Darowizna nieruchomości a kwestie prawne. Ekspert radzi

Opodatkowanie darowizny nieruchomości na tle wybranych problemów prawno-menadżerskich to artykuł, który ukazał się na stronach kwartalniknieruchomosci.ms.gov.pl. Jego autorami są Izabela Urbaniak-Mastalerz oraz Jacek Otto. 

W artykule omówiono problematykę opodatkowania darowizn nieruchomości w kontekście prawnym i zarządczym. Autorzy dodają również, że darowizny na nieruchomości są specyficznym, ale znaczącym przepływem obrotu nieruchomościami. W artykule wskazano wybrane problemy związane z efektywnym przekazaniem nieruchomości poprzez darowiznę oraz obowiązkiem zapłaty odpowiedniego podatku od tej transakcji.

 

Autorzy podejmują próbę rozwiązania problemu interpretacji konieczności opodatkowania darowizn nieruchomości dla efektywnego gospodarowania zasobami w kontekście różnych orzeczeń sądowych i interpretacji organów podatkowych. Wnioski wyciągnięte z omawianych orzeczeń, oparte na dostępnych statystykach, posłużą jako punkt wyjścia do oceny możliwości osób podejmujących decyzje o przekazaniu nieruchomości.

Istotne kwestie prawne. O nich trzeba pamiętać

Darowizny nieruchomości mogą wydawać się ekonomicznie niepraktyczne z punktu widzenia dawcy, ponieważ jest to nieodpłatne przeniesienie własności. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których strony umowy będą dążyć do zawarcia umowy darowizny z różnych powodów. Nieruchomość może być również przedmiotem darowizny. W przypadku darowizny nieruchomości wymagana jest specjalna forma umowy, a mianowicie akt notarialny.

 

Ważnym aspektem wymagającym analizy z perspektywy efektywnego zarządzania zasobami jest kwestia opodatkowania takiej darowizny nieruchomości. Jak napisał Benjamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroy w 1789 roku: "na tym świecie nic nie może być pewne, z wyjątkiem śmierci i podatków." - czytamy w artykule. 

 

Głęboka analiza prawna

Celem opracowania jest przedstawienie rozwiązania problemu interpretacji obowiązku opodatkowania darowizn od nieruchomości w celu efektywnego gospodarowania zasobami w kontekście różnych orzeczeń sądowych i interpretacji organów podatkowych. Wykorzystano metodę badań jakościowych z techniką analizy treści wybranych orzeczeń sądowych i administracyjnych. Wybrano przede wszystkim tezy orzeczeń Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych i administracyjnych z lat 2010-2021.

 

Na podstawie tych orzeczeń dokonano analizy skuteczności umów darowizny nieruchomości. Konieczna będzie również analiza możliwych problemów decyzyjnych dotyczących chęci nieodpłatnego przeniesienia własności na inną osobę lub podmiot. Omówiona zostanie również kwestia możliwości cofnięcia darowizny z perspektywy organu podatkowego. Autorzy artykułu dodają również, że darowizny na nieruchomości są dla Polaków istotnym sposobem na nabycie głównego miejsca zamieszkania, stanowiąc aż 16% wszystkich metod nabywania nieruchomości według badania Narodowego Banku Polskiego z 2016 roku.