Planując na przykład remont kuchni krok po kroku, bądź remont pokoju od podstaw, czy też całego mieszkania zwróćmy szczególną uwagę na to, że na niektóre materiały wykończeniowe i wyposażenie trzeba dość długo poczekać. Warto więc to wcześniej sprawdzić i uwzględnić w harmonogramie prac remontowych. Przykładowo średni czas oczekiwania na konkretne meble z frontami z płyty wiórowej lub MDF laminowanej wynosi 3-4 tygodnie. Ale na droższą zabudowę kuchenną, np. z frontami w wersji fornirowanej, trzeba będzie poczekać nawet 12-16 tygodni. Trzeba się będzie też uzbroić w cierpliwość, gdy wybierzemy gotowy parkiet i deski wielowarstwowe, które trzeba ściągać z zagranicy. Taką drewnianą podłogę odbierzemy zwykle nie szybciej niż po 8 tygodniach. Podobny jest czas oczekiwania na zamawiane z katalogu płytki zagraniczne (hiszpańskie lub włoskie) i dopasowane do naszych wymagań drzwi wewnętrzne.
Niezależnie od tego czy kupiliśmy mieszkanie do remontu czy też chcemy przeprowadzić remont starego mieszkania, które użytkujemy, możemy część prac wykonać samodzielnie, a jedynie te wymagające fachowej wiedzy zlecić profesjonalistom lub też zatrudnić ekipę, która zajmie się kompleksowo wszystkimi pracami. Oczywiście duże znaczenie ma budżet jakim dysponujemy, a także to, ile czasu i energii możemy poświecić na to, aby wszystko spiąć oraz jaką mamy wiedzę na temat materiałów budowlanych i specyfiki wykonania różnych prac.
Zgodnie z raportem fixly.pl co trzeci Polak deklaruje, że potrafi sam wykonać większość podstawowych napraw w swoim domu. Malowanie ścian oraz ich szpachlowanie i gładzenie, układanie podłóg - to prace, które najczęściej wykonujemy sami.
Jeśli jednak planujemy remont generalny często nie obejdzie się bez wsparcia ekipy remontowo-budowlanej. Specjalistów zatrudniamy przede wszystkim, gdy bierzemy pod uwagę kapitalny remont mieszkania oraz przy pracach wykonywanych raz na kilka lat: wymianie drzwi lub okien czy zmianach w układzie wnętrz.
Planując generalny remont mieszkania możemy zatrudnić architekta wnętrz, który zaprojektuje nam wszystkie pomieszczenia (bądź tylko wybrane) lub zajmie się kompleksowym urządzeniem naszego mieszkania. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że większość architektów współpracuje ze sprawdzonymi ekipami budowlanymi, co zaoszczędzi nam czasu na poszukiwanie rzetelnych fachowców, zauważają eksperci domiporta.pl
Na stronach internetowych znajdziemy też ogłoszenia o możliwości zaprojektowania wnętrz online. Oprócz tego są znajdziemy wiele, najczęściej darmowych, aplikacji, które pomogą nam samodzielnie wykonać plan mieszkania online. Po jego stworzeniu przechodzi się do kolejnej funkcji nazywanej np. „urządzaj” lub „wnętrze”, tam wybierając z listy urządzeń te właściwe, mamy możliwość odpowiedniego zaaranżowania wnętrza mieszkania. Co więcej w niektórych aplikacjach mamy możliwość odbycia wirtualnego spaceru po zaprojektowanym już przez siebie pomieszczeniu.
Najlepiej harmonogram prac remontowych zrobić w formie tabelki, z podziałem ma poszczególne etapy remontu oraz czas ich trwania. Odpowiedni wzór harmonogramu możemy znaleźć na stronach internetowych, podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.
Bardzo ważne jest ustalenie optymalnej kolejności prac. Gdy czeka nas remont generalny mieszkania najpierw wykonuje się roboty zewnętrzne takie jak: wymiana okien czy drzwi wejściowych bądź naprawa balkonu, a potem -wewnętrzne. Te zaczyna się od prac demontażowych (np. urządzeń w łazience lub kuchni, skucia starych pyłek, itp.) po czym przechodzi się do: prac konstrukcyjnych (stawia się nowe ścianki, wnęki np. z płyt gipsowo-kartonowych); potem prowadzi się w nowe miejsca instalacje (wodno-kanalizacyjną, elektryczną); przygotowuje się podłoża (wyrównuje ściany i
posadzki). Ostatni etap to prace wykończeniowe (czyli malowanie, układanie płytek) oraz montażowe (oświetlenie, sanitariaty, meble).
Dokładnie rozpisany i zaplanowany w czasie remont mieszkania krok po kroku ułatwi nam sporządzenie listy potrzebnych materiałów budowlanych i wykończeniowych wraz odpowiednimi terminami ich dostawy.
Jeśli chcemy przeprowadzić remont mieszkania w kamienicy należy sprawdzić , czy nie jest ona wpisana do rejestru zabytków lub czy nie znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską. Taki wykaz jest dostępny w internecie na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl. Możemy też o to zapytać w urzędzie miasta, właściwym dla położenia danej nieruchomości .
Natomiast, jeżeli czeka nas remont w bloku to według prawa budowlanego możemy dokonać prac remontowych w budynku już istniejącym i nie potrzebujemy wówczas dodatkowego pozwolenia. Jednak, gdy prace obejmują istotne elementy, takie jak ingerencja w ścianę konstrukcyjną, wymianę instalacji gazowej czy elektrycznej, to należy je wcześniej zgłosić - odpowiednio do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (lub spółdzielni), Zakładu Gazownictwa czy Zakładu Energetycznego.
