Ekologia a nieruchomości. Eksperci o tym, jak bardzo opłaca się planecie. Emisja CO2 w dół

Czy ekologia opłaca się właścicielom nieruchomości? Najnowsze dane pokazują, że energochłonności i emisja CO2 związana z budynkami spada. Jak przekłada się to na wysokość rachunków dla właścicieli nieruchomości?

Wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków przez długie lata były coraz wyższe. Najnowsze badania pokazują jednak, że wyśrubowane normy przyniosły wymagany efekt. Budynki są bardziej ekologiczne, bardziej energooszczędne i bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Skąd to wiemy? Emisja dwutlenku węgla, generowana przez nieruchomości spadła w ciągu ostatniego dziesięciolecia o ponad 17 proc. Jednocześnie zapotrzebowanie energię spadło o niemal 6 proc. - czytamy w analizie CBRE publikowanej w "Rzeczpospolitej".
 

 

Drożej, ale taniej. Ekologia w praktyce

Co ciekawe, czynsze w bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku mieszkaniach są wyższe. Właściciele nieruchomości mogą jednak to sobie odbić, dlatego, że spadają rachunki. - - Liczby są nieubłagane -  podaje CBRE. 

 

- Z analizy danych Eurostatu wynika, że branża budowlana wykorzystuje pośrednio lub bezpośrednio (głównie podczas użytkowania budynków) ok. 40 proc. wytwarzanej energii. Do tego generuje rocznie ponad 0,8 mld ton odpadów, czyli 36 proc. łącznej ich ilości oraz wykorzystuje bezpośrednio 1,8 mld ton surowców pierwotnych, czyli zużywa 25 proc. łącznego na nie zapotrzebowania - czytamyw  raporcie cytowanym przez dziennik. 

Ekologia a nieruchomości

Wzrost norm dotyczących budynków przekłada się na koszty budowy nieruchomości.  Eksperci ostrzegają, że również w przyszłym roku może wpłynąć to na koszty budowy. Zdaniem ekspertów ekologia się jednak po prostu opłaca.

 

-  Najważniejsze jest oczywiście dbanie o planetę, ale jeżeli dla kogoś nie jest to wystarczający argument, ekologia to również mniejsze koszty eksploatacyjne - mówi  Paweł Kotlarski dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE cytowany przez dziennik.

 

Zdaniem UE restrykcyjne przepisy przyjęte przez władze Unii poprawią efektywność energetyczną budynków i zachęcą do ich renowacji. "Jednym z jej długoterminowych celów jest dekarbonizacja europejskich zasobów budowlanych, które są obecnie wysoce nieefektywne. Dyrektywa wspiera opłacalne sposoby renowacji, wprowadza wskaźnik inteligentnego działania budynków, upraszcza kontrolę systemów centralnego ogrzewania i klimatyzacji oraz promuje elektromobilność, ustalając zasady zapewniania miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych" -- czytamy na stronach Parlamentu Europejskiego.