Gdybyśmy urodzili się zaledwie 300 lat temu nie musielibyśmy się borykać z problemem wyboru odpowiedniego materaca. Wtedy doskonale sprawdzały się naturalne metody – a wymarzonym podłożem, zapewniającym doskonały, fizjologiczny sen (i świetne podparcie całego ciała!) był worek płócienny wypełniony słomą, grochem lub piórami.
Ludzki pęd ku doskonałości, wsparty niechęcią do małych, owadzich żyjątek wyjątkowo ochoczo zamieszkujących tego typu leżanki sprawił, że zapragnęliśmy czegoś innego. Pod koniec XIX wieku wzorując
się na zainstalowanych w ówczesnych dorożkach bonelowych fotelach, mających za zadanie amortyzowanie wstrząsów powstających podczas jazdy po kocich łbach, stworzyliśmy pierwszą w dziejach koncepcję materaca z prawdziwego zdarzenia.
Szybko jednak okazało się, że nowy wynalazek nie spełnia swojego zadania w doskonały sposób. Materiał się odkształcał, sprężyny szybko zaczynały nieprzyjemnie hałasować, a doświadczenia, które były naszym udziałem, kiedy korzystaliśmy z łóżka wraz z osobą o wadze znacznie różniącej się od naszej, moglibyśmy z powodzeniem przyrównać do przejażdżki współczesnym rollercoasterem.
Neil Armstrong lądując na księżycu stwierdził, że jego wyprawa to mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości. Rozpatrując tę kwestię w kontekście rozwoju technologicznego, jaki badania związane z pierwszym lotem w kosmos przyniosły komfortowi naszego snu możemy stwierdzić, że to krótkie zdanie posiada o wiele więcej znaczeń niż mogliśmy pierwotnie przypuszczać.
To właśnie wynalazkowi stworzonemu na potrzeby pierwszych lotów w kosmos zawdzięczamy istnienie osobliwego materiału, dopasowującego się do kształtu ludzkiego ciała w oparciu o jego temperaturę. Mowa tutaj o piance termoelastycznej, którą z powodzeniem wykorzystujemy w najnowocześniejszych modelach materacy, a która pierwotnie miała służyć ograniczeniu turbulencji związanych z podróżami kosmicznymi.
Jak widzimy – początki nie były łatwe. I gdyby nie naturalny ludzki pęd do czynienia swojego życia jak najbardziej dogodnym i komfortowym, najprawdopodobniej do dzisiaj musielibyśmy się zadowolić drzemaniem na sienniku wypełnionym najwymyślniejszymi rodzajami organicznych materiałów.
Po wielu dekadach prób i błędów związanych z wprowadzaniem nowego wynalazku w życie w końcu dotarliśmy do tego momentu historii ludzkości, w którym możemy stwierdzić, że udało nam się skonstruować materac doskonały. I tutaj wreszcie znajdujemy odpowiedź na nasze pytanie.
Każdy może sobie odpowiedzieć na to pytanie w inny sposób – w zależności od swoich indywidualnych doświadczeń. Materacem piankowym możemy nazwać zarówno zaawansowaną technologicznie konstrukcję, składającą się z wyprofilowanych pod kątem ludzkiej anatomii stref podtrzymujących ciało w trakcie snu, jak i przerośniętą i zapakowaną w poliesterowy pokrowiec wersję gąbki do mycia naczyń.
W naszym artykule skupimy się jednak na tym pierwszym wariancie. Na rynku możemy spotkać materace wykonane z pianki poliuretanowej, lateksowej, wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. Poszczególne materiały będą się od siebie różniły pod kątem swoich właściwości fizycznych, a spośród nich możemy dodatkowo wyodrębnić kolejne rodzaje pianek o różnej wysokości i odmiennym stopniu twardości.
Taka mnogość dostępnych rodzajów materacy piankowych nie jest jednak dziełem przypadku. Poszczególne warianty wypełnienia zastosowane w odpowiednim miejscu naszej konstrukcji pozwalają nam na odnalezienie tego jednego, jedynego modelu, który będzie dla nas doskonały.
