Korzenie stylu boho sięgają XIX wieku i związane są ze środowiskiem bohemy, zwanej też cyganerią. Łączyła ona środowisko artystyczne – pisarzy, malarzy, aktorów i muzyków, którzy wymykali się obowiązującym konwenansom i prowadzili wystawny, dość hulaszczy tryb życia, podróżując po różnych zakątkach świata. Ich twórcza swoboda przejawiała się w mieszaniu tradycyjnej estetyki europejskiej z motywami innych, często bardzo odległych kultur (orientalnych, arabskich, afrykańskich czy indiańskich). Stąd umiłowanie stylu boho do eklektyzmu.
Na przełomie lata 60. i 70. styl wzbogacił się o dodatkowe akcenty (motywy kwiatowe i roślinne, a także elementy indiańskie), czerpiąc natchnienie od spadkobierców cyganerii – hippisów, którzy równie mocno cenili wolność wyrażania siebie. W latach 90. wpłynęła na niego kultura kalifornijskich surferów, od których zaczerpnął motywy kojarzące się z plażowaniem, jak słomkowe plecionki, wzory w palmy, muszle czy bursztyny.
Dzięki wszystkim tym inspiracjom, boho stanowi nieprzewidywalną mieszankę, która świetnie odnajduje się w domowych aranżacjach.
Wnętrza urządzone w stylu boho zaskakują niedbałym, ale wyważonym eklektyzmem. Stykają się tu formy, wzory i kolory, które pozornie nie powinny być ze sobą zestawiane. Ciężkie, zabytkowe meble łączone są tu z designerskimi dodatkami, egzotyczne, bajecznie kolorowe dekoracje rodem z Afryki czy Maroka występują obok stonowanych, delikatnych faktur, a folkowe, etniczne motywy swobodnie przeplatają się z działami sztuki i pop-artem.
Chociaż boho kroczy własnymi ścieżkami i stoi w opozycji do wszelkich zasad dotyczących aranżacji wnętrz, można wyłonić tu kilka powtarzających się motywów, które mogą stać się inspiracją i punktem wyjścia do wprowadzenia podobnej stylistyki we własnym domu.
To, że wnętrza boho są pełne kontrastów i (pozornych!) sprzeczności, widać szczególnie w kolorystyce pomieszczeń. W niektórych królują oryginalne tapety (pstrokate, niejednolite, z fantazyjnym, nierzadko kwiatowym deseniem) oraz intensywne kolory ścian, nawiązujące do orientalnej feerii barw. Nie brak tu głębokich odcieni czerwonego wina, intensywnych turkusów, nasyconej purpury czy czekoladowego brązu.
Inne wyglądają zupełnie inaczej – kolorystyka ścian utrzymana jest w oszczędnych, stonowanych tonach (klasyczna biel, beż, écru, przybrudzona zieleń, ciepłe brązy i żółcie, delikatne odcienie mięty i różu), a główną rolę odgrywają wyraziste, nierzadko ekstrawaganckie dodatki. Podłogi mogą tu być wyłożone naturalnym, ciepłym drewnem albo płytkami z ciekawym, orientalnym wzorem.
Boho to nie tylko bogactwo kolorów, ale też obfitość ornamentów i wzorów wywodzących się z różnych kultur. Znaleźć tu można m.in. marokańskie arabeski, azjatyckie symbole, indiańskie i afrykańskie zdobienia, a także ludowe hafty. Nie brak tu też różnorodnych motywów roślinnych i geometrycznych wzorów.
Aranżując mieszkanie w stylu boho warto przyjąć pewien klucz i zachować umiar w doborze kolorów, wzorów i dodatków, aby całość była spójna i podkreślała indywidualny charakter mieszkania, nie dając efektu kiczu.
