"Dom to nie tylko mieszkanie". Rządowa kampania skierowana do właścicieli nieruchomości

Wysokie ceny energii elektrycznej skłoniły rząd do przygotowania specjalnego spotu. Zachęca w nim właścicieli nieruchomości do oszczędności. Co możemy zrobić, by rachunki były niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało kampanię, która ma przekonać Polaków, że ograniczanie zużycia energii powinno być dla wszystkich codzienną, naturalną czynnością. "To dbanie nasze rodziny i wspólne bezpieczeństwo" - czytamy w komunikacie resortu. 

 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśla, że by chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. 

 

Resort twierdzi, że oszczędzanie energii może być bardzo proste. "Wystarczy wyłączać światła lub urządzenia elektryczne, kiedy ich nie potrzebujemy, ograniczyć przepływ ciepła na termostacie w zimie i mniej intensywnie korzystać z klimatyzatora w lecie. Wystarczą małe gesty, abyśmy szybko zauważyli rezultaty takich oszczędności w naszych portfelach" - czytamy w komunikacie. 

"
"
Właściciele nieruchomości wezwani do oszczędności

Resort prezentuje listę inwestycji, które należy przeprowadzić, by rachunki za prąd zmniejszyć. To:
 

  • Wykonanie audytu energetycznego budynku.
  • Wykonanie termomodernizacji budynku.
  • Montaż instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych i innych urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
  • Montaż oświetlenia i sprzętu energooszczędnego.
  • Zakup sprzętu o wyższych klasach energetycznych.
  • Sprawdzenie stanu okien i ich uszczelnienie.
Tak obniżysz rachunki

Resort wskazuje też nieinwestycyjne metody oszczędności. Wśród nich znaleźć można wybór najkorzystniejszej oferty usług dostarczania energii elektrycznej, korzystanie z oświetlenia punktowego, gdy jest to możliwe, ustawianie klimatyzacji na temperaturę nie mniejszą niż 25 st. Celsjusza, ustawianie ogrzewania na temperaturę nie wyższą niż 19 st. Celsjusza, odsłonięcie i odpowietrzenie grzejników korzystanie z urządzeń zgodnie z wytycznymi producenta (według instrukcji) czy niezostawianie urządzeń w stanie spoczynku/czuwania.

 

Resort zaleca także działania takie jak wyłączanie zasilaczy i odłączanie ładowarek po zakończeniu pracy, wyłączanie światła w pomieszczeniach w momencie wyjścia, krótkie i intensywne wietrzenie pomieszczeń przed uruchomieniem ogrzewania, zamykanie okien przy włączonej klimatyzacji/ogrzewaniu, maksymalne wykorzystanie oświetlania światłem dziennym, maksymalne odsłonięcie okien w dzień, w nocy wykorzystanie żaluzji, zasłon lub okiennic do ich zasłonięcia.

 

Rachunki pomoże obniżyć też zamykanie drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach, stosowanie ustawień trybu oszczędzania energii w laptopie/komputerze, ustawianie lodówek z dala od źródeł ciepła i regularne ich rozmrażanie, wyłączanie lodówek, przy dłuższej nieobecności w domu, korzystanie tylko z takiej ilości ciepłej wody użytkowej jaka jest potrzebna i rezygnacja z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica.