Czy osoba niepełnoletnia może stać się właścicielem domu, mieszkania albo gruntów? Dziecko czy nastolatek nie może oczywiście we własnym imieniu dokonać transakcji zakupu tego typu dóbr. Może jednak stać się właścicielem na skutek sprawy spadkowej. Generuje to jednak cały szereg problemów i wyzwań. Jak sobie z nimi radzić?
Jak wyjaśniają eksperci cytowani przez agencję Newseria taka sytuacja najczęściej bywa związana ze spadkiem. Jest ona możliwa, ponieważ w myśl prawa cywilnego osoby poniżej 18 roku życia również posiadają zdolność prawną. Czasem rodzice niepełnoletnich właścicieli podejmują decyzję o sprzedaży nieruchomości należącej do dziecka. Przykładem może być sprzedaż połówkowego udziału dziecka w mieszkaniu pozostawionym przez dziadka. Trzeba mieć świadomość, że w takiej sytuacji sprzedaż nieruchomości dziecka wymaga zgody sądu opiekuńczego. Odpowiadamy na pytanie, czy procedura przewidziana przez przepisy będzie kłopotliwa.
Jakie są formalne kroki, które należy podjąć, aby stać się właścicielem nieruchomości? Sąd opiekuńczy musi najpierw wyrazić zgodę na czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka. Dotyczy to również sytuacji, w której dziecko pozostaje współwłaścicielem nieruchomości. Zgoda sądu opiekuńczego uwzględnia zarówno legalność planowanej czynności prawnej, jak i jej skutek z punktu widzenia interesów małoletniego. Zasady postępowania o udzielenie zgody na sprzedaż nieruchomości dziecka reguluje m.in. artykuł 583 kodeksu postępowania cywilnego.
Są jednak inne sposoby, by dziecko stało się właścicielem nieruchomości. Jak wyjaśniają eksperci jczkancelaria.pl umowa darowizny jest czynnością prawną dwustronną i wymaga złożenia przez darczyńcę oświadczenia zawierającego jego zobowiązanie do przeniesienia własności na obdarowanego, jak i oświadczenia obdarowanego wyrażającego na to zgodę.
Zapis mówi, że zezwolenia na dokonanie przez rodziców czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka lub na wyrażenie przez rodziców zgody na dokonanie takiej czynności przez dziecko sąd opiekuńczy udziela na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego. Postanowienie sądu opiekuńczego w tym przedmiocie staje się skuteczne dopiero z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone, jeżeli na podstawie zezwolenia powstały skutki prawne względem osób trzecich.
Najistotniejszą kwestią przy rozwiązywaniu problemów związanych z nieruchomościami, które formalnie należą do dzieci, jest odpowiednia konsultacja prawna. Problemy mogą bowiem wrócić nawet po latach, dlatego lepiej zadbać o wszelkie formalności jak najwcześniej.