Budowa domku działkowego jest formalnie dużo prostsza niż budowa domu całorocznego.
Art. 29 Prawa budowlanego mówi jasno: wolnostojący budynek, przeznaczony do okresowego wypoczynku (czyli domek letniskowy) nie wymaga pozwolenia na budowę. Potrzebne jest natomiast zgłoszenie budowy.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Stosowny dokument należy złożyć w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Zgłoszenia budowy domu dokonuje się na dedykowanych wnioskach udostępnionych stacjonarnie w urzędach bądź za pomocą stron BIP (Biuletyn Informacji Publicznej).
W zgłoszeniu należy podać rodzaj, zakres i sposób realizowania robót budowlanych oraz termin rozpoczęcia budowy. Należy tego dokonać minimum 21 dni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Jeżeli w tym czasie urząd nie wniósł sprzeciwu w drodze decyzji lub nie wydał decyzji nakładającej obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, można śmiało przystępować do budowy.
Mimo że procedura zgłoszenia budowy domku letniskowego jest ograniczona do minimum, to jednak należy spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim, budynek można postawić jedynie na gruncie, co do którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź została wydana decyzja o warunkach zabudowy (tzw. WZ-tka). Działka powinna być oznaczona jako budowlana bądź rekreacyjna.
Ponadto, budynek może mieć maksymalnie 35 metrów kwadratowych powierzchni, ale uwaga, metraż jest liczony po obrębie ścian zewnętrznych. Domek letniskowy nie może mieć piętra, ale dopuszczalna jest antresola.
Podczas budowy nie ma konieczności zatrudniania kierownika budowy na czas realizacji inwestycji oraz kupowania projektu opracowanego przez uprawnionego projektanta. Mimo że budynek jest mały to i tak musi spełniać podstawowe wymogi związane z umiejscowieniem budynku względem granic działki ewidencyjnej. Oznacza to, że należy zachować następujące odległości:
- Odległość ściany, w której występują otwory okienne i drzwiowe od granicy działki - min. 4 m,
- Odległość ściany, w której nie występują otwory okienne i drzwiowe od granicy działki - min. 3 m,
- W wyjątkowych sytuacjach dopuszczona jest możliwość budowy w odległości 1,5 m od granicy działki, o ile zezwalają na to MPZP lub Warunki Zabudowy,
- W przypadku budowy niedaleko lasu może być konieczność zachowania większej odległości od granicy lasu.
Wszystkie inne lokalne przepisy budowlane są określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego bądź w warunkach zabudowy.