Dom od słynnego architekta w cenie przeciętnego domu? Nowy pomysł Koniecznego

Najsłynniejszy polski architekt - Robert Konieczny - znany jest ze swoich oryginalnych domów jednorodzinnych. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zamówienie indywidualnego projektu. Właśnie dlatego powstał najnowszy projekt "Domu Optymalnego".

Omawiana koncepcja to coś nowego na polskim rynku domów jednorodzinnych. To rozwiązanie sytuujące się gdzieś pomiędzy kupnem domu od dewelopera i kupnem indywidualnego projektu. To możliwość uzyskania pięknej architektury od słynnego architekta w cenie porównywalnej do budowy średniego domu.

Projekt powtarzalny

Robert Konieczny to jeden z najbardziej znanych polskich architektów, jego projekty domów były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach. Można powiedzieć, że jego nazwisko gwarantuje wysoką jakość. Ale zapewne i wysoką cenę indywidualnego projektu. 

"Dom Optymalny" nie jest projektem, który można kupić w internecie i zlecić dowolnej firmie wykonawczej. To cały proces realizowany wraz z projektantami z KWK Promes. Każdorazowo, dom wygląda bardzo podobnie, ale jest "optymalizowany" pod konkretnego inwestora, nad czym czuwa wspomniany architekt i jego studio. Dotyczy to nie tylko dostosowania do lokalnych przepisów, ale i przygotowanie projektu wnętrza bez wpływu na całość bryły. Tak, by indywidualne potrzeby inwestora zostały spełnione, a architektura pierwotnego projektu nie została zaburzona.  

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Twórca starał się przygotować projekt, który będzie w stanie zadowolić gusta jak najszerszej grupy nabywców. Jest tak elastycznie zaprojektowany, by w szybkim czasie można było go zaadaptować bez problemu do lokalnych przepisów. A jego bryła jest na tyle tradycyjna, by nie zrazić do siebie miłośników klasycznej architektury, a jednocześnie by zadowolić osoby marzące o nowoczesnym wyglądzie. 

I energooszczędny

Projektanci ze studia prowadzonego przez Koniecznego wyszli z założenia, że ich pierwszy powtarzalny projekt musi spełniać szereg warunków. Wśród najważniejszych z nich była energooszczędność. "Dom Optymalny" został zaprojektowany w taki sposób, aby po wybudowaniu zapewniał ciepło zimą, chłód latem, miał prawidłową wentylację, wystarczającą ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne i ponadto wykorzystywał na potrzeby budynku samodzielnie wytwarzany prąd.

Wnętrza są klasycznie podzielone na użytkowy parter i prywatne pierwsze piętro. Obecnie powstają już pierwsze realizacje. Póki co, budynki są wykonywane w technologii tradycyjnej, z wykorzystaniem popularnych materiałów budowlanych. Projektanci planują w przyszłości stawiać "Domy Optymalne" z prefabrykatów drewnianych przygotowywanych wcześniej w fabryce. Do inwestora należałoby przygotowanie odpowiednich fundamentów.

Co istotne, całość jest budowana z wykorzystaniem popularnych i łatwo dostępnych na rynku materiałów budowlanych. Projekt jest obecnie dostępny w trzech wymiarach - 108 m2, 129 m2, oraz 158 m2. A ile kosztuje? Projektanci twierdzą, że koszt budowy nie odbiega od wykonania średniego domu. Według najnowszego zestawienia serwisu budujemydom.pl koszt budowy domu w 2021 wyniesie średnio 368 200 zł. Już z uwzględnieniem Warunków Technicznych 2021 (WT2021), obowiązujących od nowego roku.