Dodatkowy kredytobiorca to szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego dla osób, które same nie mają dużych szans na zaciągnięcie tegoż zobowiązania. Oczywiście dołączonym kredytobiorcą musi być ktoś, kto może pochwalić się dobrymi dochodami i nieposzlakowaną historią kredytową - tylko wówczas przyniesie pożytek.
Zwykle takim dodatkowym kredytobiorcą zostają członkowie rodziny - np. rodzice. Nie ma jednak żadnych formalnych ni prawnych ograniczeń, by do kredytu dołączono kogoś niezwiązanego z nabywcą więzami rodzinnymi.
Należy pamiętać, że dodatkowego kredytobiorcy nie wyklucza także program dofinansowań Mieszkanie dla Młodych, który ruszy na początku przyszłego roku. Tu jednak nie ma już pełnej dowolności w doborze towarzysza kredytowej (nie)doli. Jeśli, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nabywca nieruchomości nie będzie posiadał w ocenie banku zdolności kredytowej, do umowy kredytu mogą przystąpić jego najbliżsi - zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie.
Zasadniczym problemem wydaje się jednak znalezienie osoby czy osób, które zgodzą się na współdzielenie kredytowego obciążenia. Nawet jeśli mają oni tylko podwyższyć zdolność kredytową, a spłatą powinni zająć się nabywcy nieruchomości - i tak w razie problemów z regulowaniem rat dodatkowy kredytobiorca będzie tak samo odpowiedzialny za zobowiązanie, bank będzie mógł się domagać zwrotu kredytu także od niego.
Warto mieć na uwadze także inny możliwy minus dołączania dodatkowego kredytobiorcy. Jeśli będzie to rodzic czy inna nie najmłodsza już osoba, bank może udzielić kredytu na okres dłuższy niż 15-20 lat. Zwykle maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty nie powinien przekraczać 70-75 lat. Banki zapewniają jednakowoż, że sporo zależy od ich wewnętrznych regulacji, i nie wykluczają dłuższego kredytowania, jeśli dochody starszego kredytobiorcy nie stanowią istotnej części łącznych dochodów wszystkich kredytobiorców, albo jeśli wykupi on polisę na życie.
Należy mieć świadomość, że krótszy okres kredytowania oznacza wyższe raty, a to negatywnie wpływa na zdolność kredytową. Może się okazać, że zamiast dołączać rodziców, lepiej wydłużyć okres spłaty (maksymalnie do 35 lat).
Oczywiście dodatkowego kredytobiorcę można w dowolnej chwili okresu spłaty wyłączyć z kredytu. Jeśli dochody "właściwych" kredytobiorców wzrosną, bank nie powinien robić problemów z wyrażeniem zgody na odstąpienie od umowy przez pozostałe osoby.
Zapraszamy do sklepu: Anellokids.com