Pszczoły to owady szczególnie istotne dla zachowania różnorodności biologicznej. Zaliczamy je bowiem do zapylaczy, które odpowiadają za wzrost większości roślin, które są stałym elementem diety człowieka. Przyjaznym owadom nie służą ani zmiany cywilizacyjne i związane z tym zmniejszające się powierzchnie łąk, ani wszechobecne środki chemiczne.
Na szczęście pszczołom można pomóc. W Brighton, angielskim mieście, jest to nawet prawny obowiązek. Jak informuje portal Dezeen prawo nakazuje inwestorom, by do budowy nowych nieruchomości chociaż w części wykorzystywali specjalne, perforowane cegły.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
- Cegły to tylko jeden z wielu sposobów, po które powinniśmy sięgnąć, by rozwiązać problemy związane z różnorodnością biologiczną. W ciągu minionych lat nasilił się on na skutek zaniedbania kwestii związanych z ekologią - wyjaśnia Robert Nemeth, z którego inicjatywy uchwalono nowe przepisy.
Dotrzymanie zapisów nowej uchwały nie będzie trudne, bo na angielskim rynku działa firma wyspecjalizowana w produkcji cegieł przeznaczonych dla pszczół. Green&Blue swoje produkty oferuje w wielu kolorach, nie powinno być więc problemu z dostosowaniem materiału do elewacji.
W cegłach znajdują się otwory o różnej średnicy. Dzięki temu możliwość znalezienia nowych domów ma wiele gatunków pszczół - nie wszystkie bowiem budują tradycyjne gniazda. Wiele to samotnice, osobniki żyjące indywidualnie.
W rozmowie z Deezen Faye Clifton z firmy produkującej cegły podkreśla, że owady od wieków wykorzystują cegły na swoje siedliska. - Samotne pszczoły gniazdują w starych cegłach, a nowoczesne budynki nie mają już tylu szczelin. Tymczasem od setek lat każdy budynek był naturalnym siedliskiem wielu pszczół - wyjaśnia.
Dave Goulson, biolog z Uniwersytetu Sussex, w rozmowie z "The Guardian" zauważa, że cegły nie są idealnym siedliskiem dla pszczół, dla wielu mogą bowiem okazać się zbyt płytkie. Z punktu widzenia owadów lepiej jednak mieć siedlisko, które może nie jest idealne, niż nie móc w ogóle gniazdować.
Francis Gilbert z Uniwersytetu z Notthingam twierdzi, że stosowanie cegieł dla pszczół należy uznać za rozwiązanie jednoznacznie pozytywne. Zwolennicy nowego rozwiązania twierdzą, że korzyści ze stosowania cegieł dla pszczół przewyższają ewentualne ryzyko.
Zadbać o owady można również bez używania cegieł. W polskich sklepach dostępne są specjalne domy przeznaczone nie tylko dla pszczół, ale innych pożytecznych owadów. Wystarczy zawiesić go na ścianie budynku, zamontować na działce, by zachęcić stworzenia przydatne człowiekowi do wprowadzenia się.
Eksperci ostrzegają, że dalsza degradacja środowiska stanowi zagrożenie dla owadów zapylających. Ich brak może spowodować poważne problemy z dostępem do części żywności, a co za tym idzie wzrost cen.