Czad znów zabija. Policja radzi, jak chronić mieszkańców nieruchomości

Tlenek węgla nie ma zapachu, zatrucie nie daje innych symptomów jak ból głowy i senność. Granicę między życiem a śmiercią wyznacza często kilka oddechów. Dlatego policja przygotowała poradnik, który ma posłużyć właścicielom i najemcom nieruchomości, w których gaz, drewno, węgiel są wykorzystywane jako źródło ciepła lub do podgrzewania wody. 

Każdego roku wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego dzielnicowi podczas swojej codziennej służby rozmawiają z mieszkańcami swoich rejonów służbowych na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych. Niestety ryzyko zatrucia się czadem cały czas stanowi ogromne zagrożenie dla tych osób, które do ogrzania mieszkań i domów wykorzystują kominki, słabej jakości piece albo inne urządzenia gazowe. Zadbajmy, aby ten sezon grzewczy okazał się bezpieczny.

Na terenie Słupska i powiatu słupskiego dzielnicowi w podległych rejonach służbowych rozmawiają z mieszkańcami na temat bezpiecznego ogrzewania swojego miejsca zamieszkania w okresie grzewczym. Mundurowi szczególną uwagę poświęcają osobom starszym, które zamieszkują kamienice i bardzo często do ogrzania mieszkania lub wody wykorzystują urządzenia gazowe.

"
"
Czad, cichy zabójca

O właściwym stanie urządzeń grzewczych powinni pamiętać także właściciele domów jednorodzinnych. Nie można zapominać o okresowych kontrolach, które powinny być przeprowadzone przynajmniej raz w roku. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej.

 

Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest także zagrożone karą grzywny. Zadbajmy o właściwy stan pieca lub innego urządzenia grzewczego, miejmy wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych osób.

Co radzi policja?

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.

 

Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Pamiętajmy:

·         gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, nie dopuszczajmy do zaprószenia ognia, a w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych;

·         korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;

·         nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać, nigdy też nie ustawiajmy ich na łatwopalnym podłożu;

Apelujemy również o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków gazowych:

·         zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych

·         dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;

·         czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;

·         dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.