Każdy z powodów jest dobry, a aranżacja kuchni z salonem daje nam mnóstwo możliwości na ciekawe wnętrze. Jednak zanim zaczniemy, warto poznać kilka rad, które pozwolą nam uniknąć błędów przy łączeniu przestrzeni o różnych funkcjonalnościach.
Cała sztuka polega na tym, żeby z jednej strony połączyć, a z drugiej nawet symbolicznie oddzielić przestrzenie. Obie powinny zachować odrębny charakter wynikający choćby z różnych funkcji, a przy tym, ich wystrój musi korespondować ze sobą, uzupełniać się i być utrzymany w tym samym stylu.
Wybierając najlepszą spośród wielu możliwości ustanowienia granicy między nimi, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszemu stylowi życia i wynikającym z niego potrzebom. O ile w mieszkaniu pary dorosłych bez dzieci, jako element oddzielający, doskonale sprawdzi się barek, to już tam gdzie na co dzień mieszka wielodzietna rodzina trzeba pomyśleć raczej o stole, przy którym znajdą wygodne miejsce także dzieci.
Jeśli projektujemy mały salon z aneksem, wartym uwagi rozwiązaniem jest stół składany na ścianę. Natomiast kuchnia z wyspą otwarta na salon wydaje się być sprawdzonym rozwiązaniem przy nieco większych metrażach.
- Niska ścianka, ok. 110-120 cm - to wygodne rozwiązanie pozwalające oddzielić kuchnię od strefy wypoczynkowej. Kuchnia pozostanie otwarta, ale ukryjemy sprzęty kuchenne i mnogość akcesoriów, których wcale nie chcemy oglądać przebywając w salonie.
- Z kolei zabudowa z szafek i regałów będzie spełniać podobną funkcję, ale dodatkowo uzyskamy sporo przestrzeni do magazynowania, której w kuchni nigdy nie mamy za dużo.
- Jeśli we wnętrzu znajdują się architektoniczne elementy takie jak łuki i kolumny możemy je wykorzystać do stworzenia granicy. Świadomie dobrane oświetlenie również ułatwi nam wyznaczenie i odpowiednie zaakcentowanie poszczególnych stref.
- Pomoże nam w tym także zastosowanie dwóch różnych materiałów podłogowych. Do salonu wybierzmy deski podłogowe lub panele, które tworzą ciepły klimat i bardziej odpowiadają przestrzeni wypoczynkowej. W kuchni wykorzystajmy płytki, które są łatwiejsze do utrzymania w czystości, a ich bogata paleta kolorystyczna pozwala na stworzenie spójnej całości z kolorami ścian i mebli.
- Jeśli chcemy bardziej zdecydowanie wydzielić dwa obszary, możemy zamontować drzwi przesuwne. Będziemy mieli możliwość ukrycia widoku kuchennego nieporządku wtedy, kiedy nam na tym zależy, a same drzwi, jeśli dopasujemy je do wyglądu reszty mieszkania, będą elementem dekoracyjnym.
- Praktycznym sposobem na organizację strefy granicznej jest stół z krzesłami. Tworzymy w ten sposób jadalnię w bezpośredniej bliskości kuchni, a poza porami posiłków stół może stać się miejscem do pracy lub nauki.
Jeśli nie masz pewności, które z rozwiązań sprawdzi się w Twojej kuchni skorzystaj z profesjonalnych usług np. projektowania kuchni z Castoramą i zaplanuj wnętrze pod okiem specjalisty.
Mała kuchnia z wyspą i salonem to dosyć popularne rozwiązanie. Wyspa kuchenna nie tylko stworzy wizualną granicę, ale będzie też pełniła wiele funkcji. Może służyć za dodatkowy blat kuchenny, gdzie przygotowujemy potrawy, a po dostawieniu kilku wysokich krzeseł stanie się stołem do wspólnego spożywania posiłków. Wtedy kiedy trzeba oddziela strefę jadalną od wypoczynkowej, a kiedy nadchodzi pora jedzenia staje się wygodną jadalnią tuż obok kuchni.
Taki układ ma jeszcze jedną zaletę – wyspa przysłoni nieco strefę roboczą w kuchni.
Innym wariantem o podobnej użyteczności jest kuchnia z barkiem otwarta na salon.
Barek sytuujemy na granicy kuchni i salonu i możemy przy nim jeść i przygotowywać potrawy, ale także spędzać miłe chwile w towarzystwie gości.
Otwarta kuchnia od dawna nie jest już problemem, z którym trzeba sobie poradzić, zasłaniając ją lub ukrywając przed wzrokiem gości. Nowoczesne zabudowy kuchenne są designerskie i łatwo możemy zamienić kuchnię otwartą lub aneks kuchenny w reprezentacyjny element mieszkania, z którego będziemy dumni.
Do dyspozycji mamy szeroki wybór szafek z zabudowanymi frontami w różnych stylach. Od klimatycznego retro przez sprzyjający utrzymaniu porządku skandynawski minimalizm, aż po nowoczesność pozbawioną wszelkich ozdobników, którą doskonale reprezentują fronty bez uchwytów stwarzające wrażenie ściany.
Zwróćmy uwagę, czy planowana stylistyka otwartych na siebie pomieszczeń jest spójna. Inną możliwością jest zbudowanie kontrastu między nimi tak, żeby przeciwności się dopełniały, jednak idąc tą drogą trzeba zachować umiar i wykazać się sporym wyczuciem estetycznym.
Unikajmy otwartych półek i regałów, zabudowane szafki i sprzęt AGD podkreślają wrażenie schludnej kuchni, ale również ułatwiają utrzymanie czystości. Możemy zdecydować się na kilka otwartych półek o ile zaplanujemy dla nich rolę dekoracyjną.
