Dom Utopii. Intrygująca nazwa, szczytny cel. Przyjmą niecodziennych uchodźców z Ukrainy

Pomoc uchodźcom z Ukrainy ma różne oblicza. W akcję angażują się nie tylko organizacje humanitarne, ale i samorządy czy zwykli obywatele. Pomóc chcą też artyści. Wyciągają rękę do kolegów zza wschodniej granicy Polski. 

Międzynarodowe Centrum Empatii Dom Utopii mieszczące się Nowej Hucie to miejsce znane przede wszystkim miłośnikom sztuki. Okazuje się jednak, że wkrótce może być ich jeszcze więcej, bo Dom zmienił się w punkt wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Jest w szczególności otwarty dla tamtejszych artystów, którzy postanowili schronić się w Polsce. 

 

- W Domu Utopii znajdują się pokoje, z których na co dzień korzystają polscy artyści i rezydenci z innych krajów. Chcielibyśmy, aby w tym trudnym czasie, stały się one domem dla artystów z Ukrainy i ich najbliższych. – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii.

 

Jak pomóc?

 – Postaramy się, aby mogli u nas nie tylko znaleźć schronienie, ale także realizować projekty, które pomogą im wyrazić to, z czym się w tej chwili zmagają. Jeśli oczywiście będą na to gotowi – dodaje. 

 

Jak podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Dom, który powstał przy wsparciu Funduszy Europejskich Programu Infrastruktura i Środowisko może okazać się wyjątkowym azylem w trudnych czasach

Artyści artystom

 „Może nie będzie to dom idealny, chociaż na pewno każdy z pomagających uchodźcom z Ukrainy chciałby stworzyć takie miejsce – pełne domowego ciepła i spokoju. W tej chwili w Domu Utopii prowadzona jest zbiórka rzeczy niezbędnych dla tych, którzy uciekli przed wojną” – czytamy na stronach MFiPP. 

 

Dom Utopii został otwarty w czerwcu ubiegłego roku. Fundusze Europejskie przekazały na inwestycję ponad 13 mln zł. W Domu odbywają się liczne warsztaty np. scenograficzne, choreograficzne, dramaturgiczne, malarskie. 

25 lat empatii

To, że akurat w tym miejscu uchodźcy z Ukrainy będą mogli liczyć na pomoc nie wydaje się być przypadkiem. - Idea empatii i sztuki towarzyszy nam od początku działalności artystycznej, czyli od ponad 25 lat. Teatry, które stworzyliśmy na krakowskim Kazimierzu, a później w Nowej Hucie, nie były teatrami w klasycznym tego słowa znaczeniu. Myśleliśmy o nich jak o miejscach szeroko pojętej kultury. Dom Utopii będzie kontynuacją i rozwinięciem tej idei - mówiła podczas czerwcowej uroczystości otwarcia Małgorzata Szydłowska, dyrektorka ds. Domu Utopii, współtwórczyni Łaźni Nowej.