- Połączenie narzędzi cyfrowych podnosi produktywność pracy na budowie i przyśpiesza finalny efekt tej pracy, a przy tym zmniejsza koszty. Wychodzimy zatem naprzeciw oczekiwaniom obywateli i branży. Projektujemy proste rozwiązania i udostępniamy je bezpłatnie – zaznacza minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Od niedawna jest dostępny w wersji online Dziennik Budowy. Od 2030 r. będzie obowiązkowe stosowanie tego narzędzia w formie elektronicznej. Aplikacja ta jest darmowa i można ją pobrać bez żadnych opłat.
– Na placu budowy często występują trudne warunki pracy, więc aplikacja jest prosta w obsłudze i zawsze dostępna. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i stałego dostępu do Internetu – wskazuje minister Waldemar Buda.
Kiedy inwestor otrzymuje pozwolenie na budowę, jest on zobligowany do utworzenia dziennika budowy. EDB to usługa przeznaczona specjalnie dla niego. Po wykonaniu wszystkich procedur uwierzytelniania i założeniu konta, może ona prosić urząd administracyjny o wydanie dziennika budowy.
Kiedy już zapiszemy dziennik budowy w naszym systemie, możesz dodać inną ważną osobę, ktoro uczestniczy w procesie budowlanym. Są to kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru i upoważniony przedstawiciel inwestora. Wszyscy będą mieli dostęp do elektronicznego dziennika budowy i mogą dokonywać w nim notatek. Kierownik budowy odgrywa ważną rolę - jest odpowiedzialny za prowadzenie elektronicznego dziennika w imieniu inwestora.
– EDB to bardzo bezpieczny system. Daje pełną kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Gromadzi wszystkie istotne zdarzenia i informacje o przebiegu robót budowlanych – podkreśla Dorota Cabańska, Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego cytowana w komunikacie ministerstwa.
W kolejnym etapie cyfryzacji w budownictwie przygotowujemy wrota do wszystkich systemów, które wdrażamy – SOPAB. System będzie centralną platformą wymiany danych w obszarze budownictwa.
– System, tak jak wszystkie pozostałe inicjatywy, realizowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego we współpracy z MRiT. Uruchomienie Systemu zaplanowaliśmy na koniec czerwca bieżącego roku. Projekt to nie tylko budowa narzędzia informatycznego – w ramach tej inicjatywy urzędy otrzymają dodatkowo sprzęt informatyczny i kompleksowe szkolenia oraz wsparcie – tłumaczy Waldemar Buda.
Fot. Mikael Blomkvist