Na cenę urządzenia łazienki ma wpływ nie tylko jej wielkość, ale przede wszystkim standard wykończenia. Jednak nawet przy ograniczonym budżecie nie warto inwestować w najtańsze wyposażenie, bo cena zwykle idzie w parze z jakością. W takim przypadku najlepiej szukać ofert promocyjnych zarówno w marketach budowlanych, salonach łazienkowych czy sklepach internetowych.
Jeśli czujemy się na siłach możemy sami opracować układ łazienki. Przykładowe projekty łazienek, które mogą nas zainspirować znajdziemy w pismach wnętrzarskich i na stronach internetowych portali związanych z tą tematyką.
W internecie znajdziemy też darmowe aplikacje, które pomagają samodzielnie zaaranżować wnętrze łazienki. Co więcej, niektóre pozwalają nam na odbycie wirtualnego spaceru po zaprojektowanym przez nas wnętrzu łazienki.
Inne rozwiązanie to zlecenie zaprojektowania łazienki architektowi wnętrz - mamy tu do wyboru kilka opcji. Najtańsza obejmuje projekt podstawowy (koncepcyjny), czyli funkcjonalne rozplanowanie łazienki w 2-3 wariantach, zwykle na płaskim rzucie. Więcej zapłacimy, jeśli oczekujemy także doboru materiałów wykończeniowych wraz z ich zestawieniem, propozycji kolorystyki łazienki oraz wizualizacji wnętrza.
Z kolei kompleksowa usługa obejmuje również nadzór autorski (zazwyczaj dopłata wynosi 20-30% wartości projektu), w ramach którego architekt czuwa nad zgodnością wykonywanych prac z projektem.
Z obserwacji rynku wynika, że łazienkę urządzamy raz na 12 lat, a niekiedy nawet na dłużej. Dlatego jej aranżacja nie może nam się szybko znudzić, a także powinna współgrać z wystrojem pozostałych pomieszczeń w domu. Jak zauważają architekci oraz sprzedawcy najczęściej wybierana jest ponadczasowa elegancja, stonowana klasyka i spokojne, naturalne kolory. Inny chętnie stosowany wariant to połączenie bieli i czerni. Jeśli chodzi o płytki to raczej większość z nas preferuje już nie te z połyskiem, ale z wykończeniem matowym (satynowym).
Żadna nowoczesna łazienka nie obędzie się bez odpowiedniej armatury i wyposażenia i tu najczęściej sięgamy po modele w prostej formie, styl pałacowy raczej jest rzadkością.
Płytki ceramiczne to wciąż najpopularniejszy materiał używany jako wykończenie ścian i podłóg w łazienkach. Ma to związek z tym, że nie ulegają one zniszczeniu w kontakcie z dużą wilgotnością panującą w tym pomieszczeniu i łatwo się je czyści. Kolejny atut to bardzo szeroka oferta producentów krajowych i zagranicznych. Jest zatem w czym wybierać, od bardzo małych płytek typu mozaika, do bardzo dużych w rozmiarach XXL. Są też gotowe kolekcje odpowiednio dobranych płytek ścienno–podłogowych.
Co lepiej się sprawdzi – wanna czy prysznic? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od miejsca, jakim dysponujemy w łazience, naszych upodobań oraz stylu życia. Jedni nie wyobrażają sobie chwili relaksu bez ciepłej kąpieli w wannie, inni wolą szybki, orzeźwiający prysznic.
Jeśli mamy dużą łazienkę, znajdzie się w niej miejsce zarówno na wannę, jak i na prysznic. Natomiast w domu z dwiema łazienkami można zamontować w większej wannę, a w mniejszej - prysznic.
