Pokój, kuchnia, hol i sypialnia. Te nazwy pomieszczeń zna każdy. Ale jest też sporo takich, które kojarzą jedynie fachowcy. Oto krótki słownik pojęć, który ułatwi poruszanie się po świecie nieruchomości.
Podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania bądź domu każdy przyszły nabywca zapozna się z dziesiątkami i setkami ogłoszeń. Wśród nich trafi z pewnością na takie, które swoim słownictwem zmuszą go do paru chwil namysłu.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Sprzedawcy często specjalnie używają bardzo fachowego języka, który na co dzień nie jest spotykany. Robi się to po to, by zabrzmieć bardziej profesjonalnie i rzetelnie. Ale bywa, że takie słownictwo wprowadza zainteresowanego w błąd. Przedstawiamy dlatego szybki słowniczek pojęć, które mogą się pojawić w ofertach sprzedaży nieruchomości, a które nie są jasne do końca.
Suterena bądź suteryna to pomieszczenie w budynku ulokowane poniżej parteru, przewidziane na małe mieszkanie bądź warsztat. Przez wielu kojarzone z prostytucją. Wszystko przez podobieństwo do słowa "sutener", które oznacza alfonsa. Jedno z drugim nie miało jednak związku. W XIX wieku w suterenach, ze względu na tańszy najem, często mieszkały wdowy oraz kobiety samotnie wychowujące dzieci. Co dodatkowo koloryzowało przekaz.
Obecnie są rzadziej spotykane, ale nadal można je znaleźć, zwłaszcza gdy opisywana nieruchomość znajduje się w kamienicy. Oficyna to niewielki budynek przylegający do większego gmachu, ale często ma cieńsze stropy i niższe kondygnacje. Bywa, że są to samowole budowlane. Po wojnie, gdy wiele kamienic zostało zniszczonych, nowi właściciele decydowali się ich nie odbudowywać.
Atrium można spotkać w ofertach rezydencji i dużych domów. Jest to specjalne pomieszczenie, najczęściej zlokalizowane w centrum budynku, w którym znajduje się nieprzykryta dachem przestrzeń (bądź przykryta dachem szklanym). Bywa, że w atrium umieszcza się niewielkie fontanny bądź dużo żywej zieleni łącząc ją w ten sposób z oranżerią.
Konstrukcyjnie przypomina atrium, z tą różnicą, że mieści na swojej powierzchni dziedziniec otoczony krużgankami i drzwiami prowadzącymi do różnych części domu. Patio jest elementem często jedynie dekoracyjnym i występuje w rezydencjach.
Najczęściej można je spotkać w instytucjach kultury, ponieważ jest to przestronny hol, często wyposażony w eleganckie schody, który prowadzi do głównej sali. W zabudowie jednorodzinnej, zwłaszcza w eleganckich willach również można znaleźć takie pomieszczenie. To najczęściej sala główna, w której wita się gości.