Mała kuchnia z salonem to przypadek, w którym sprawdzą się meble modułowe.
Pozwalają one na swobodne łączenie poszczególnych komponentów, aby stworzyć zestaw dopasowany do naszej kuchni. Ich dodatkową zaletą jest to, że możemy w razie potrzeby zmienić układ mebli, tworząc zupełnie nową aranżację.
Kosze do segregacji odpadów powinny znajdować się w pobliżu zlewu i być łatwo dostępne, ale również dobrze zabudowane po to, aby wyeliminować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zapachów.
Jeśli chcemy, aby kuchenne AGD stało się także elementem wystroju, możemy sięgnąć po jedno z dwóch rozwiązań. Zdecydować się na zakup sprzętu stylizowanego, dopasowanego do naszego projektu lub zabudować go, tak, żeby nie stanowił odrębnego akcentu stylistycznego.
Również pozostałe elementy każdej kuchni, takie jak zlew, bateria, czy okap występują w wielu wariantach – od klasycznych po nowoczesne i odpowiednio dobrane, będą stanowiły istotne dopełnienie wizerunku naszej kuchni.
Kuchnia otwarta wymusza na nas wybór cichej lodówki, tak, żeby umożliwiała ona relaks w strefie wypoczynku. Z podobnych względów miejsce na pralkę powinniśmy znaleźć w łazience.
Odrębnym tematem jest wentylacja. Otwarta kuchnia i aneks kuchenny wymagają bardzo starannego zaprojektowania i wykonania instalacji wentylacyjnej. Zapachy kuchenne nie powinny wydostawać się do salonu, a z drugiej strony potrzebny jest niezakłócony dostęp świeżego powietrza do kuchni.
Jednym z elementów poprawiających cyrkulację jest okap kuchenny z wydajnym wyciągiem. Jeśli płyta grzewcza umieszczona jest w wyspie kuchennej, musimy zadbać o ozdobny aspekt okapu, ponieważ jest on wtedy bardzo wyeksponowanym i dominującym elementem.
Projektując oświetlenie miejmy na uwadze zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Stwórzmy uzupełniające się strefy oświetlenia. W kuchni jasne, doświetlone miejsca, gdzie przygotowujemy posiłki, z wykorzystaniem reflektorów punktowych lub listew LED, w części jadalnej, nad stołem, barkiem lub wyspą, jeśli nie ma w niej płyty grzewczej – sprawmy sobie dużą pojedynczą lampę lub zestaw lamp wyraźnie podkreślających charakter tego centralnego miejsca.
W salonie potrzebujemy oświetlenia pozwalającego na stworzenie odpowiedniego do wypoczynku nastroju. Stojące lampy, ścienne kinkiety, lampki mocowane do półek i regałów – te elementy pozwolą zakomponować światło stosownie do rozmieszczenia mebli. Odpowiednio dobrany żyrandol lub lampa wisząca będą wisienką na torcie wystroju naszego salonu.
Wystrój kuchni możemy wzbogacać o gustowne dekoracje. Ozdobne płytki lub panele nad blatem, ożywiające wnętrze kwiaty doniczkowe, półki z książkami kucharskimi i ze słoiczkami pełnymi rozmaitych przypraw, wszystko to stworzy w naszej kuchni przyjazną przestrzeń.
Urządzając strefę, w której będziemy spożywać posiłki, ze względów praktycznych powinniśmy ją umieścić jak najbliżej kuchni. Taka kuchnia z jadalnią i salonem może być wyposażona w wielofunkcyjny stół, na przykład taki, który w razie konieczności możemy złożyć, a kiedy jest rozłożony służy jako miejsce posiłków, ale także pracy czy odrabiania lekcji.
Mocnym akcentem takiej przestrzeni jadalnej jest wisząca nad stołem lampa, dlatego wybierzmy taką, która podkreśli charakter całości. Przy stole możemy oczywiście siedzieć na krzesłach, na przykład zaprojektowanych nowocześnie z wygodnymi oparciami, ale dobrym wyborem będzie też narożnik, który może pomóc lepiej wykorzystać przestrzeń.
W otwartej kuchni widoczne pozostają wszelkie niedociągnięcia. Dlatego szczególnie tam powinniśmy stosować materiały łatwe do mycia i sprzątania, mało brudzące się powierzchnie, a każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce żeby łatwiej unikać bałaganu.
Wskazany jest minimalizm i niezbyt krzykliwe wzornictwo jeśli nie chcemy, żeby kuchnia zdominowała przestrzeń wspólną z salonem. Jeśli jednak chcemy ją wyeksponować, możemy wybrać bardziej odważne motywy, pamiętając o tym, że bardziej uniwersalne rozwiązania będą pasowały nadal, nawet jeśli postanowimy zmienić stylistykę salonu.
Projektując kuchnię upewnijmy się, że mamy łatwy dostęp do wszystkich szafek, szuflad, lodówki i piekarnika, i że będą się one swobodnie otwierać.
Dobre oświetlenie to takie, które pozwoli nam swobodnie wykonywać prace kuchenne, wyeksponować to, co chcemy pokazać i schować to, czego nie warto pokazywać.
Lampy umieśćmy blisko sufitu, żeby nie zabierały przestrzeni na wysokości głowy.
Ostatnia, ale bardzo ważna rada dotyczy gniazdek elektrycznych. Zadbajmy o to, żeby było ich wystarczająco dużo w całej kuchni, ale przynajmniej jedno blisko stołu, jeśli planujemy na nim pracować.