Kiedy powinno się rozebrać choinkę? Najczęściej przywołuje się w tym kontekście trzy możliwe daty. 6 stycznia - święto Trzech Króli, Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli 10 stycznia oraz 2 lutego - święto Matki Boskiej Gromnicznej. Niezależnie, która z dat jest przez nas preferowana, warto się zastanowić, jak wykorzystać świąteczne drzewko.
Przede wszystkim żywą choinkę można po prostu wynieść na śmietnik i traktować jak odpad komunalny. Odpowiedzialność za ich wywóz spoczywa na firmach, które zajmują się wywozem śmieci w danej gminie. Jeżeli nie chcemy, by drzewko straszyło przez kilka dni sąsiadów, możemy osobiście zawieźć choinkę do punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny. Drzewka oczywiście muszą być pozbawione ozdób.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Ale wyrzucenie drzewka to ogromne marnotrawienie materiału. Ponieważ choinka może się jeszcze przydać. Można ją wykorzystać w następujący sposób:
- gałązki można wykorzystać jako osłonę przeciwmrozową dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Gałązki oczywiście muszą mieć igły,
- gałązki i grube pędy można wykorzystać po prostu jako ściółkę bądź nawóz,
- sztywne gałęzie można wykorzystać jako podpórki do roślin,
- grubsze pnie i pędy można pociąć na równe kawałki, całość ułożyć w stos, w którym zamieszkają owady.
Jeżeli choinka została kupiona w donicy, a jej korzenie w czasie wykopywania z ziemi nie zostały zbytnio naruszone, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją po prostu zasadzić na podwórku albo wywieźć do lasu.
A co zrobić, jeżeli nie mamy własnej działki i nie prowadzimy ogrodu, ale też nie chcemy choinki ot tak, wyrzucić na śmietnik? W wielu miastach organizowane są specjalne zbiórki drzewek, które później są przeznaczane do elektrociepłowni albo bezpośrednio przewozi się je np. do ogrodów zoologicznych. Wykorzystuje się je tam jako pokarm lub wyściółkę.
Jak odnaleźć taką zbiórkę? Trzeba śledzić lokalne media bądź grupy mieszkańców na serwisach społecznościowych.