Firma z Łodzi buduje cywilne bunkry. A cena? Tyle, co za małe mieszkanie

Firmy budujące schrony i tzw. safe roomy nie są niczym nowym w USA. W Polsce to jednak nowość. Firma z Łodzi reklamuje się, że przygotowuje gotowe schrony na rynku prywatnym. Oferta jest o tyle atrakcyjna, że z góry podana jest sugerowana cena, a projektanci są transparentnie wymienieni. 

Ostatnie miesiące przypomniały nam, że bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze.  Nie dziwi więc fakt wzrostu popularności np. grup prepperskich, które przygotowują swoje domy, by były jak najbardziej samowystarczalne w razie konfliktu bądź katastrofy naturalnej. Ale można iść dalej. Wybudować schron na własnej działce.

Budowa schronu nie jest łatwa

Pomysł budowy schronów zrodził się już ubiegłym roku, a głównym powodem były zmiany klimatyczne i ryzyko wystąpienia huraganów, suszy i pożarów.  

 

- Myślałam również o sytuacji związanej z niepokojem społecznym z powodu problemu gospodarczego wynikającego z niedoboru i wysokich cen produktów rolnych - przyznaje w rozmowie z portalem tulodz.pl Ewa Leszczyńska, założycielka Studia Wektor, które odpowiada za tę inicjatywę. 

W czasach PRL-u powstało dużo schronów i bunkrów, ale od tamtych lat minęły już dekady. W tym czasie nie uchwalono żadnych nowych przepisów dotyczących konstrukcji, wyposażenia i warunków zabudowy dotyczących prywatnych i małych bunkrów. Twórcy więc działali trochę po omacku. 

 

Przygotowania projektu gotowego do adaptacji trwały aż do lata 2022 roku. Według autorów schron powinien zagwarantować bezpieczeństwo w przypadku zagrożenia biologicznego, jak i atomowego. Może posłużyć również jako tzw. safe room, budowany często w willach i rezydencjach zamożnych ludzi bojących się np. napadu rabunkowego. 

Można mieszkać miesiąc

Jak podają projektanci, bunkier wykonany jest w konstrukcji żelbetowej. To jedyna opcja technologiczna posiadająca parametry wytrzymałościowe kategorii P. Powierzchnia to 22 metry kwadratowe przeznaczone dla maksymalnie czterech osób. Wnętrze podzielone jest na część dzienną z aneksem kuchennym oraz łazienkę bez drzwi. Bunkier zasypywany jest warstwą gruntu, a bryła jest w obłożona izolacją termiczną. 

 

Przed promieniowaniem resztkowym z opadu radioaktywnego zabezpieczają odpowiednie warstwy. Są to według norm  beton grubości 0,2 m lub grunt 0,3 m albo stal 0,06 m. Zdaniem twórców, przygotowane schrony spełniają wszystkie możliwe wytyczne, jakim te budynki mogą odpowiadać. Do budowli prowadzi szyb o przekroju wewnętrznym 115 cm x 115 cm.

Cena? Jak za mieszkanie

Średni czas trwania budowy uzależniony jest od pory roku, warunków pogodowych i wyników analizy gruntu. W okresach najkorzystniejszych do przeprowadzenia budowy (poza późną jesienią, zimą i wczesną wiosną)  czas realizacji wynosi od czterech do pięciu tygodni. Firma odpowiada za całość - od początku projektu aż do realizacji. 

 

Koszt? Według zapewnień jest kwota całkowita nie większa niż 456 tys. zł brutto. 

 

Zdjęcie główne: Materiały prasowe / https://schron.pro/