Wytwarzanie prądu w domu, czyli czym jest energia prosumencka?
Termin „prosument” powstał z połączenia wyrazów „producent” oraz „konsument”. W kontekście ochrony środowiska oznacza wytwórcę energii elektrycznej powstającej przy wykorzystaniu należącej do niego instalacji odnawialnych źródeł energii. Jest on jednocześnie jej odbiorcą końcowym, co oznacza, że wyprodukowaną energię przeznacza wyłącznie na własne potrzeby (do sieci może odsprzedawać jedynie jej nadwyżki).
Energia prosumencka to zatem model funkcjonowania rynku energetycznego, w którym energia elektryczna jest na niewielką skalę wytwarzana przez jej jednoczesnych odbiorców. Zakłada on istotny udział tzw. mikroźródeł, czyli instalacji o małej mocy, które zaspokajają potrzeby gospodarstwa domowego. Ogranicza to straty energii powstające wtedy, gdy jest ona przesyłana na duże odległości. Największą popularnością wśród różnych technologii energetyki prosumenckiej cieszą się obecnie mikroinstalacje fotowoltaiczne.
Produkcja czystej energii się opłaca i służy naturze
Wśród najczęściej wymienianych zalet wytwarzania prądu w domu przy wykorzystaniu OZE znajdują się kwestie ekologii oraz ekonomii. Instalacje PV wykorzystują niewyczerpalne źródło energii, nie ingerują w środowisko naturalne, ani nie powodują szkodliwych emisji do atmosfery. Ponadto posiadanie paneli fotowoltaicznych może być korzystne finansowo, o ile zostaną spełnione pewne warunki.
Na opłacalność instalacji OZE wpływa kilka czynników:
- koszt początkowy – na przykładzie fotowoltaiki: cena systemów fotowoltaicznych zależąca m.in. od mocy paneli i ich ilości czy lokalizacji budynku, na którym umieszczono ogniwa oraz koszty montażu;
- cena prądu – im wyższe ceny energii, tym bardziej opłacalna staje się inwestycja w OZE ;
- sposób finansowania inwestycji – dostępne są np. kredyt, leasing, zakup na raty;
- dofinansowanie – wsparcie można uzyskać, korzystając np. z programów Mój prąd, Czyste powietrze czy z ulgi termomodernizacyjnej – przyspiesza to zwrot z inwestycji;
- sposób wykorzystania wyprodukowanej energii – najwyższa opłacalność inwestycji jest wówczas, gdy prosument wykorzystuje całość wyprodukowanej energii na własne potrzeby;
- sposób rozliczania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej – wraz z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 29 października 2021 roku, w życie wszedł nowy model rozliczanie nadwyżek – net-billing, zastępując system opustów (w Orange Energia można rozliczać net-billing 1:1).
Orange Energia – zalety
Orange to nie tylko oferta usług telefonicznych czy internetowych, ale również sprzedaż energii elektrycznej. Czysta Energia od Orange pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych. Umowa dla mikrowytwórcy zawierana jest na 48 miesięcy z gwarancją niezmienności opłat miesięcznych przez cały okres trwania umowy. Ponadto w pakiecie klient otrzymuje darmowe assistance domowe, które obejmuje pomoc fachowców w razie awarii domowej, usługi serwisowe oraz części zamienne w cenie.
Dzięki Orange Energia można też stać się posiadaczem systemów fotowoltaicznych przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym. Nawet 100% wartości inwestycji można sfinansować kredytem bankowym, a wszystkie formalności da się załatwić, nie wychodząc z domu. Ponadto rozliczenie net-billingu 1:1 pozwala pomniejszyć rachunek o wartość energii oddanej do sieci. Panele i falowniki dostępne w ofercie pochodzą od uznanych światowych producentów.