Warto też wiedzieć o tym, że nawet posiadacze małej łazienki w bloku mogą ją wyposażyć w wannę - np. prostokątną o wymiarach 100 cm x 65 cm. Zamontowanie na wannie parawanu lub zawieszenie zasłonki umożliwia wzięcie w niej natrysku oraz kąpieli. I ta właśnie uniwersalność jest największym atutem wanny. Poza tym wanna przydaje się zwłaszcza w rodzinach z małymi dziećmi, łatwiej je w niej wykąpać, a także uczestniczyć w ich zabawach.
Do wad wanny najczęściej zalicza się to, że zajmuje więcej miejsca niż standardowy natrysk. Poza tym korzystając z niej zużywamy więcej wody, powstaje też więcej ścieków, co oznacza wyższe rachunki za media. Ponadto użytkowanie klasycznej wanny nie zawsze jest polecane, szczególnie gdy w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnoprawne. Wówczas lepiej sprawdzą się specjalne modele wanny z drzwiczkami, ale są one dość drogie i są dostępne zwykle tylko na zamówienie.
Jedną z najważniejszych zalet kabiny z brodzikiem jest mniejsze zużycie wody niż w wannie. Tak jednak będzie tylko wtedy, gdy zastosujemy standardowy natrysk, a nie z deszczownicą czy dyszami masażowymi. Poza tym, jeśli wybierzemy kabinę z płytkim brodzikiem lub bez z niego (wówczas woda odprowadzana jest do odpływu liniowego, punktowego lub ściennego) nie będzie kłopotu z wchodzeniem do jej wnętrza i wychodzeniem z niej.
Jeśli szukamy odpowiedniego modelu natrysku to do małej łazienki polecana jest półokrągła kabina narożna, bo pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w tym pomieszczeniu. Z kolei w dużych łazienkach efektownie prezentują się m.in. kabiny typu walk-in (bez drzwi), które powstają przez wydzielenie przestrzeni przegrodami szklanymi, a wejście do nich może się znajdować z jednej lub dwóch stron.
Biorąc pod uwagę minusy natrysku to wielu użytkowników wskazuje, że utrzymanie go w czystości zajmuje więcej czasu niż wanny, bo trzeba umyć nie tylko brodzik, ale również ścianki kabiny, nawet gdy są pokryte specjalną powłoką zabezpieczającą przed osadzaniem się kamienia i powstawaniem zacieków. Najlepiej po każdej kąpieli przetrzeć ścianki odpowiednią ściągaczką.
Należy również pamiętać o tym, że jeśli planujemy zakup kabiny z brodzikiem, to najbezpieczniej jest wybrać oba urządzenia z tej samej serii. Nie w każdej też łazience uda się zamontować płaski brodzik – trzeba to skonsultować z fachowcem.
Producenci wyposażenia łazienek oferują umywalki, sedesy i bidety w różnych liniach wzorniczych. Nie będzie zatem problemu, aby dopasować te przybory sanitarne do aranżacji w jakiej jest utrzymana łazienka.
Standardem zarówno w dużych, jak i małych łazienkach są umywalki wiszące. Architekci wnętrz chętnie zawierają w swoich projektach modele umywalek stawianych na blacie lub do niego wpuszczanych. Mogą być też wykonane z innych materiałów niż tradycyjna ceramika, czyli ze szkła, kamienia, konglomeratu, stali, porcelany, a nawet drewna.
Choć nadal dużo jest na rynku misek ustępowych stojących to bardzo popularnym rozwiązaniem są te urządzenia w wersji wiszącej, na specjalnie do tego przygotowanym stelażu sanitarnym. Najnowszym trendem są miski bezkołnierzowe, co zapewnia łatwe utrzymanie ich w czystości.
Jeśli mamy wystarczająco dużą łazienkę można powiesić obok sedesu bidet. Inne rozwiązanie to zastosowanie toalety myjącej, która zastępuje oba te urządzenia. Mała łazienka nie będzie zatem przeszkodą, aby ją zamontować. Toaleta myjąca wyposażona jest w odpowiednie dysze do podmywania, co umożliwia higienę intymną.
