Co zrobić z żywą choinką po świętach? Opcją jest nie tylko przyblokowy śmietnik

Jest symbolem świąt i rokrocznie jednocześnie staje się problemem w wielu domach - choinka. Prawdziwa może postać w warunkach domowych od kilku dni do kilku tygodni, ale co z nią zrobić, gdy pora zdjąć bombki? Śmietnik to niejedyne rozwiązanie, a w odbiorze drzewek pomagają nawet miasta.

Kiedy powinno się rozebrać choinkę? Najczęściej przywołuje się w tym kontekście trzy możliwe daty. 6 stycznia - święto Trzech Króli, Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli 10 stycznia oraz 2 lutego - święto Matki Boskiej Gromnicznej. Niezależnie, która z dat jest przez nas preferowana, warto się zastanowić, jak wykorzystać świąteczne drzewko. 

Utylizacja? Szkoda materiału

Najprostszą opcją pozbycia się choinki jest wyniesienie jej na śmietnik. Będzie potraktowana jako odpad komunalny, a odpowiedzialność za jej wywóz spocznie na firmie zajmującej się wywozem śmieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zawieść drzewko do punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny. 

 

Ale wyrzucenie drzewka to ogromne marnotrawienie materiału. Ponieważ choinka może się jeszcze przydać. Można ją wykorzystać w następujący sposób:

 

  • gałązki można wykorzystać jako osłonę przeciwmrozową dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Gałązki oczywiście muszą mieć igły,
  • gałązki i grube pędy można wykorzystać po prostu jako ściółkę bądź nawóz, 
  • sztywne gałęzie można wykorzystać jako podpórki do roślin, 
  • grubsze pnie i pędy można pociąć na równe kawałki, całość ułożyć w stos, w którym zamieszkają owady.

 

Jeżeli choinka została kupiona w donicy, a jej korzenie w czasie wykopywania z ziemi nie zostały zbytnio naruszone, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją po prostu zasadzić na podwórku.

Miasta pomagają

Ale to niejedyne opcje. W wielu większych miastach organizowane są specjalne zbiórki drzewek. Co miasto następnie z nimi robi? To zależy od konkretnego przypadku. Od poniedziałku ruszyła poświąteczna zbiórka choinek w doniczkach w Krakowie. Według informacji przekazanych przez miasto, pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej posadzą je w lasach.  

Tak samo postąpiły władze Warszawy. Zostaną zorganizowane dwie zbiórki: 14 i 21 stycznia. Podobnie, jak w Krakowie, mieszkańcy będą mogli przynieść do punktu zbiórki drzewka w donicach, a miejscy leśnicy zasadzą je w stołecznych lasach. 

 

Miejsce i terminy zbiórek w Warszawie:

  • 14 stycznia 2023 r. między godz. 10:00 a 14:00 pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Rydzowej 1A,
  • 21 stycznia 2023 r. między godziną 10:00 a 14:00 pod główną siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A.
A bez donicy?

Dotychczas opisane opcje zbiórki dotyczą jednak drzewek ukorzenionych, z donicami. Co w przypadku, gdy nasza choinka była cięta? Je również miasto może zagospodarować. Takie choinki przyjmują chociażby pracownicy Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Z drzewek ciętych pozyskany będzie bowiem stroisz, czyli specjalna okładzina na drzewka bardziej wrażliwe na mróz rosnące w Ogrodzie.

 

Ponadto duża część miast organizuje poświąteczne odbiory choinek by je następnie spalić i pozyskać energię elektryczną. 

 

To nie koniec. Choinki przyjmą z wielką chęcią chociażby hodowcy kóz, dla których drzewka iglaste mogą posłużyć jako pokarm dla zwierząt. By znaleźć odpowiednią zbiórkę, wystarczy przeszukać lokalne media bądź zajrzeć na miejscowe grupy mieszkańców w social mediach.

 

Zdjęcie główne: archiwum prywatne