Lato to okres szczególnej aktywności owadów. I chociaż czasami potrafią irytować, warto pamiętać, że są niezwykle ważną częścią ekosystemu. Wśród najważniejszych wymienić trzeba oczywiście zapylacze takie jak pszczoły. Pożytecznych owadów jest jednak znacznie więcej. Warto o nie zadbać. Tym bardziej że to proste.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Jakie jest znaczenie owadów zapylających dla ekosystemu? Jak wyjaśniają Lasy Państwowe za Greenpeace, jedna trzecia roślin uprawnych jest od nich zależna. A jeśli chodzi o rośliny, współczynnik jest jeszcze większy - los 85 proc. zależy od pszczół i ich kuzynek.
Dlatego wszyscy, którzy posiadają domy, działki, domki rekreacyjne, a nawet balkony, powinni losem owadów szczególnie się przejąć. Chodzi o wszystkich, którzy mają możliwość stworzenia malutkich domków dla owadów. Hoteli, do których wprowadzą się zarówno pszczoły, jak i osobniki nieco mniej popularne.
W niewielkim domku powinny znaleźć się różne materiały. Każdy będzie idealnym stworzeniem dla innego gatunku. I tak cegła dziurawka to idealne miejsce schronienia dla pszczół samotnic takich jak porobnica włochatka. Ważne, by szczeliny w cegłach nie były większe niż 10 mm.
Obok cegieł umieścić można grube gałęzie nawiercone wzdłuż słojów. Przyciągną głównie osy i pszczoły żyjące samotnie. Zalęgną się tu też złotolitki, niebieskie owady o czerwonym odwłoku, mieniące się metalicznym pancerzykiem.
Słoma da schronienie złotookowatym. Te niepozorne stworzenia są jednymi z wrogami mszyc. Larwy są bowiem typowymi drapieżnikami. Postać dorosła, widoczna na zdjęciu, drapieżny tryb życia prowadzi rzadziej, najczęściej żywiąc się nektarem i pyłkiem.
Suche szyszki zmieszane z liśćmi przyciągną biedronki. I one zjadają szkodzące uprawom mszyce. Jeden osobnik w stadium larwalnym może ich zjeść nawet 600. Biedronki są żarłoczne, zdarza się, że posuwają się do kanibalizmu.
Doniczki odwrócone do góry dnem wypełnione sianem staną się przystanią dla skorków. Ten pospolity owad poluje zarówno na mszyce, jak i gąsienice - pomaga więc oczyścić ogród ze szkodników. Jego obecność jest korzystna nawet w domu czy mieszkaniu - skorki polują nawet na myszki owocowe i rybiki cukrowe, jednych z najczęstszych bywalców naszych kuchni.
Pocięte łodygi krzewów róży lub jeżyny staną się domem dla błonkówek i bzygów. Tym ostatnim bliżej do much, jednak upodabniają się do os. Są drapieżne, zwalczają między innymi mszyce.
Puste łodygi trzciny i bambusa przyciągną samotnice - najczęściej murarki i nożycówki. To gatunki pszczół, które nie budują wielkich gniazd, mają jednak spore znaczenie dla zapalnie.
Domki dla owadów można zbudować samemu, wykorzystując zebrane i samodzielnie zrobione materiały. Są też do kupienia - zarówno w wersji miniaturowej, rozmiaru skrzynki na listy, jak i pokaźnej, przypominającej ul.
Warto pamiętać, że osoby uczulone na jad pszczół i os bliskiego kontaktu z owadami powinny unikać, podobnie jak małe dzieci. Dlatego hotel na uboczu warto "wybudować" na uboczu, tam gdzie ludzie o owady nie będą wchodzić sobie w drogę. Eksperci polecają, by domek ustawić od strony południowej lub południowo-zachodniej. Warto pomyśleć też o osłonie przed wiatrem i deszczem.