Jak jednak wiadomo, sprawa z osiąganiem doskonałości bywa często nieco skomplikowana – a to choćby dlatego, że każdy z nas ma inną wizję tego, co jest doskonałe. Dlatego właśnie kupując materac możemy wybierać spośród niezmierzonej liczby wariantów, dopasowanych do potencjalnych potrzeb ich przyszłego użytkownika.
Tak oto w przypadku pianki poliuretanowej możemy liczyć na wytrzymałość, elastyczność i dobrą izolację termiczną materaca przy niskich kosztach jego wykonania, pianka wysokoelastyczna z kolei zapewni nam doskonałe podparcie ciała i odporność materaca na odkształcenia. Wypełnienie lateksowe będzie gwarantem, że materac wykonany został z naturalnych, hipoalergicznych materiałów, a pianka termoelastyczna reagując na ciepłotę naszego ciała ściśle dopasuje się do jego kształtu, zapewniając nam spokojny sen i odprężenie nawet jeżeli cierpimy na schorzenia natury ortopedycznej.
Ewenement materacy piankowych tkwi w strategicznym rozlokowaniu poszczególnych stref podłoża w oparciu o ludzką fizjonomię. Dzięki temu możemy liczyć na doskonałe podparcie każdej części naszego ciała niezależnie od pozycji, przyjętej w trakcie snu.
Na materac piankowy powinny się zatem w pierwszej kolejności zdecydować osoby ze skłonnością do alergii oraz odczuwające ból w obrębie kręgosłupa, szyi czy barków. Będzie on także znakomitym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy dzielą łoże z wyjątkowo aktywnym w czasie snu partnerem – pianka wysokoelastyczna dopasuje się do indywidualnego kształtu ciała każdego z użytkowników materaca, zapewniając tym samym drugiej stronie spokojną noc.
Ponadto ten rodzaj materaca zbawiennie wpływa na krążenie krwi, umożliwiając jej swobodny przepływ. Ze względu na tę właściwość materacy piankowych możemy je polecić zarówno tym, którzy borykają się ze stwierdzonymi medycznie problemami z układem krążenia jak i osobom, którym zdarza się marznąć w czasie snu.
Przy wyborze odpowiedniego materaca powinniśmy się kierować głównie renomą jego producenta oraz jakością stosowanych przez niego materiałów. W pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na to, czy materac został skonstruowany z myślą o jak najlepszym podparciu naszego ciała. Zazwyczaj możemy to osiągnąć dzięki odpowiedniej kombinacji wymienionych wcześniej elementów wypełniających.
Na szczególną uwagę w kwestii wytwarzania przyjaznych ludzkiej anatomii materacy przy użyciu wysokiej jakości surowców zasługuje marka Hilding Anders. Materace, wytwarzane przez producenta współpracującego z najbardziej renomowanymi dystrybutorami takimi jak Ikea, Black Red White czy Agata Meble charakteryzują się wyjątkową innowacyjnością jeżeli chodzi o ich konstrukcję i szeroki wachlarz dobroczynnych dla ludzkiego ciała właściwości.
Materac Salsa to wyjątkowo warte uwagi dzieło wspomnianego producenta. Spełnia on aż nadto wymienione wcześniej wymogi, które powinniśmy stawiać wobec naszego materaca. Salsa posiada 7 stref twardości, umożliwiających optymalne podparcie każdego odcinka naszego ciała i wykonany został z naturalnych, hipoalergicznych materiałów. Nawet jej pokrowiec został stworzony z myślą o absorbcji wilgoci i uniemożliwieniu rozwoju bakterii na jego powierzchni.
Zakup materaca to – wbrew powszechnemu przekonaniu – poważna inwestycja, która z pewnością szybko zaprocentuje w postaci znaczącej poprawy samopoczucia i stanu zdrowia. Pamiętajmy, że wybierając nasz materac dokonujemy zakupu na długie lata. Warto zapewnić sobie najlepszą jakość snu, jaka tylko jest w naszym zasięgu.
Korzyści, jakie odniesiemy z tak pozornie drobnej zmiany szybko przerosną nasze najśmielsze oczekiwania.