Jak dobrać kolory do kuchni? Podstawowe zasady
Podstawą podczas aranżowania tego typu pomieszczenia są meble kuchenne. Stanowią punkt wyjścia. Mimo wszystko łatwo jest przesadzić z kolorystyką. Jak tego uniknąć? Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na trzy kolory, albo zastosować do następującej wskazówki. Zakłada ona proporcjonalny udział wszystkich kolorów. Projektanci stosują w tym wypadku zasadę 60% - 30% - 10%.
Barwa bazowa, znajdująca się głównie na meblach oraz na dodatkach, może występować w 60%. Kolejne 30% należy zarezerwować na ściany lub podłogę (wyjątkiem jest sytuacja, gdy są one w neutralnym odcieniu jak biel i beż). Pozostałe 10% można pozostawić na płytki kuchenne znajdujące się między meblami.
Osoby, które lubią żywe wnętrza, nie muszą ograniczać się do tych porad. Niemniej wprowadzenie większej liczby barw wymaga wyczucia i doświadczenia w aranżowaniu wnętrz. Przyjmuje się także, że należy unikać parzystych liczb. Przykładowo cztery kolory nie będą dobrze wyglądać, dadzą nienaturalne wrażenie. Lepszym rozwiązaniem będzie pięć barw. Ponadto, o ile przemalowanie ścian zwykle nie stanowi problemu, o tyle płytki i meble kuchenne są wymieniane raz na kilka lub kilkanaście lat. Dobrze jest zastanowić się, czy wybrany mix kolorów za jakiś czas nie stanie się nużący.
Aby uniknąć przypadkowości i chaosu warto skorzystać z koła barw. Można zdecydować się na jeden z trzech podstawowych schematów:
- monochromatycznego;
- kontrastowego;
- pokrewnego.
Barwy monochromatyczne to różne odcienie tego samego koloru, np. ciemne, grafitowe meble kuchenne i szare płytki oraz ściany. Takie połączenia są typowe dla nowoczesnych wnętrz.
Znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem są kolory kontrastowe – na kole barw znajdują się naprzeciwko siebie. Ożywiają aranżację, dodają jej głębi i wyrazistości. Jednocześnie całość jest przy tym spójna, harmonijna.
Kolory pokrewne to te, które znajdują się obok siebie na kole barw. Tworzą bardziej spokojne, łagodne wrażenie, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie styl w aranżacji stawia na miękkie i płynne linie (np. kuchnia prowansalska, rustykalna).
Jak dobrać kolor ścian do mebli w kuchni?
Ściany to element, który pozwala na spore szaleństwo. Bez względu na styl oraz kolorystykę kuchni, zawsze dobrze będą wyglądać farby w kolorze jasnoszarym, kremowym lub w odcieniu bieli. Niemniej ściany można szybko i tanio przemalować, więc warto spróbować bardziej odważnych propozycji. Warto pamiętać jednak o kilku zasadach:
- kolorowe meble można złagodzić stonowanymi odcieniami na ścianach, co pozwoli uniknąć przytłaczającego wrażenia;
- ciemne meble kuchenne warto przełamać jasnymi ścianami, które rozświetlają pomieszczenie oraz sprawiają, że wydaje się większe;
- w małych kuchniach, typowych m.in. dla mieszkań w bloku, lepiej zastosować neutralne kolory mebli i ścian, ponieważ dzięki temu całość nabierze przestronności. Natomiast aby uniknąć zlewania się ze sobą poszczególnych elementów, ściany mogą być o dwa tony jaśniejsze lub ciemniejsze od mebli.
Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?
Znając podstawowe zasady, znacznie łatwiej jest połączyć ze sobą pozostałe elementy. W przypadku płytek ściennych, znajdujących się pomiędzy dolnym a górnym rzędem mebli kuchennym, warto postawić na kontrasty.
Ciemne meble będą najlepiej wyeksponowane, jeśli przestrzeń między nimi jest jasna. Wersje granatowe, brązowe czy w odcieniu butelkowej zieleni dobrze prezentują się zestawione z kafelkami w kolorze białym, beżowym lub ecru. Nieco więcej pola do popisu dają jasne meble. Można połączyć je z ciemnymi płytkami, ale wtedy dobrze, aby ten odcień pojawiał się także na podłodze lub dodatkach.
W ostatnich latach popularnością cieszą się również kolorowe meble kuchenne – niebieskie, różowe, a nawet zielone. W ich przypadku bezpieczną opcją zawsze będzie zdecydowanie się na ceramikę w kolorze białym lub szarym, która jest na tyle neutralna, że pasuje tak naprawdę do wszystkiego.
W sytuacji, gdy meble są w różnych kolorach, kafelki mogą nawiązywać do barwy górnych frontów.
Jak dobrać kolor płytek i ścian w kuchni?
Aranżacja kuchni pod kątem kolorystycznym nie musi być trudna. Wystarczy cały czas odnosić się do mebli kuchennych i wspomagać kołem barw. Jest ono dużą pomocą zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które mają doświadczenie w projektowaniu wnętrz. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby wybrane kolory ścian i płytek współgrały ze wszystkimi dodatkami. Mogą stanowić neutralną bazę lub nawiązywać do pozostałych akcentów w kuchni.