Podstawą dobrej organizacji garderoby w sypialni jest intuicyjny i naturalny system przechowywania ubrań. Co to oznacza? Można rozważyć tu różne warianty.
Pierwszym jest sezonowa zmiana układu w szafie. Regularny przegląd odzieży powinien odbywać się co najmniej 2 razy w roku, a najlepiej – przy okazji zmiany pory roku. Wówczas najłatwiej jest dostosować garderobę do aury za oknem. Dzięki temu można zaoszczędzić czas na codzienne kompletowanie zestawu ubrań oraz zyskać cenną przestrzeń w szafie.
Chaosu w garderobie i niepotrzebnych nerwów przy wyszukiwaniu rzeczy można też uniknąć, gdy posegreguje się poszczególne elementy odzieży od najczęściej do najrzadziej noszonych. Wówczas pod ręką będą zawsze te, których akurat potrzebujemy.
Rozwiązaniem jest też trzymanie jednego typu ubrań razem – spodni ze spodniami, marynarki z marynarkami – taki tematyczny porządek sprawi, że wystarczy jedno spojrzenie, aby wiedzieć, gdzie dana część garderoby ma swoje miejsce.
Dobrą metodą nie tylko dla wzrokowców będzie też ułożenie rzeczy według kolorów. Niektórym ułatwiają one zestawianie elementów pasujących do danego zestawu.
Część ubrań warto poskładać i ułożyć na półkach, jednak pozostałe muszą wisieć na wieszakach, aby się nie pogniotły i nie straciły fasonu. Są to np. marynarki, koszule i jedwabne bluzki.
W garderobie przechowuje się również pościel, ręczniki, koce czy inne przedmioty niekoniecznie codziennego użytku. Kluczem do tego, aby utrzymać je wraz z ubraniami w ryzach, jest znalezienie dla nich osobnego miejsca. Tutaj także przyda się ich tematyczne pogrupowanie.
Jeśli garderoba zostanie podzielona na kilka części, a w każdej znajdą się określone ubrania, to w szafie zapanują porządek i przejrzystość.
Osobne pomieszczenie przy sypialni, które można zaadaptować na garderobę, daje dużo swobody w jej zagospodarowaniu. Odpowiednie zaplanowanie tego wnętrza daje możliwość rozłożenia wszystkich elementów w dowolny sposób. Warto jednak zachować ergonomię i porządek, wykorzystać w sposób funkcjonalny każdy centymetr, czyli przestrzeń od podłogi do sufitu.
Można zastosować różnorodne podziały garderoby, np. na strony przypisane konkretnym osobom lub na części do układania i wieszania rzeczy. Przy takiej ilości przestrzeni przy konfigurowaniu półek i szuflad panuje dowolność. Najważniejszy jest taki rozkład wszystkich elementów, który pozwoli jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Przy organizacji trzeba pamiętać o tym, aby wygodnie można było wszystkiego dosięgnąć.
Wyszukiwanie ubrań ułatwią takie rozwiązania jak np. przezroczyste pudła, a w nich np. schowane buty lub inne rzeczy. Warto sięgnąć po różne akcesoria do przechowywania ubrań – kosze, wysuwane tacki czy szufladki.
W takim pomieszczeniu należy zadbać o dobre oświetlenie. Montując je, uniknie się bałaganu na półkach, wieszakach czy w szufladach i szybciej będzie można odnaleźć każdy przedmiot. Przy dużej garderobie można rozważyć montaż kilku źródeł światła. Główne będzie pochodzić z sufitu, a reszta z lamp bocznych lub równomiernie zainstalowanych na ścianach listew typu LED. Wykorzystać można także oświetlenie regałowe, czyli lampki, które będą podświetlać szafę z góry, jeśli nie jest ona zabudowana do sufitu. Z kolei wewnątrz mebli problem ten rozwiąże zamontowanie listew z czujnikiem. Będą zapalać się w momencie otwierania szafy.
W jaki sposób można odgrodzić garderobę od sypialni? Z pewnością dużym ułatwieniem są drzwi przesuwne, które zabierają najmniej miejsca i są wygodne w użytkowaniu. Jednak jeśli pomieszczenie zaadoptowane na garderobę nie ma drzwi, można oddzielić je od reszty przestrzeni parawanem lub zasłoną.
