Dzielnice Warszawy cieszą się dużą popularnością wśród turystów czy młodych osób wybierających się na studia. W porównaniu do innych miejscowości, Warszawa jest najdroższym z polskich miast. To właśnie tutaj najwięcej kosztuje metr kwadratowy biura, domu, mieszkania czy obiektu handlowego. Mimo wszystko, warszawskie dzielnice kuszą rynkiem pracy, prestiżowymi mieszkaniami czy choćby uroczymi zakątkami i parkami.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, Warszawa jest miastem zielonym i atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Można znaleźć wiele pięknych parków, ogrodów czy rezerwatów. Wszystkie dzielnice Warszawy z ulicami posiadają takie miejsce, gdzie w słoneczny dzień można wyjść poczytać książkę na świeżym powietrzu czy pojeździć na rowerze. Decydując się na turystykę czy zamieszkanie w Warszawie z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jednak każda z dzielnic stolicy ma swoje plusy i minusy. Przykładowo, najbardziej prestiżową dzielnicą jest Mokotów, natomiast peryferyjny Rembertów spodoba się osobom szukających ciszy, otwartych przestrzeni i zieleni. Minusem dzielnic usytuowanych na obrzeżach są trudniejsze dojazdy do centrum miasta.
Najstarszy historyczny podział Warszawy na dzielnice pochodzi z końca XVIII wieku. Wtedy miasto zostało podzielone na siedem dzielnic (wtedy nazywane były cyrkułami): Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Wola i Żoliborz. Taki podział administracyjny funkcjonował aż do początku lat 60. XX wieku. W latach 1994-2002 Warszawa była związkiem 11 komunalnych gmin. Dopiero 27 października 2002 roku wprowadzono tzw. ustawę warszawską, wedle której Warszawa jest jedną gminą, ale złożoną z 18 dzielnic. Obecny podział Warszawy na dzielnice wygląda następująco:
- Bemowo
- Białołęka
- Bielany
- Mokotów
- Ochota
- Praga Południe
- Praga Północ
- Rembertów
- Śródmieście
- Targówek
- Ursus
- Ursynów
- Wawer
- Wesoła
- Wilanów
- Włochy
- Wola
- Żoliborz
Większość urzędów centralnych i samorządowych mieści się w Śródmieściu. Jest to również centrum kulturalno-rekreacyjne z największą ilością muzeów, galerii, teatrów i kin. Praga Południe posiada jednak największą perełkę ze wszystkich dzielnic - Saską Kępę z charakterystyczną dla lat 20. i 30. zabudową rezydencyjną. Najmniejszą warszawską dzielnicą jest Ursus, który zajmuje powierzchnię 9 km2. Natomiast Wesoła jest to najmłodsza dzielnica Warszawy dołączona do miasta w 2002 roku. Stosunkowo nowe dzielnice Warszawy, które powstały trochę wcześniej niż Wesoła, to:
- Bemowo
- Białołęka
- Bielany
- Rembertów
- Targówek
- Ursynów
- Wawer
- Wilanów
- Włochy
Podział Warszawy na dzielnice mapa
Nazwy dzielnic są owite przeróżnymi legendami i mitami. Niektóre wywołują proste skojarzenia – Włochy od razu kojarzą się makaronem, pizzą czy Etną, a Wesoła… No cóż, jest wesoła. Są to oczywiście stereotypy, a sama historia nazw dzielnic jest o wiele ciekawsza. Proste wytłumaczenie posiada Bemowo, które swoją nazwę zawdzięcza Józefowi Bemowi i Ursynów – od majątku Juliana Ursyna Niemcewicza.
Co ciekawe, niektóre dzielnice zawdzięczają swoje nazwy zapożyczeniom z języków obcych. Najbardziej znanym tego przykładem jest Żoliborz. Nazwa wywodzi się z francuskich słów „joli bord”, co oznacza „piękny brzeg”. Wokół Mokotowa wyrosła legenda, że ta nazwa również wywodzi się z języka francuskiego. Nic bardziej mylnego. Tu historia jest prostsza – nazwa pochodzi po prostu od wsi, która nazywała się Mokotowo. Niektóre dzielnice związane są po prostu z imionami założycieli (Milanów) bądź mają pochodzenie religijne (Bielany).