Pamiętajmy jednak o tym, że według standardowego regulaminu spółdzielni prace remontowe w bloku mogą być przeprowadzane od godziny 6.00 do 22.00. W święta oraz wszystkie dni wolne od pracy obowiązuje zakaz wykonywania prac, ale sobota nie jest dniem wolnym od pracy. W dobrym tonie jest też poinformowanie sąsiadów o planowanym remoncie.
Zwróćmy uwagę również na to, że zgodnie z przepisami gruzu budowlanego nie można wyrzucać do kosza na odpady komunalne. Można go wywieźć do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów - adresy znajdują się na stronach internetowych gmin. W wielu gminach odpady poremontowe można oddać za darmo.
Inna opcja to wynajęcie kontenera na gruz. A jeśli nie potrzeba dużego pojemnika można wykupić usługę odbioru worka (np. o pojemności 1 tony) z gruzem.
- Usługa architekta wnętrz. Orientacyjna cena za projekt podstawowy (koncepcyjny) to 70-85 PLN/m2 aranżowanej powierzchni. Za tę cenę otrzymamy propozycję funkcjonalnego rozplanowania wnętrz w 2-3 wariantach, zwykle na płaskim rzucie mieszkania (niekiedy w tej kwocie są też wizualizacje). Natomiast, gdy oczekujemy większego zakresu usługi, czyli doboru materiałów wykończeniowych (w tym m.in. glazury, podłóg, tapet, sprzętów w łazience i kuchni) wraz z ich zestawieniem, propozycji kolorystyki oraz wizualizacji pomieszczeń zapłacimy około 120-140 zł/m2. Dodatkowo płatny jest nadzór autorski (zazwyczaj dopłata wynosi 20-30% wartości projektu), w ramach którego architekt czuwa nad zgodnością wykonywanych prac z projektem.
Z kolei koszt zaprojektowania wnętrz online dla mieszkania o powierzchni 60 m2 wynosi około 800 zł. W tej kwocie otrzymujemy propozycję jak ma wyglądać układ funkcjonalny (2 warianty), bez wizualizacji i bez jakichkolwiek wymiarów, sam pomysł.
- Koszty robocizny ekipy remontowej. Zależą one od rodzaju prac oraz regionu Polski, dlatego podane poniżej ceny należy traktować jako orientacyjne.
- Koszty remontu generalnego. Kapitalny remont mieszkania 2-pokojowego o powierzchni 36,5 m2 w Warszawie zamknął się w kwocie około 67 tys. PLN (bez sprzętu AGD, umeblowania w pokojach i oświetlenia; dane z maja 2019 roku). Mieszkanie to składa się z: salonu z aneksem kuchennym 18 m2, sypialni 9 m2, łazienki 3m2, garderoby 4,5 m2 i przedpokoju 2 m2.
- Zakup materiałów i wyposażenia - RAZEM:40 630 PLN
- zabudowa kuchenna i blat z płyty MDF, w kształcie litery L dł. 2,45x 2,25 m, szafki górne i dolne białe lakierowane, w tym zabudowa lodówki i piekarnika, - 9 tys. PLN+ szkło białe zamiast glazury nas ścianie - 800 PLN
- podłoga z paneli laminowanych o gr. 12 mm, klasa ścieralności AC 5 (w całym mieszkaniu oprócz łazienki) - 2380 PLN (68 PLN/m2) + listwy przypodłogowe MDF 600 PLN
- w łazience: płytki podłogowe i ścienne – 780 PLN
- wanna stalowa emaliowana 140 x 70 cm - 900 PLN; bateria wannowa, umywalkowa i bidetka - 1300 PLN
- sedes wiszący na stelażu - 800 PLN
- umywalka z szafka szer. 50 cm - 500 PLN
- szafka nad umywalka z lustrem - 520 PLN
- drzwi do łazienki z ościeżnica - 650 PLN
- drzwi do garderoby przesuwne z lustrem - 1000 PLN
- drzwi do sypialni zlicowane ze ścianą - 1800 PLN
- farby kolorowe gotowe do ścian - 800 PLN
- osprzęt elektryczny tj. gniazda i włączniki - 800 PLN
- pozostałe materiały: gładzie, wylewki podłogowe, farby na sufity, płyty gipsowo-kartonowe, stelaże do płyt g-k, przewody i pozostały materiały związane z wykonaniem instalacji elektrycznej - łącznie ok.15 tys. PLN
- zabudowa garderoby z płyty MDF - 3000 PLN.
- Koszty robocizny - RAZEM: 26 000 PLN
- usunięcie starego parkietu oraz skucie płytek
- wyburzenie ściany działowej dł. 6 m i wys. 2,6 m
- usunięcie gruzu
- postawienie nowych ścianek z płyty g-k
- wykonanie wylewek
- wykonanie nowej instalacji eklektycznej i montaż nowej rozdzielnicy
- wykonanie nowych tynków i gładzi
- ułożenie nowych podłóg
- wycięcie rury do gazu
- ułożenie płytek
- montaż przyborów sanitarnych i baterii
- malowanie.
Materiały (bez sprzętu AGD, mebli i oświetlenia) oraz robocizna - 66 630 PLN