Ostatecznie rozwiązaniem pozostaje otwarta garderoba. Wyeksponowanie jej zawartości pozwoli, zwłaszcza wielbicielom mody, poszczycić się kolekcją. Zaletą takiej formy jest także łatwy dostęp do rzeczy. Widząc wszystko jak na dłoni, łatwiej jest kompletować, selekcjonować ubrania oraz przygotowywać codzienne stylizacje. To ułatwia też kontrolę nad ilością i rodzajem kupowanej odzieży.
Gdy garderoba zostanie zagospodarowana od podłogi do sufitu, może się okazać, że do zdejmowania rzeczy z półek umieszczonych wysoko potrzebna będzie drabinka lub stołek ze schodkiem.
Aby zapewnić dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu, co przekłada się na właściwe warunki do przechowywania ubrań i innych przedmiotów, potrzebna jest odpowiednia wentylacja. W przeciwnym wypadku powietrze nie będzie cyrkulować i w garderobie zacznie gromadzić się wilgoć – szczególnie, gdy pomieszczenie jest słabiej ogrzewane niż pozostała część domu. Przy otwartej garderobie zapewniona jest swobodna cyrkulacja powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Gdy jest zamknięta, przydadzą się np. kratki wentylacyjne.
Praktycznym i eleganckim meblem wypełniającym przestrzeń sypialni będzie szafa na ubrania. Jej podstawową zaletą jest pakowność. Pomieszczą się w niej zarówno ubrania, jak i wiele przedmiotów, które warto mieć pod ręką. W zależności od ilości miejsca i potrzeb może ona być zabudowana lub otwarta, rozplanowana na całej ścianie lub tylko na jej fragmencie.
Przykładem są szafy do sypialni IKEA wyposażone w liczne półki, szuflady czy wieszaki – klasyczne lub specjalistyczne – pomogą one utrzymać porządek. Istnieje możliwość dowolnej konfiguracji ich wnętrz. Można je w pełni dopasować do własnych potrzeb.
Zamontowanie w nich drzwi przesuwnych nie będzie wiązało się z koniecznością wydzielenia miejsca na ich otwieranie. Idealnie pasują do stosunkowo wąskich i wydłużonych pomieszczeń. Zapewnią także swobodne poruszanie się po sypialni.
Szafy jedno-, dwudrzwiowe lub z większą ilością drzwi uchylnych są ponadczasowe. Trzeba jednak zapewnić im odpowiednią ilość miejsca przed meblem, aby móc je bezkolizyjnie otwierać. Jeśli ktoś ma w zwyczaju sprawdzanie w lustrze, czy prezentuje się dobrze w danej stylizacji, powinien rozważyć zakup szafy wraz z tym dodatkowym elementem.
Dość oryginalnym rozwiązaniem będzie łóżko IKEA zintegrowane z szafą, która przy okazji może być ścianką działową. To praktyczne połączenie dwóch mebli przynosi oszczędność miejsca na podłodze. Wszechstronne łóżko, łączące w sobie funkcję spania i przechowywania rzeczy, świetnie nadaje się do małych sypialni lub mieszkań z jedną sypialnią.
Szafy ubraniowe dostępne są w wielu wariantach i wymiarach, dlatego każdy znajdzie dla siebie najlepszy model. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria do przechowywania ubrań IKEA, aby pomieścić buty, paski, biżuterię czy inne dodatki i trzymać je w uporządkowany sposób.
Posegregowanie ubrań i innych rzeczy umożliwią wysuwane tacki, np. na T-shirty. Dzięki pudełku z przegródkami uda się zapanować nad paskami, krawatami, apaszkami czy innymi drobiazgami. Do koszy można także wkładać koszule, spodnie lub swetry. Szuflady zaś będą idealnie nadawać się do przechowywania np. bielizny. W pudłach z pokrywami lub zapinanych na zamki pojemnikach warto schować rzeczy nieużywane w danym sezonie. Chronione przed kurzem, będą czekać na swoją kolej. Do wieszaków można doczepić organizator na ubrania.
