Dlaczego wybór płytek do łazienki jest tak istotny?

Wybór idealnych płytek to nie tylko kwestia estetyki, ale także praktyczności. Postaraj się znaleźć złoty środek pomiędzy wyglądem, a funkcjonalnością, aby łazienka była nie tylko ładna, ale także użyteczna.

Dobrze dobrany materiał może zminimalizować remont łazienki koszt (zarówno w kontekście zakupu materiałów, jak i ich montażu). Ponadto pomyślnie dokonany wybór zapewni długoterminowe korzyści, takie jak łatwość utrzymania lub trwałość - jeśli właściwie dobierzesz płytki, remont łazienki możesz odłożyć co najmniej na 8-10 lat.

 

Materiały: od ceramiki do kamienia naturalnego

W produkcji płytek są wykorzystywane różne materiały, z których każdy ma wady i zalety zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i sposobu, w jaki jest wykonywane układanie płytek:

 

  • Ceramika i gres to najpopularniejsze materiały, często wybierane ze względu na ich estetykę i trwałość. Są stosunkowo tanie, co może zdecydowanie obniżyć koszt remontu łazienki.
  • Wybór kamienia naturalnego, z kolei, może zwiększyć wartość całkowitą remontu, ale też dodać przestrzeni ekskluzywnego charakteru. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, ile kosztuje remont łazienki z wykorzystaniem tego materiału.
  • Oprócz tradycyjnych rozwiązań, można także rozważyć zastosowanie szkła lub metalu, które wprowadzą nowoczesny akcent do przestrzeni.

Rozmiar i format: co pasuje do Twojej przestrzeni?

Jeśli planujesz układanie płytek, obowiązkowo zwróć uwagę jeszcze na jedną bardzo ważną kwestię, a mianowicie - ich rozmiar i kształt. Jakie punkty odniesienia w tej sprawie możesz mieć? Wybór płytek może zależeć od powierzchni kuchni lub łazienki. W mniejszych przestrzeniach zazwyczaj lepiej sprawdzają się mniejsze płytki, które mogą optycznie powiększyć przestrzeń, ponadto można je układać w różne kształty, na przykład jodełkę lub karo. Kształt płytek też jest istotny. Prostokątne lub heksagonalne sprawią, że wykończone nimi wnętrze będzie wyglądać bardziej nowocześnie, a co więcej, takie materiały wykończeniowe wpływają na percepcję przestrzeni.

Tekstura i wykończenie: matowe czy błyszczące?

Tekstura płytek ma istotne znaczenie z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa. Chociaż na płytkach matowych lepiej są widoczne różnego rodzaju zabrudzenia, wybierane zostają przez osoby, którym zależy na sterylnej czystości w ich pomieszczeniu. Ponadto jest to opcja doskonała do pomieszczeń, w których zainstalowano matowe urządzenia sanitarne. Z kolei błyszczące płytki świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie będzie istniała potrzeba wizualnego powiększenia pomieszczenia. Jeśli preferujesz niebanalne rozwiązania, zastanów się nad tym, by połączyć połysk z matem.

Częste pułapki i sposoby, jak ich unikać

Poniżej zgromadziliśmy podstawowe błędy popełniane podczas wyboru płytek, pamiętaj o nich, żeby nie popaść w pułapkę niepomyślnie podjętej decyzji.

Podczas remontu łazienki lub kuchni staraj się unikać nieodpowiednich połączeń materiałów, które mogą prowadzić do problemów w przyszłości. Na przykład zdecydowanie warto zrezygnować z nieszkliwionych płytek w kuchni lub też mających śliską powierzchnię w łazience. Nie ignoruj kwestii grubości płytek, a także staraj się kupować ok. 5-10% płytek więcej, aniżeli jest przewidziane w projekcie.

 

Równie ważne jest unikanie błędów podczas montażu. Złym krokiem jest próba zaoszczędzenia na profesjonalnym montażu. Żeby uzyskać informacje na temat tak ważnego pytania, jak cena położenia płytek, warto sprawdzić układanie płytek cena za godzinę pracy oraz układanie płytek cena za m2, co pomoże lepiej zorganizować budżet. Po tym, jak ustalisz ile kosztuje położenie płytek, nie zapomnij spisać z wybranym wykonawcą umowy, w której zaznaczone będą wszystkie szczegóły finansowe dotyczące Waszej współpracy. Pamiętając o powyższych kwestiach, z pewnością łatwiej będzie dokonać właściwego wyboru płytek (ważna kwestia, jeśli planujesz remont łazienki w bloku), łącząc estetykę z funkcjonalnością i zwracając uwagę na potencjalne pułapki i koszty.