Umywalka, wanna, prysznic, bidet – każdy z tych przyborów wymaga odpowiedniego rodzaju armatury sanitarnej. Baterie jednouchwytowe sztorcowe (inaczej stojące) montuje się zwykle przy umywalce. Mają one najczęściej na zakończeniu perlator, który napowietrza strumień wody i redukuje jego przepływ, bez utraty komfortu dla użytkownika. Pozwala to zaoszczędzić sporo wody (i pieniędzy). Bardzo podobne modele stosuje się przy bidecie.
W kabinie prysznicowej i przy wannie można zamontować standardową baterię jednouchwytową, ale korzystniej jest zamontować baterię termostatyczną. Umieszczona w niej głowica termostatyczna w krótkim czasie miesza wodę gorącą z zimną w takich proporcjach, aby miała tyle stopni, ile wcześniej sami ustawiliśmy.
Jeśli chcemy zapewnić sobie racjonalny pobór wody warto zastosować zarówno przy wannie, jak i w kabinie słuchawkę prysznicową z ogranicznikiem przepływu.
Modnym trendem są baterie podtynkowe umieszczane w natrysku. Specjalny moduł umożliwia ukrycie elementów instalacyjnych baterii w ścianie – na zewnątrz widoczny jest tylko uchwyt do otwierania i zamykania przepływu wody i jego regulacji.
W łazience przechowujemy wiele rzeczy – począwszy od kosmetyków i chemii gospodarczej, przez papier toaletowy, a kończąc na podręcznych miskach czy wiadrze z mopem. Dlatego bardzo przydają się tu szafki stojące, wiszące oraz wysoki słupek. Meble łazienkowe oferowane są często w wersji modułowej, co pozwala dowolnie zestawiać poszczególne szafki. Do wyboru mamy meble o różnej szerokości i sposobie wykończenia powierzchni. Są one wytwarzane z płyty meblowej, wiórowej lub MDF i pokryte dekoracyjną okleiną (imitującą np. drewno bądź kamień), fornirem lub lakierowane na różne kolory. Jeśli planujemy montaż mebli z drewna, powinno ono zostać odpowiednio zaimpregnowane.
Lustro to ważny element wystroju łazienki. Można je wkleić w płytki lub zamocować gotowe. Niezależnie jednak od wybranej opcji, lustro należy umieścić na takiej wysokości, aby wszyscy domownicy mogli się w nim swobodnie przejrzeć. Poza tym powinno być ono dobrze oświetlone, aby można było przed nim wygodnie wykonać makijaż lub ogolić się.
W łazience stosuje się kilka typów oświetlenia - ogólne, punktowe i rozproszone – co ma związek z tym, że mamy tu kilka stref o różnym przeznaczeniu. Oświetlenie ogólne umieszczone na suficie powinno równomiernie doświetlać całą łazienkę. Punktowe ma przede wszystkim za zadanie właściwie oświetlić lustro – można więc tu zastosować np. kinkiety, które mają osobną regulacje położenia. Z kolei kącik z wanną lub kabina nie wymaga intensywnego światła, tu lepiej sprawdzi się oświetlenie rozproszone, zapewniające relaks.
Jeśli zależy nam na efekcie ciepłej podłogi, warto ułożyć w łazience elektryczną matę grzejną. Do jej sterowania służy termostat umieszczony na ścianie.
Natomiast do wysuszenia ręczników i drobnych części garderoby, a przede wszystkim zapewnienia odpowiedniej temperatury w łazience służy grzejnik.
Zazwyczaj są to różnej mocy modele drabinkowe lub dekoracyjne, dostępne nie tylko w białym kolorze. Najpopularniejsze są modele zawieszone płasko na ścianie, ale w zależności od aranżacji łazienki, grzejnik może stać na nóżkach jako ażurowa ścianka działowa.
Zdjęcie główne: Merkury Market