Gotowe projekty domów jednorodzinnych parterowych

Zaraz po podjęciu decyzji o budowie domu i wyborze odpowiedniego miejsca do tego przedsięwzięcia, należy zastanowić się nad projektem naszej wymarzonej nieruchomości. Jest to jedna z podstawowych, wręcz kluczowych decyzji. Dom zazwyczaj budujemy na długie lata, więc warto przemyśleć kilka razy wszystkie aspekty funkcjonalne, jak i estetyczne. W takiej sytuacji, oprócz konsultacji z architektem, który może wykonać indywidualny projekt, opłaca się zajrzeć na portale internetowe oferujące bazy planów architektonicznych domów jednorodzinnych. Co istotne, na tego typu stronach możemy od razu zapoznać się z pełnymi wizualizacjami nieruchomości, co potrafi bardzo ułatwić wybór oraz skorygować oczekiwania i pomysły. Dlatego właśnie wybraliśmy kilka gotowych projektów budynków parterowych dostępnych w naszej bazie, które wyjątkowo przyciągają uwagę stylem, prostotą, a przy tym niewielką ceną.

Projekt nr. 1 "Kamieniec"

Dom parterowy, z garażem dwustanowiskowym. Projekt parterowego domu Kamieniec, przeznaczony dla 4 osób, należy do grupy propozycji średniej wielkości, ale charakterem architektury reprezentuje kategorię mini-rezydencji. Symetrycznie skonstruowany, rozłożysty budynek składa się z trzech skrzydeł. Środkowe, większe i cofnięte w głąb ogrodu , zajmuje otwarta, komfortowa strefa dzienna z gabinetem. Oba boczne są zbliżonej wielkości i, pozostając wysunięte ku frontowi, obejmują patio z wejściowym portykiem.

 

Nieco mniejsze boczne bryły przeznaczono: z jednej strony na trzypokojową część prywatną z dwoma łazienkami, z drugiej - na pomieszczenia gospodarcze z dużą kotłownią i z dwustanowiskowym garażem. Całość rozbudowanego rzutu przekrywa efektowna kombinacja przenikających się czterospadowych dachów. Ich nachylenie oraz żelbetowy strop ułatwiają ewentualną adaptację poddasza (klatka schodowa np. w miejscu gabinetu). Projekt domu Kamieniec wyróżnia zarówno zdyscyplinowany plan, jak i symetrycznie rozrysowany, elegancki układ okien i otworów w elewacjach.

 

PROJEKT ZNAJDZIESZ TUTAJ>>>

Projekt nr. 2 "Żuczek-2"
Dom parterowy, niepodpiwniczony z garażem. Projekt domu Żuczek-2 jest mniejszym wariantem w Rodzinie Żuczka, powstałej z myślą o działkach z wjazdem od południa. Niewielkie domy parterowe i garaż połączono w niej wspólnym przedsionkiem z dużą kotłownią. Obie części budynku utworzyły bryłę na planie litery T, przekrytą dwuspadowymi, przenikającymi się dachami.
 
Część mieszkalna, nieco wyższa, wysuwa się ku fontowi, zwrócona do niego ścianą szczytową. Dzięki temu z tarasu wejściowego powstało praktyczne patio częściowo osłonięte podcieniem na słupach, a strefa rekreacyjna ogrodu oddzielona została od wjazdu. Mieszkanie, we wszystkich wariantach Żuczka, to wygodne lokum dla 3-4 osobowej rodziny. Tradycyjnie podzieloną strefę dzienną (salon + kuchnia ze spiżarnią) z wyjściem na taras odseparowano od położonej w głębi posesji części prywatnej z trzema sypialniami i łazienką przy pomocy holu z dużą szafą i z wc Projekt domu Żuczek-2 jest o kilka m2 mniejszy od Żuczka Sto. Bardziej zwarty zarys ścian zewnętrznych salonu oraz typowe w układzie i wysokości okna tej wersji sprzyjają tradycyjnemu wykończeniu elewacji.
 
Projekt nr. 3 "Ariadna"
Dom parterowy, z garażem dwustanowiskowym. Ariadna jest jednym z kilku parterowych domów o powierzchni ok.140m2 z czterospadowymi, przenikającymi się dachami. Podobnie jak Tymoteusza G2 zbudowano go na planie w kształcie litery T, z ramionami o zbliżonych gabarytach.
 
 
To, co wyróżnia projekt domu Ariadna, to podzielenie strefy prywatnej na dwie odseparowane części. Zespół głównej sypialni z własną garderobą i przestronną łazienką znalazł się w skrzydle równoległym do drogi dojazdowej, bezpośrednio obok pokoju dziennego. Kompleks kolejnych trzech pokoi i dwóch łazienek ulokowano w głębi ogrodu, w skrzydle podwójnego garażu i kotłowni, skierowanym ku wjazdowi na działkę i zaakcentowanym podcieniem na słupie. Projekt domu Ariadna to propozycja prostej, neutralnej architektury, zakorzenionej w tradycji, ale i nowoczesnej, dzięki dużym przeszkleniom w ścianach salonu i narożnej jadalni.
 