Planując oświetlenie w garderobie, trzeba wziąć pod uwagę jej wielkość, dostęp do światła dziennego i możliwości technicznego podłączenia źródeł światła. Gdy szafa nie jest duża i służy jedynie do przechowywania oraz wyboru ubrań, wystarczające będą odpowiednio oświetlone wieszaki i półki. Alternatywa to także górne oświetlenie o odpowiednim natężeniu.
Do wydzielania garderoby warto wykorzystać różne produkty, które będą pełnić funkcję ścianki działowej, ustawionej pomiędzy łóżkiem a miejscem do przechowywania ubrań.
Rozwiązaniem będzie postawienie w sypialni np. ozdobnego parawanu. Nada on pomieszczeniu przytulności, a zarazem oryginalności. Dzięki temu, że jest lekki i mobilny, łatwo zmienić jego ustawienie, gdy dotychczasowe znudzi się lub okaże się niepraktyczne.
Strefowanie przestrzeni umożliwia także ażurowa ścianka działowa. Półprzezroczyste przegrody już same w sobie są niezwykle estetycznym dodatkiem. Przepuszczając światło przez znajdujące się w nich szczeliny, pomagają stworzyć wyjątkowy wystrój.
Garderobę można także wydzielić za pomocą przepierzenia, wykonanego z różnych materiałów i w różnej formie. Najpopularniejsze jest drewniane, a przykładem niech będzie otwarta szafa na ubrania z przesuwnymi drzwiami. Wystarczy tylko przymocować jeden z jej krótszych boków do ściany. To jednak wersja dla tych, którzy nie widzą problemu w ekspozycji poszczególnych elementów garderoby.
Funkcjonalną, a zarazem oryginalną ścianką działową może być także regał z otwartymi półkami. Jednakowo wyglądający z obu stron, będzie prezentował się jako nieszablonowa aranżacja. Drobne ozdobne przedmioty ustawione na przepuszczających światło półkach dodadzą mu uroku.
Każde z tych rozwiązań ma jeszcze jedną zaletę. Parawan, regał czy materiałowe przepierzenie może być także elementem dekoracyjnym, jaki urozmaici sypialnianą przestrzeń.
Jeśli pojemność garderoby jest niewystarczająca, zawsze można wykorzystać także inne schowki na ubrania i buty. Takie miejsce znajdzie się zapewne pod łóżkiem. Idealnym rozwiązaniem będzie mebel do spania z szufladą, gdzie zmieści się dodatkowa pościel, poduszki i rzeczy, które akurat nie są używane.
Gdy brakuje szuflady, wolną przestrzeń da się zagospodarować materiałowymi pojemnikami z zamkiem błyskawicznym. Przechowywane w nich ubrania i tekstylia będą chronione przed kurzem, a jednocześnie zachowają świeżość dzięki umieszczonym w narożnikach siatkom wentylacyjnym, umożliwiającym przepływ powietrza.
Komody z szufladami to meble, w których również da się co nieco schować. Aby panował w nich porządek, warto pomyśleć o wyposażeniu ich w dodatkowe pudełka czy organizery.
Niewiele miejsca w sypialni zajmie podnóżek ze schowkiem. Mebel do siedzenia nie tylko uatrakcyjni aranżację pomieszczenia, ale może także służyć jako przestrzeń do przechowywania drobiazgów. W podobny sposób warto wykorzystać wiklinowe kosze. Można je umieścić w garderobie albo pod łóżkiem. Schowane w nich przedmioty nie będą zakłócać ładu w pokoju. Ponadto naturalna wiklina w ciepłym odcieniu jest uroczym dodatkiem dekoracyjnym.
O dobrze zorganizowanej garderobie w sypialni marzy zapewne każdy z domowników. Nie ma znaczenia, czy będzie ona miała otwartą formę, czy jej zawartość wypełni szafę wnękową. Dzięki wielu praktycznym rozwiązaniom nie pozostanie ciemnym schowkiem, ale miejscem, w którym rzeczy będą łatwo dostępne i uporządkowane.