Pierwsze doniesienia o tyn, że przy ul. Wronieckiej w Poznaniu, w dawnej synagodze, powstać ma hotel, pojawiły się w roku 2017. Jak donosi portal e-hotelarz problemem wówczas okazało się finansowanie. W międzyczasie gmina żydowska sprzedała swój budynek, ale teraz temat budowy hotelu znów wraca.
Dawna synagoga to budynek z początku XX-wieku. Społeczność żydowska w stolicy Wielkopolski jest na tyle mała, że od dwóch dekad nie udało się przywrócić nieruchomości jej pierwotnej wersji.
Poprzedni właściciel nie od razu chciał zamieniać budynek na hotel. W dawnej synagodze miało się mieścić Centrum Judaizmu i Dialogu. To brak funduszy pchnął właścicieli ku decyzji, by w miejscu synagogi powstał hotel.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
W budynku będzie mieścił się hotel sieci Curio Collection. To sieć powiązana bezpośrednio z Hiltom Worldwide. Projektem architektonicznym zajęła się pracownia bs architekci, oraz PRC Architekci, wnętrzami zajęli się specjaliści Bernatek Architekci z Gdańska.
"Starannie wyselekcjonowane, oryginalne i niepowtarzalne hotele o własnym charakterze. Są one częścią tkanki miasta, w którym się znajdują: odzwierciedlają istotę i ducha miejsca lokalizacji" - tak opisuje sieć Hilton wnętrza, jakie znaleźć mają się w typowym hotelu Curio - cytuje e-hotelarz.
Decyzję skomentowało też Miasto Poznań. "Przebudowa pozwoli ocalić od dalszej dewastacji materialny symbol historii poznańskich Żydów. Zobaczcie, jak interesująca inwestycja szykuje się w naszym mieście" - czytamy we wpisie na Facebooku.
"Budynek dawnej synagogi, odarty w czasie II wojny z sakralnego charakteru, ma szansę zyskać nowe oblicze" - komentują władze miasta.
Fot. Roweromaniak