Antyki w nowoczesnym wnętrzu – dlaczego warto?
Na ogół przyjmuje się, że pomieszczenia w domu powinny być zaaranżowane w taki sposób, aby spełniały one wszelkie wymogi funkcjonalności i spójności stylistycznej. Wydawałoby się, że wykorzystywanie antycznych mebli w nowoczesnych wnętrzach stoi w sprzeczności przynajmniej z drugim ze wskazanych uwarunkowań. W praktyce jednak taka opcja ma kilka zalet. Przede wszystkim omawiane zestawienia nadają danej przestrzeni oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Przy pomocy starych szaf, stolików czy regałów zaaranżujesz salon, sypialnię lub kuchnię o wyjątkowych walorach wizualnych.
Wzbogacenie wystroju nowoczesnych wnętrz o antyki to także ekonomiczne rozwiązanie. Za odziedziczone po przodkach modele nie musisz zapłacić nawet złotówki. Także nabyte na różnego rodzaju aukcjach czy też za pośrednictwem portali ogłoszeniowych meble i inne dekoracje retro kosztują relatywnie niewiele. Ich stosowanie pozostaje w zgodzie z wymogami ekologii. Danie przysłowiowego „drugiego życia” wyprodukowanym wiele lat wcześniej artykułom jest bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż wytworzenie od podstaw nowych modeli.
Jak dobierać antyki, które będą współgrać z nowoczesnym stylem?
Wbrew pozorom umiejętne zestawienie ze sobą tradycji z nowoczesnością w aranżacjach nie jest wcale trudne. Wystarczy, że osoby odpowiedzialne za projektowanie wnętrz w ten sposób będą pamiętać o kilku kwestiach. Dotyczy to w szczególności:
- stosowania zasady 80/20 w dekorowaniu – stosunek nowych mebli i antyków w pomieszczeniach urządzonych modernistycznie powinien wynosić 80% do 20%;
- dobierania nowoczesnych elementów wyposażenia do jednego centralnego punktu w stylu vintage (np. sofy tapicerowanej z połowy XX wieku albo stylowej zabytkowej szafki);
- dopasowywania do siebie starszych i nowszych elementów wyposażenia z uwagi na łączące je cechy wspólne (np. podobny kolor, motyw zdobniczy, ten sam materiał wykonania);
- montażu odpowiedniego oświetlenia – nowoczesne aranżacje warto wzbogacić o stylowe zabytkowe lampy albo efektowny żyrandol z czasów secesji.
Osobną kwestią pozostaje zapewnienie minimalistycznemu wnętrzu wrażenia przytulności. Efekt ten można osiągnąć na przykład poprzez umieszczenie na podłodze ręcznie tkanego, perskiego dywanu. W analogiczny sposób oddziałuje też zawieszenie w oknach ciężkich zasłon wyróżniających się oryginalnym wzornictwem.
Balans między nowoczesnym i klasycznym wystrojem – jak go zachować?
Kluczem do sukcesu w łączeniu przeszłości z teraźniejszością przy projektowaniu wnętrz jest zachowanie równowagi między oboma estetykami. Musisz wiedzieć, że antyki i elementy współczesne pełnią odmienne funkcje w danej przestrzeni. Te pierwsze nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Przyciągają one uwagę przebywających w domu osób swoim oryginalnym designem. Nowoczesne meble odpowiadają natomiast za utrzymywanie świeżego i aktualnego wyglądu danego pokoju.
Kompozycja wnętrza powinna być zaplanowana w taki sposób, aby zestawienia starych i współczesnych mebli pięknie prezentowały się ze sobą, tworząc spójną pod względem estetycznym całość. Antyki świetnie komponują się z minimalistycznymi modelami stolików i krzeseł. Takie połączenia wyglądają świetnie zwłaszcza we wnętrzach pełnych drewna. W tych pomieszczeniach powinny dominować neutralne kolory pasujące zarówno do tradycyjnych, jak i modernistycznych aranżacji.
Nie chcesz kiczowatego wnętrza? Skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz
Urządzaniem domowych pomieszczeń nie musisz zajmować się samodzielnie. Realizację tego zadania możesz z powodzeniem zlecić profesjonalistom. Zatrudnieni przez firmę Studio Motiv doświadczeni specjaliści od projektowania wnętrz z przyjemnością podejmą się tego wyzwania. Skontaktuj się z nimi mailowo lub telefonicznie w celu ustalenia szczegółów współpracy!