Akcesoria do malowania sufitu
Przed malowaniem sufitów należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Będą to przede wszystkim:
- folia malarska,
- taśma malarska,
- pędzel,
- mały wałek,
- duży wałek teleskopowy,
- kuweta,
- drabina,
- pojemnik z wodą i płyn do mycia naczyń,
- ręczniki papierowe, ściereczki.
Podczas malowania przyda się także odzież ochronna, włącznie z rękawiczkami, które zapobiegną zabrudzeniom dłoni.
Wybór farby do malowania sufitu
Zastanawiając się nad tym, jak pomalować sufit, nie można pominąć najważniejszej kwestii – doboru odpowiedniej farby. Produkt przeznaczony do sufitu zawsze powinien być:
- matowy, żeby nie odbijać refleksów świetlnych – farby z połyskiem podkreślają nierówności ścian, a także każde niedociągnięcie w prowadzeniu wałka. Jeśli interesuje cię malowanie sufitu bez smug, koniecznie wybierz matową farbę;
- dobrze kryjący – kryjąca farba ograniczy liczbę warstw niezbędnych do dokładnego pokrycia powierzchni sufitu.
Producenci farb często na opakowaniu zaznaczają, że dany produkt przeznaczony jest do malowania sufitów. Warto kierować się taką wskazówką, ponieważ zwykle parametry farby znajdującej się w puszce odpowiadają wymaganiom, jakie stawia się wyrobom przeznaczonym do malowania sufitów. Można jednak wybrać również farbę do ścian i sufitów. Mimo szerokiego wachlarza dostępnych produktów do sufitu stosuje się najczęściej farby akrylowe i lateksowe oraz akrylowo-lateksowe.
FARBY AKRYLOWE
Farby akrylowe zawierają spoiwo akrylowe i nadają się do krycia różnych powierzchni, m.in. betonów, płyt gipsowo-kartonowych, tynków, gipsów czy nawet tworzyw sztucznych. Pozwalają na uzyskanie paroprzepuszczalnej powłoki, a jednocześnie są zmywalne i zapewniają dobre krycie. Nie są plamoodporne i nie nadają się do intensywnego mycia ani szorowania.
FARBY LATEKSOWE
Farby lateksowe wbrew nazwie wcale nie zawierają lateksu. Mają podobny skład jak akrylowe, jednak są bogatsze w żywicę, co sprawia, że są bardziej elastyczne i odporne niż farby akrylowe. Kryją dobrze i nie sprzyjają korozji mikrobiologicznej. Świetnie nadają się do pomieszczeń wilgotnych i narażonych w większym stopniu na zabrudzenia. Dobrze sprawdzają się w łazienkach oraz kuchniach. Tworzą powłokę paroprzepuszczalną, jednak w nieco mniejszym stopniu niż ich akrylowe odpowiedniki.
FARBY AKRYLOWO-LATEKSOWE
Farby akrylowo-lateksowe łączą w sobie zalety produktów akrylowych i lateksowych. Zapewniają wysoką paroprzepuszczalność, a jednocześnie są elastyczne, odporne na zabrudzenia i szorowanie. Dobrze kryją i łatwo je aplikować. Choć są dość drogie, to jednak bardzo wydajne, co niweluje w pewnym stopniu ich wyższą cenę.
Zobacz także: https://www.bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/farby-wewnetrzne-do-scian-i-sufitow
Narzędzia do malowania sufitu – wałek czy pędzel?
Jak malować sufit? Wałkiem czy pędzlem? Najlepiej używać obydwu narzędzi, przy czym dobrze jest się zaopatrzyć w dwa wałki – mniejszy, którym pomalujemy wnęki okienne i wąskie przestrzenie, oraz większy, z teleskopową rączką, która umożliwia malowanie sufitów z poziomu podłogi.
Wybierając wałki, warto pamiętać o tym, że ważna jest nie tylko ich wielkość (szerokość rolki), lecz także rodzaj i długość włosia. Do ścian i sufitów tynkowanych lub układanych z płyt gipsowo-kartonowych stosuje się najczęściej wałki o długości włosia od 9 do 16 mm. Warto podkreślić, że przy ściankach w suchej zabudowie lepiej sprawdzą się wałki o krótszej długości włosia (od 9 do 12 mm), natomiast przy tradycyjnych tynkach – o włosiu dłuższym.
Dostępne w handlu wałki najczęściej wykonane są ze sznurka, mikrofibry lub mikrofibry z poliestrem. Wałki z mikrofibry i mikrofibry z poliestrem wybiera się do farb akrylowych, natomiast ze sznurka – do lateksowych.
Przygotowanie sufitu do malowania farbą
Choć mogłoby się wydawać, że sufit jest powierzchnią, której specjalnie nie trzeba przygotowywać do malowania, to jednak przed przystąpieniem do pracy należy zawsze wykonać pewne określone czynności. Jeżeli malowanie wykonywane jest na nowo ułożonej płaszczyźnie, po raz pierwszy, ważną czynnością jest gruntowanie sufitu. Grunt ogranicza chłonność powierzchni, pozwalając tym samym oszczędzić farbę oraz czas i pracę, redukując ilość farby oraz liczbę pokryć koniecznych do uzyskania odpowiedniego efektu.
Jeśli podłoże było już malowane i jest stabilne, bez łuszczących się i odpadających fragmentów farby, należy je odkurzyć (najlepiej używając odkurzacza) oraz odtłuścić. Zanim jednak przystąpisz do tych czynności, dobrze zabezpiecz ściany folią malarską, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz ich odświeżać. Czym umyć sufit przed malowaniem? Czysta woda może nie wystarczyć do odtłuszczenia sufitu, jednak woda z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń, z pewnością usunie zanieczyszczenia.
Po dokładnym umyciu należy poczekać, aż powierzchnia wyschnie, a następnie można rozpocząć malowanie sufitu. Zanim wlejesz farbę do kuwety, pamiętaj o tym, żeby dobrze ją wymieszać.
Malowanie sufitu bez smug w kilku krokach
Jak dobrze pomalować sufit? W jaki sposób zrobić to, żeby nie pozostawiać nieładnych smug i widocznych śladów pędzla lub wałka? Jak malować sufit względem okna? Żeby końcowy efekt był zadowalający, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, przed rozpoczęciem prac zawsze trzeba umyć sufit, nawet jeśli dobrze wcześniej go odkurzyliśmy. Zgromadzony i nieusunięty brud, choćby w niewielkich ilościach, nigdy nie pozwoli na ładny wygląd sufitu.
Malowanie należy rozpocząć od narożników. Tu zwykle używamy pędzla i niewielkiego wałka. Kolejno przechodzi się do pomalowania brzegów sufitu, czyli jego styku ze ścianami, również przy pomocy pędzla i ewentualnie małego wałka. Następnie przychodzi czas na malowanie sufitów wałkiem – używając dużego wałka, pokrywa się farbą całą powierzchnię równolegle do okna. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy nałożyć drugą. Tę nanosi się, prowadząc wałek prostopadle do okna. Malowanie rozpoczyna się przy źródle oświetlenia, a kończy w głębi pomieszczenia. Sufit pomalowany w ten sposób zawsze będzie wyglądał estetycznie i ładnie.