Komitet Stabilności Finansowej, działający przy Narodowym Banku Polskim, przeanalizował ryzyko związane z drożejącymi kredytami mieszkaniowymi. Stopy procentowe w ciągu kilku ostatnich miesięcy wzrosły bowiem na tyle, że w niektórych wypadkach wysokość raty zwiększyła się nawet o kilkadziesiąt procent.
Zdaniem KSF zagrożenia dla stabilności systemu jednak nie ma. "Komitet omówił bieżące tendencje na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Komitet ocenił, że na obecnym etapie ścierają się różne zjawiska oddziałujące na ten rynek, a dodatkowym źródłem niepewności jest sytuacja związana z wojną w Ukrainie" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Zdaniem ekspertów NBP czynnikiem ograniczającym presję cenową jest spowolnienie dynamiki akcji kredytowej, będące efektem wzrostu stóp procentowych oraz zaostrzania przez banki polityki kredytowej. "Z kolei po stronie podażowej utrzymują się ograniczenia związane z niedoborem odpowiednich gruntów i siły roboczej oraz z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych" - twierdzą.
Zdaniem przedstawicieli Komitetu wzrost kosztów obsługi kredytów mieszkaniowych nie powinien stanowić zagrożenia dla terminowego regulowania zobowiązań przez kredytobiorców.
"Wynika to ze stosowania przez banki konserwatywnych wymogów dotyczących oceny zdolności kredytowej, korzystnej sytuacji na rynku pracy oraz systematycznego wzrostu wynagrodzeń. Ponadto udział kredytów udzielonych przy historycznie niskich stopach procentowych jest relatywnie mały" - piszą eksperci NBP.
NBP zachęca kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą należności za nieruchomości, do skorzystania ze specjalnego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Komitet stwierdził, że niewielu Polaków zdecydowało się do tej pory sięgnąć po środki z FWK. Z jednej strony może to świadczyć o niewielkim poziomie zagrożenia niewypłacalnością. Z drugiej jednak Polacy mogą być nieświadomi istnienia takiego instrumentu finansowego.
Komitet uznał, że należy rozważyć zobowiązanie banków do odpowiedniego informowania klientów o możliwości skorzystania z FWK.
Zdaniem Komitetu najistotniejszym źródłem zagrożeń dla stabilności systemu finansowego pozostaje ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi. "Komitet z niepokojem odnotował, że liczba spraw sądowych dotyczących tych kredytów nadal rośnie, a istotna część tych spraw kończy się unieważnieniem umów kredytowych" - czytamy w komunikacie.