 
Ujmują one masy długim elewacjom rozłożystej bryły i wprowadzają słońce wraz z widokiem otoczenia daleko do wnętrza. Układ funkcjonalny jasnego mieszkania i rozmiary pomieszczeń pozwalają zaliczyć Ariadnę do domów dwupokoleniowych, a także łatwo adaptować go dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku.
 
Projekt nr. 4 "Kwadra Ton"
Dom parterowy. Kwadrę - projekt domu parterowego bez garażu, o najkrótszej elewacji frontowej wśród propozycji z czterospadowym dachem o powierzchni ok. 100m2 w ofercie Archetonu zdystansował projekt domu Kwadra Ton. Pozostawiono identyczny układ funkcjonalny, ale elewacja frontowa została jeszcze skrócona, a boczne wydłużono. Rzutu przyjął niemal kwadratowy kształt, a powierzchnia wzrosła o kilka m2.
 
 
Tak jak w Kwadrze wejście umieszczone na środku elewacji, we wnęce, nadaje reprezentacyjny charakter prostej sylwetce. Część dzienną budynku wyróżniają narożne okna, a trzy wygodne sypialnie, położone po drugiej stronie strefy wejścia, doświetlone są tradycyjnie. We wnętrzu uwagę zwraca bardzo przestronny, otwarty salon z dużą kuchnią. Położony centralnie hol jest tak obszerny, że kuchnię dzieli od niego tylko krok, więc nie odczuwa się braku osobnego przejścia z sieni.
 
 
Miejsce to wykorzystano na dużą kotłownię z pralnią. Taras ogrodowy w projekcie domu Kwadra jest naturalnie osłonięty dzięki umieszczeniu go częściowo w płytkiej wnęce przy pokoju dziennym pod dachem wspartym na masywnym słupie. To rozwiązanie pozwala inwestorowi na regulowanie wielkości salonu w zakresie głębokości uskoku ściany zewnętrznej.
 
 
Projekt nr. 5 "Janek"
Dom parterowy. Tak jak Modrzyk, Kruszyna czy Domino, projekt domu Janek to propozycja parterowej bryły na planie zgrabnego prostokąta, z dwuspadowym, niezbyt stromym dachem i kalenicą równoległą do drogi dojazdowej. Tym razem, przy 95m2 powierzchni użytkowej, przewidziano maksymalne uproszczony, zwarty plan (jak w Domino) i kotłownię z pralnią z wejściem od ogrodu, (jak w Modzrzyku).
 
 
Zamiast wejściowej werandy w narożniku jest płytka wnęka z pogłębionym okapem akcentująca frontowe drzwi. Tak jak w Kruszynie, hol nie łączy się bezpośrednio z pokojem dziennym, a rozdziela strefy wspólną i prywatną dwoma ramionami przedpokoju. Jadalnia zmyka jedno z nich oknem w ścianie bocznej i spaja otwartą, dużą kuchnię ze spiżarnią z salonem. Zespół trzech sypialni i łazienki po drugiej stronie domu zamyka z kolei pralnia przy drugiej ścianie bocznej w przechodnim układzie z kotłownią.
 
 
Elegancję prostej bryły w projekcie domu Janek podkreśla wykończenie. Zaznacza ono w każdej elewacji górny poziom otworów okiennych i drzwiowych odcinając gładkim, jasnym pasem bryłę dachu.
 
 
Projekt nr.6 "Biedronka"
Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, podpiwniczony, z garażem w piwnicy. Projekt domu Biedronka, podobnie jak odrobinę mniejszy Koral, to jeden z nielicznych projektów małych domów z użytkowym poddaszem przeznaczonych na wąską działkę, który oferuje całkowite podpiwniczenie z garażem. 
 
 
Front obu propozycji zwrócono szczytem dwuspadowego dachu w kierunku wjazdu na parcelę. Przy nieco szerszym i krótszym planie niż Kora,l Biedronka ma ten sam program funkcjonalny ale bardziej otwarty układ części dziennej na parterze i bardziej konsekwentnie zwartą bryłę, bez wnęk i podcieni. Dzięki temu poddasze może zaoferować o jedną sypialnię więcej. Tradycyjny i ekonomiczny jest sposób oświetlenia poddasza – bez lukarn, głównie dużymi oknami w ścianach szczytowych.
 
 
Projekt domu Biedronka idealnie sprawdzi się na działce z nachyleniem terenu w kierunku drogi dojazdowej. Pełne podpiwniczenie będzie tańsze, a taras otwarty nowoczesnymi, dużymi balkonowymi oknami wygodnie, bo bez dużej różnicy poziomów, połączy salon i ogród. Balkony osłaniające przeszklenie i drzwi frontowe stanowią jedyne urozmaicenie prostej bryły Biedronki.