Wystarczy mieć działkę i dużo zapału, by wybudować dom bez zbędnych formalności. Tak przynajmniej w teorii wygląda sytuacja od początku roku. W praktyce tak różowo jednak nie jest. Okazuje się bowiem, że domy bez zezwolenia nie cieszą się zbyt dużą popularnością. W niektórych regionach kraju zainteresowania nimi nie ma w ogóle.
- Do chwili obecnej nie wpłynął jeszcze ani jeden wniosek dotyczący zamiaru budowy budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Natomiast jeśli chodzi o zapytania w sprawie budowy takich budynków, to osobiście udzielałem informacji dwóm osobom - wyjaśnia cytowany przez BI Wojciech Gajewicz, naczelnik Wydziału Budownictwa i Architektury Starostwa w Miechowie.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
Podobne dane płyną z innych miejsc. - Od początku roku do Starostwa Powiatowego w Poznaniu nie wpłynął żaden wniosek dotyczący budowy takiego domu - zapewnia cytowany przez portal Jan Grabkowski, starosta poznański. Jego zdaniem brak zainteresowania nie musi jednak oznaczać tego, że w przyszłości domy bez zezwolenia jednak nie powstaną. - Mamy szalejącą inflację, wiele osób traci zdolność kredytową. Dziś cena działki może być niejednokrotnie wyższa niż postawienie takiego domu. Wówczas cała inwestycja przestaje być opłacalna. I to zarówno dla dewelopera, jak i potencjalnego nabywcy - wyjaśnia urzędnik.
By postawić dom bez pozwolenia nie trzeba - zdaniem państwowych urzędników - wiele. Wystarczy bowiem posiadać nieruchomość przeznaczoną na cele budowlane, dokonać zgłoszenia - wraz z projektem budowlanym - organowi administracji architektoniczno-budowlanej oraz zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych.
Projektowanie "domu bez zezwolenia" również jest łatwe, bo gotowy projekt do pobrania za symboliczną złotówkę będzie wkrótce ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Może go zaadaptować osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności architektonicznej lub konstrukcyjno-budowlanej uprawniające do sporządzania projektów w zakresie rozwiązań architektonicznych
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rozwoju dzięki przepisom, które obowiązują od stycznia 2022 roku budowa domu jednorodzinnego do 70 m2 jest możliwa na podstawie zgłoszenia. Przepisy do minimum ograniczają formalności. Budowa jest możliwa bez pozwolenia, bez kierownika budowy oraz książki budowy. Okres budowlany jest skrócony o kilka tygodni. Dzięki zmianom inwestor zaoszczędzi nawet kilka tysięcy złotych.
Dajemy wybór: kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości, zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie. To krok w stronę ograniczenia wyludniania się wsi i miasteczek - mówił w Sejmie wiceminister Piotr Uściński, odpowiedzialny w Ministerstwie Rozwoju i Technologii m.in. podczas jesiennej prezentacji projektu „Dom bez formalności”. -Projekt wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i oczekiwania Polaków, którzy chcą szybciej zbudować swój dom, oczywiście przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami - dodał wiceminister.