Są dwie dzielnice, których nazwy aż się proszą, żeby je razem ze stawić – Wola i Ochota. Pięknie razem wyglądają, a okazuje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Wola swoją nazwę wzięła od wolnych elekcji. Na jej terenach w 1575 roku odbyła się pierwsza elekcja, podczas której wybrano Stefana Batorego na króla. Natomiast Ochota wzięła swoją nazwę od karczmy, w której w porównaniu do pól elekcyjnych, nie obowiązywał zakaz picia alkoholu.
Włochy i Praga nie mają natomiast nic wspólnego z krajami, z którymi się kojarzą. Dzielnica Włochy dawniej nazywana była Sopechami i Porzucewem, dopiero w 1452 roku ten teren nabył Jan Włoch od Piotra Stratochy. Nazwa została zmieniona w XVI wieku przez siostrzenicę Jana Włocha. Praga swoją nazwę wzięła od powstałej w XV wieku osady położonej na prawym brzegu Wisły. Nazwa oznaczała miejsce porośnięte lasem, wyprażone pod zasiewy. Wyprażanie polegało na wypalaniu zalesionych terenów pod uprawę lub zabudowę.
Najbogatsze dzielnice Warszawy
Warszawski rynek mieszkań jest zdecydowanie największy w całym kraju. Pod tym względem wygrywają cztery dzielnice. Mieszkania w pozostałych częściach Warszawy jest mniej atrakcyjna zarówno dla deweloperów, jak i ich klientów. Pod względem największej sprzedaży mieszkań króluje Białołęka i Śródmieście - to najbogatsze dzielnice Warszawy z długą historią i wielopokoleniowymi tradycjami. Można tu znaleźć mieszkania luksusowe w zabytkowych budynkach. Na kolejnych miejscach plasują się Wola i Mokotów. Ta wielka czwórka uznawana jest jako najdroższe dzielnice Warszawy, które mimo wszystko cieszą się dużą popularnością.
Mokotów jest dzielnicą uważaną za najbardziej prestiżową. Dominuje tutaj stara zabudowa, choć stopniowo pojawią się nowsze inwestycje. Okazuje się, że mieszkańcy tej dzielnicy to osoby w wieku zaawansowanym. Możliwe, że ceny mieszkań są tu za wysokie dla młodych ludzi czy małżeństw. Położona w lewobrzeżnej części miasta Wola również cieszy się niezwykłą popularnością i z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym regionem na mapie Warszawy.
Równie pożądanym miejscem w Warszawie stał się Ursynów, który kojarzy się z zielenią i otwartą przestrzenią. Dodatkowym atutem tej dzielnicy jest metro, które umożliwia łatwą komunikację do innych części miasta. Jest to dobry wybór również dla osób aktywnym. Dzielnica cieszy się sporą ilością obiektów sportowych takich, jak baseny, kluby fitness czy ścieżki rowerowe. Bliskość Lasu Kabackiego pozwala na częste rodzinne spacery, jogging czy wycieczki rowerowe.
Bogate dzielnice Warszawy mają jednak rywali na obrzeżach miasta, gdzie ceny nieruchomości są znacznie niższe. Najtańsze mieszkania można znaleźć w dzielnicach usytuowanych na peryferiach Warszawy: Wesoła, Rembertów, Białołęka oraz Ursus. Są to miejsca, które spodobają się przede wszystkim osobom ceniącym ciszę, spokój i dostępność zieleni w postaci własnego ogródka czy lasów.
Poszukując swoich czterech ścian w stolicy istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo, które chcemy zapewnić całej rodzinie. Pierwsze miejsce w klasyfikacji na najbezpieczniejsze dzielnice Warszawy zdecydowanie wygrywa Wilanów. Jest to dodatkowo miejsce najczystsze i słynące z zadbanej okolicy. Bezpieczeństwo w tej dzielnicy jest zasługą deweloperów, którzy budują tutaj coraz więcej nowoczesnych i strzeżonych osiedli. Wilanów jest również dobrze skomunikowany z resztą miasta, a oferta kulturalna stale się rozwija.
