Jak pozbyć się zapachu smażonej ryby z mieszkania? Rozsyp to na blacie

Smażona ryba jest tradycyjnym elementem wielu świątecznych stołów, szczególnie w Polsce, gdzie potrawy takie jak ryba po grecku czy karp są nieodzownymi składnikami wigilijnych obiadów. Jednak smażenie ryby często wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, który może się utrzymywać w całym domu. Istnieją jednak sprawdzone metody na pozbycie się tego problemu, zarówno przed, w trakcie, jak i po smażeniu ryby

Kluczem do zredukowania nieprzyjemnego zapachu jest odpowiednie przygotowanie ryby. Świeża ryba wydziela mniej nieprzyjemnych zapachów, więc warto upewnić się, że nasza ryba jest jak najświeższa. Namoczenie ryby w mleku na około 1,5 godziny przed smażeniem, a następnie dokładne jej opłukanie, osuszenie i skropienie cytryną może znacznie pomóc. 

 

Dodatkowo przyprawienie ryby ziołami takimi jak majeranek i obłożenie jej pokrojoną cebulą przed smażeniem może również pomóc zniwelować intensywny zapach.

Metody na redukcję zapachu podczas smażenia

W trakcie smażenia ryby można stosować różne triki, aby zminimalizować nieprzyjemne zapachy. Jednym z nich jest umieszczenie na patelni połówki jabłka lub ziemniaka, które są znane z ich właściwości neutralizujących zapachy. Jabłko, oprócz pochłaniania zapachu, może również wyostrzyć smak dania, a ziemniak położony obok smażonej ryby pomoże zmniejszyć intensywność zapachu.

 

Po przyrządzeniu ryby często zmagamy się z trudnym do usunięcia zapachem na dłoniach. Tradycyjne mycie rąk mydłem często okazuje się nieskuteczne. W takich przypadkach pomocna może okazać się pasta do zębów. Umycie rąk pastą do zębów po skończonym smażeniu ryby to skuteczny sposób na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z dłoni.

Pozbądź się innych intensywnych zapachów

W okresie świąt "wrogiem" jest nie tylko zapach ryby. Aby skutecznie pozbyć się innych intensywnych zapachów w kuchni, można zastosować kilka sprawdzonych metod. Przykładowo, gotowanie octu na małym ogniu może pomóc neutralizować różne zapachy, gdyż kwas octowy pochłania nieprzyjemne aromaty. 

 

Wietrzenie pomieszczenia jest również kluczowe - otwarcie okien umożliwia wymianę powietrza i usunięcie stęchlizny. Do absorbowania zapachów świetnie nadaje się również soda oczyszczona, którą można rozsypać w miejscach, gdzie skupiają się nieprzyjemne aromaty, np. w śmietniku.

 

Dodatkowo, palenie świec zapachowych lub używanie olejków eterycznych w dyfuzorach może pomóc w zamaskowaniu intensywnych zapachów, wprowadzając przyjemniejsze aromaty do przestrzeni kuchennej. W przypadku tkanin, takich jak zasłony czy obrusy, które wchłonęły nieprzyjemne zapachy, skuteczne może okazać się pranie z dodatkiem octu lub specjalnych odświeżaczy do tkanin.

 

Dobrym rozwiązaniem jest też oczyszczacz powietrza z aktywnym filtrem. Tego typu urządzenie o dużej wydajności pomaga pozbywać się nieprzyjemnych zapachów.