieszkania zawsze musi być oparte na realnych potrzebach domowników. Nie ma więc w tym przypadku większej różnicy w stosunku do pozostałych pomieszczeń.
Co bardzo ważne, podczas przygotowania projektu i wyboru konkretnych rozwiązań, należy też pamiętać o specyficznych warunkach panujących na balkonach. Działanie wody, wiatru, słońca i mrozu może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia podłóg, mebli czy też roślin. Dlatego też zawsze dobrze jest zwrócić uwagę na ich odporność na wymienione czynniki. Kolejny kluczowy problem to sama ilość miejsca na balkonie. Z reguły nie przekracza ona 3-4 metrów kwadratowych. Oznacza to, że z założenia powinniśmy odrzucić wielofunkcyjność. Musimy więc zdecydować, czy mały balkon będzie strefą relaksu czy spotkań, czy też raczej dodatkowym miejscem na przechowywanie.
Pamiętając o swoich oczekiwaniach, warunkach i dostępnym metrażu, można zacząć planowanie samej aranżacji. Oczywiście można w tym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalistów, czy też poszukać samemu inspiracji na mały balkon w bloku. Jeśli zabierzemy się do tego indywidualnie, to na pewno powinniśmy pamiętać, że każdy udany wystrój musi być przede wszystkim kompletny. Dlatego też w kolejnych akapitach doradzamy, jakie konkretne rozwiązania można wybrać.
Tworzenie pięknego balkonu rozpocząć trzeba od przyjrzenia się sytuacji zastanej. W przypadku mieszkań deweloperskich z reguły znajdziemy na nim jedynie betonową posadzkę, balustradę i ewentualnie gniazdko z prądem oraz oświetlenie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku remontów. W takiej sytuacji bardzo często konieczne jest dokładne oczyszczenie całego balkonu i usunięcie większości czy nawet wszystkich zastanych elementów. Nierzadko jest to niezbędne, gdyż nawet np. najpiękniejsze meble i kwiaty dużo stracą, jeśli będą ustawione na starych i odpadających płytkach i na tle rdzewiejącej balustrady z odchodzącą farbą.
Mając balkon doprowadzony do stanu „zero”, możemy przystąpić do samego urządzania. Najrozsądniej będzie oczywiście zacząć w tym przypadku od podłogi. Obecnie wybierać można spośród kilku rozwiązań:
- Sztuczna trawa – rozwiązanie tanie i trwałe. Dzisiejsze sztuczne trawy znacznie różnią się od tych sprzedawanych w przeszłości – o wiele lepiej imitują naturalną trawę. Takie podłoże jest dość wytrzymałe i łatwe do ułożenia i konserwacji.
- Płytki ceramiczne – jeśli zostaną one dobrze położone, to z pewnością przetrwają przez wiele lat. Niestety są one zimne w dotyku.
- Deski tarasowe – wyróżniają się one trwałością oraz bardzo atrakcyjnym wyglądem. Sprawdzą się zarówno na typowo „zielonych” balkonach, jak i tych bardziej nastawionych na użyteczność. Szczególnie deski wykonane z kompozytu dzięki swojej budowie oraz materiałowi, z którego są zrobione, są odporne na grzyby, pleśnie oraz wszystkie warunki atmosferyczne.
Liczba mebli na małym balkonie zawsze będzie ograniczona. Jednak w większości przypadków bez trudu powinien się zmieścić mały stolik i kilka krzeseł. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeśli zależy nam przede wszystkim na miejscu do odpoczynku, to warto postawić na dwa wygodne fotele ogrodowe i całkiem zrezygnować ze stolika. Dla miłośników roślin ciekawym pomysłem może być z kolei ustawienie jednej ławeczki stanowiącej jednocześnie schowek na przybory ogrodnicze. Rozwiązanie takie będzie użyteczne, a po wyłożeniu poduszkami będzie stanowiło świetnie miejsce do podziwiania roślin i kwiatów.
Żaden piękny balkon nie obejdzie się bez kwiatów i roślin. Różna może być jednak ich liczba, która zależna jest oczywiście od pomysłu na wykorzystanie przestrzeni. Co jasne, na 3-4 metrach kwadratowych trudno o ogrodnicze szaleństwa, jednak mądrze dobrane rośliny na pewno mogą zapewnić bardzo ładny efekt. W tym miejscu trzeba jednak przypomnieć, że spory wpływ na nasze wybory powinna mieć też wystawa balkonu, która determinuje panujące na nim warunki.
Mały balkon na pewno może być piękny! Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba jednak najpierw stworzyć dobry projekt, a następnie dobrać do niego konkretną podłogę, meble oraz rośliny. Postawienie na przypadkowe zakupy na pewno nie będzie więc dobrym rozwiązaniem!