Inteligentne miasta przyszłości w Polsce? Okazuje się, że powstają

Polski Fundusz Rozwoju znany jest przede wszystkim z programu "Mieszkanie Plus". Projektów, które wdraża i promuje jest jednak znacznie więcej. Część z nich związana jest z promowaniem idei inteligentnych miast. 

:Wierzymy, że przyszłością miast są nowe technologie. Dlatego wciąż chcemy zacieśniać współpracę pomiędzy miastami i start-upami oraz zachęcać samorządy do testowania nowych rozwiązań informatycznych" - czytamy na stronach Polskiego Funduszu Rozwoju. Co PFR zrobił, by polskie miasta mogły sprawniej planować i funkcjonować dzięki cyfryzacji? 
 

W komunikacie PFR czytamy, że Fundusz od samego początku istnienia skupiał się na edukacji samorządów. Jak czytamy, mierzą się one z wyzwaniami takimi jak cyfryzacja, promowanie wśród mieszkańców korzystania z niskoemisyjnych źródeł ciepła czy poszukiwanie alternatywnych form finansowania inwestycji.

 

W tym celu przez ostatnie dwa lata duży nacisk kładliśmy na popularyzację wiedzy na temat rozwoju inteligentnych miast (w kraju i za granicą), jak również na zwiększenie liczby wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w polskich samorządach, a także ułatwienie dostępu do finansowania tego typu inwestycji.

Inteligentne miasta w Polsce?

PFR podsumował, co zrobił, by idea inteligentnych miast mogła wejść w życie. "Zrealizowaliśmy 9 projektów wspierających rozwój inteligentnych miast przyszłości;
Opublikowaliśmy 40 analiz i artykułów, przeszkoliliśmy 417 samorządowców z projektowania i wdrażania innowacji w miastach, udzieliliśmy wsparcia w cyfrowej i energetycznej transformacji 187 samorządom,  stworzyliśmy portfolio złożone z 53 nowych rozwiązań technologicznych dla administracji lokalnej" - czytamy w komunikacie spółki.

 

Działań było więcej. Wśród nich uczestnictwo w 112 zrealizowanych wdrożeniach technologicznych z udziałem samorządów, stworzenie mapy Technologii dla Miast w Polsce złożoną z 318 firm, powołanie Zespół Rozwoju Innowacji w Samorządach PFR.  Rozbudowywana jest także Baza Miejskich Innowacji w Polsce (obecnie liczy 59 przykłady referencyjnych wdrożeń. 
 

Silna gospodarka a cyfryzacja

PFR pisze też o nagrodach. "Zostaliśmy wyróżnieni dwoma nagrodami branżowymi (przez V Ogólnopolski Konwent Informatyków i w ramach rankingu Polskiego Radia „Innowacje 2021. Ale szczególnie cieszą nas 62 uzyskane przez samorządowców certyfikaty Ekspertów Miast Przyszłości PFR" - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

 

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys nie wątpi, że inicjatywy PFR przyniosą efekty. -  Silna gospodarka oraz wysoka jakość usług publicznych wymaga nie tylko tworzenia nowych technologii, ale także umiejętności ich efektywnego wykorzystywania. Wdrażanie inteligentnych rozwiązań w miastach poprawia jakość życia mieszkańców, pozwala skuteczniej zarządzać miastem i - co ważne - może mieć wpływ na zatrzymanie procesu depopulacji, dając lokalnej społeczności nowy impuls rozwojowy  - stwierdził.

Miasta Przyszłości stają się faktem

Do tej pory przeprowadzono dwie edycje projektu Akademii Miast Przyszłości. W ich ramach  zostało opracowanych 41 koncepcji projektów miejskich, jak również 62 uzyskane przez samorządowców certyfikaty Ekspertów Miast Przyszłości. 

73 proc.  uczestniczących w Akademii Miast Przyszłości miast wdrożyło lub wdraża nowe rozwiązanie. W ramach akcji pięć miast, absolwentów Akademii, w 2021 roku z funduszy norweskich otrzymało łącznie 75 milionów złotych. Ponadto 60 proc.  samorządów po zakończeniu Akademii otrzymało lub jest w trakcie aplikacji o dodatkowe fundusze na innowacje.