Boho duży nacisk kładzie na naturalność materiałów i surowców, z których wykonane są meble i dodatki. Aprobatę zyskują szlachetne gatunki drewna, jak mahoń, heban czy palisander, nawiązujące do szykownego stylu kolonialnego. Ciężkie, stateczne meble zestawia się z lżejszymi sprzętami, wykonanymi z wikliny, rattanu czy bambusa albo uzupełnia nowoczesnymi, designerskimi akcentami. Nie mniej ważne są surowce, z których wykonano dodatki. Pożądanymi materiałami są szczególnie:
- len – z których wykonane są zasłony, poszewki, obrusy nadające wnętrzu organicznego wyrazu,
- wełna – z której wykonane są np. klimy o etnicznych wzorach, stanowiące niebanalną dekorację ścian i podłóg,
- bawełna – z której tworzy się plecionki i makramy, służące m.in. do dekoracji ścian,
- delikatne, zwiewne jedwabie i szyfony, nawiązujące do estetyki indyjskiej i marokańskiej,
- glina – z której wykonane są ozdoby ceramiczne – figurki, wazony, a także masywne donice,
- futra i skóry nawiązujące do kultury afrykańskiej i indiańskiej.
Styl boho w dużej mierze opiera się na nieszablonowych ozdobach i dodatkach, które swobodnie łączą różne style i podkreślają artystyczny charakter wnętrza. Szczególne miejsce zajmują tu wielobarwne tekstylia w etniczne lub ludowe wzory – wygodne poduszki, ozdobione haftem, koralikami, marokańskimi frędzlami czy hiszpańskimi pomponami, grube, wzorzyste koce i pledy, patchworkowe narzuty, a także mięsiste dywany z geometrycznymi ornamentami.
W zależności od przyjętej koncepcji, na ścianach można powiesić różnego rodzaju makatki i makramy plecione z naturalnego sznurka, wełniane klimy, łapacze snów inspirowane kulturą Indian – z mnóstwem rzemyków, koralików i piór, indyjskie mandale, czy rodzinne fotografie, włożone w drewniane ramki. Dobrze wyglądają też obrazy z reprodukcjami dzieł sztuki, zestawione z autorskimi lub kinowymi plakatami.
Oryginalny charakter wnętrz boho podkreślą też naturalne dodatki:
- wiklinowe i słomiane kosze na drobiazgi,
- plecione osłonki na doniczki z kwiatami,
- lniane i bawełniane zasłony,
- pojemniki i misy wykonane z kokosa lub bambusa,
- futrzane dywaniki,
- małe, średnie i duże chodniki z juty,
- muszle, bursztyny i rozgwiazdy.
Stylizację można uzupełnić o wyraziste, egzotyczne akcenty, np. o przedmioty przywiezione z wycieczek i dalekich podróży: ozdobne świece i kadzidełka, porcelanowe figurki, a także ręcznie robione wazy, półmiski i patery.
Jeśli masz duszę poszukiwacza i lubisz odwiedzać targi staroci, z pewnością znajdziesz tam wiele unikatowych przedmiotów, które wpiszą się w estetykę stylu i podkreślą indywidualny charakter wnętrza.
Oryginalne akcesoria znajdziesz również w dobrych sieciówkach, np. w Primarku otwartym w sierpniu 2020 r. w warszawskiej Galerii Młociny. Uwielbiany na całym świecie sklep oferuje szeroką gamę niedrogich dodatków i tekstyliów, wpisujących się w konwencję stylu. Kupisz tu wszystko, co potrzebne ci do podkręcenia domowej aranżacji, nie narażając się na przesadne koszty.
Styl boho to nie tylko ukłon w stronę naturalnych materiałów, ale też roślinności – szczególnie tej przywodzącej na myśl odległe zakątki świata. Doskonale sprawdzają się tu rozłożyste monstery, strzeliste palmy, egzotyczne figowce, strelicje i anturia, które można eksponować w masywnych, np. glinianych donicach. W mniejszych pomieszczeniach warto wykorzystać rośliny zwisające, umieszczając doniczki w oryginalnych makramach.
Styl boho dobrze podkreślają też drzewka bonsai, bambusy i drzewka owocowe, jak pomarańcza, limonka czy kumkwat. Jeśli masz trochę więcej miejsca i dużo światła, i naprawdę lubisz rośliny, rozważ koncepcję urban jungle.
Aranżując mieszkanie w stylu boho, przede wszystkim kieruj się własną wygodą i komfortem. Nie bój się zestawiać ze sobą intensywnych, mocnych barw, o ile dobrze czujesz się w takim otoczeniu. Jeśli nie do końca ci to odpowiada, realizuj koncepcję boho odpowiednim doborem dodatków. Zestawiaj ze sobą faktury i wzory, tworząc swoją własną, spójną, choć nieoczywistą przestrzeń. W końcu boho to „styl wolnych dusz”.