Na drugim miejscu za Wilanowem znajduje jest Ursynów. Jest to idealna dzielnica dla osób, które lubią mieć w pobliżu mnóstwo sklepów. Z rana zawsze można wyskoczyć do sklepu osiedlowego na szybkie zakupy, po pracy skorzystać z oferty stoisk z warzywami, a w wolne dni iść do galerii handlowej z całą rodziną. Ursynów dodatkowo uznawany jest jako miejsce przyjazne dzieciom. Właśnie tutaj znajdują się najlepsze szkoły podstawowe, liczne place zabaw oraz miejsca dla dzieci niepełnosprawnych. Inne przyjazne i bezpieczne dzielnice Warszawy to Żoliborz, Wesoła i Bielany. W ocenie ogółu mieszkańców najgorzej mieszka się na Pradze-Północ, Woli czy Śródmieściu. Poziom bezpieczeństwa w poszczególnych miejscach idealnie pokazują przedstawione poniżej dzielnice Warszawy na mapie.
Ciekawą klasyfikacją wśród tych wcześniej wymienionych jest podział Warszawy na dzielnice ze względu na wiek mieszkańców. Okazuje się, że gdzieindziej chcą mieszkać seniorzy, rodziny czy studenci. Na korzystne miejsce zamieszkania wpływa bliskość przedszkoli, szkół, przychodni czy różnych ciekawych miejsc kulturowych.
Rodziny z dziećmi przede wszystkim wybierają mieszkania w bezpiecznych i przyjaznych dzielnicach, takich jak Wilanów czy Włochy. Są to miejsca, które wyróżniają się najwyższymi odsetkami dzieci w wieku żłobkowym. Wilanów dodatkowo posiada dużą powierzchnię parków, w których można aktywnie spędzać czas z całą rodziną. Pod względem najlepiej rozwiniętej infrastruktury edukacyjnej wygrywa Śródmieście. Tutejsze szkoły charakteryzują się bowiem wysoką jakością kształcenia.
Śródmieście wraz z Żoliborzem są dzielnicami, w których odnotowano największą ilość osób w wieku produkcyjnym, które nie są w stałym związku i są bezdzietne. Najprościej mówiąc, są to miejsca, na które najczęściej decydują się osoby samotne.
Śródmieście jest dzielnicą, która okazuje się być najpopularniejsza wśród wszystkich mieszkańców bez względu na wiek. To właśnie tutaj mieszka również największa liczba osób w wieku poprodukcyjnym. Być może seniorzy wybierają tę dzielnicę ze względu na dostępność do przychodni, aptek ogólnodostępnych i sklepów. Na drugim miejscu znajduje się Mokotów, który również w większej części zamieszkiwany jest przez osoby w wieku poprodukcyjnym. Najmniej seniorów można spotkać w okolicach Rembertowa, Bemowa, Białołęki i Bielan.
Warszawa jako jedyne miasto w Polsce posiada takie ułatwienie komunikacyjne, jakim jest metro. Mieszkanie przy metrze to jednak przywilej dostępny tylko dla niektórych mieszkańców, ponieważ nie wszystkie dzielnice posiadają to udogodnienie. Aktualna dostępna linia metra przebiega przez Śródmieście, Bielany, Pragą-Północ, Wolę, Mokotów, Ursynów i Żoliborz. Metro nie jest Poszkodowane pod tym względem są osoby zamieszkujące Rembertów, Wawer, Wilanów, Wesołą czy Białołękę. Są to dzielnice najbardziej oddalone od linii metra. Należy jednak pamiętać, że w budowie znajduje się kolejna linia linia M2, która będzie przebiegać również przez Bemowo oraz Targówek. W dalszej kolejności do użytku zostaną oddane jej kolejne części przebiegająca przez Pragę-Południe. Warto to uwzględnić planując zakup mieszkania blisko metra. Szukając mieszkania przy bliskiej komunikacji miejskiej warto skupić się na takich dzielnicach, jak Ochota, Śródmieście czy Praga Południe. Są to miejsca położone w centrum Warszawy, a dojazdy do innych części miasta nie stanowią tu większego problemu. Dobre połączenie posiadają również Mokotów, Bielany oraz najbardziej wysunięty na południe Ursynów, do którego dojeżdża linia nr 1.