Deweloperom za ciasno w dużych miastach. Przeprosili się z "Polską powiatową"

W dużych miastach coraz trudniej o grunty, na których można by budować nowe nieruchomości. Popyt na mieszkania jednak nie słabnie, a deweloperzy coraz częściej interesują się "Polską powiatową". 

Mieszkania w Polsce wciąż drożeją. Z analiz HRE Investments, opartych na danych Narodowegom Banku Polskiego za własne "M" trzeba zapłacić dziś o około 10 proc. więcej niż przed rokiem. Tylko w II kwartale br. nowe mieszkania zdrożały o ponad 2 proc., a lokale z rynku wtórnego – o 5,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. 

 

Z kolei rok do roku wzrost wyniósł odpowiednio ponad 11 i 9 proc. Są to dane uśrednione dla siedmiu największych rynków: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy. W stolicy ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w II kwartale br. aż o 13,06 proc. r/r.

Ekspert: Podaż mieszkań będzie się zmniejszać

Rynek nieruchomości napotyka jednak na spore ograniczenia. Największym jest dostępność gruntów, która w dużych miastach nie jest nieograniczona.

 

- Popyt na mieszkania - zarówno na mniejszych, jak i większych rynkach - jest dziś bardzo duży. Wielu klientów szuka dla siebie nowego lokum bądź mieszkania inwestycyjnego. Deweloperzy wręcz nie nadążają z produkcją, a problemem jest w szczególności dostępność gruntów, a często też problemy administracyjne. W miastach wiele gruntów jest objętych ochroną konserwatora i często ten proces przygotowania dokumentacji inwestycyjnej trwa dwa-cztery lata. Dostępność gruntów pod inwestycje ciągle maleje, więc podaż mieszkań na rynek też niestety będzie się zmniejszać – mówi agencji Newseria Biznes Przemysław Andrzejak, Andrzejak -  prezes Royal Sail Investment Group.

 

I jak wyjaśnia deweloperzy nie upierają się już, by budować tylko w dużych miastach. "Przeprosili się" z "Polską powiatową".  Deweloperzy upatrują dziś swoich szans na mniejszych rynkach. My inwestujemy głównie na terenie województwa łódzkiego i wielkopolskiego, w miastach takich jak Poddębice, Zduńska Wola, Pabianice czy Stryków. Wchodzimy już do miast, które mają powyżej 10 tys. mieszkańców. Nie wszyscy duzi deweloperzy widzą tu szansę, ale my dostrzegamy, że tam też jest rynek i tam też jest klient - dodaje. 

Nie tylko w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku chcą żyć na poziomie

Jak wyjaśnia Przemysław Andrzejak zmieniają się też oczekiwania mieszkańców mniejszych miast.  - Oni też chcą poprawić swój komfort życia, nie tylko budując w tym celu dom. Wielu z nich mieszka jeszcze w budynkach z lat 70. czy 80., które pozostają we władaniu spółdzielni mieszkaniowych lub rolniczych. Dlatego chcą przenieść się do mieszkań o podwyższonym komforcie, z garażem, balkonem czy windą - twierdzi. 

 

Zwiększone zainteresowane mniejszymi miastami może sprawić, że w mniejszych miastach zacznie powtarzać się scenariusz z tych większych. Ceny mogą rosnąć. Według analizy NBP, obejmującej 16 miast w Polsce, w 2020 roku ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne wzrosły średniorocznie o ok. 13 proc. w Warszawie oraz od 11 do 17 proc. w pozostałych lokalizacjach. Na znaczący wzrost zapotrzebowania na grunty pod nowe inwestycje wskazuje też firma doradcza JLL.

 

W raporcie "Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce 2020" analitycy prognozują, że utrzymujący się deficyt terenów pod zabudowę skłoni deweloperów do angażowania się w coraz trudniejsze projekty, np. zakup gruntów poprzemysłowych, wymagających remediacji. Niska podaż i dalszy wzrost cen gruntów - odczuwalny zwłaszcza na największych rynkach - będą też sprzyjać ekspansji deweloperów w nowych lokalizacjach.