Rafał Trzaskowski odniósł się w mediach do kwestii budynku położonego przy ulicy Sobieskiego. Losy nieruchomości związanej w przeszłości z Federacją Rosyjską nie należą do prostych. Władze stolicy chcą, by ostatecznie z budynku mogli korzystać uchodźcy. Dlaczego nie było to możliwe do tej pory?
- Jeśli chodzi o "Szpiegowo" [zwyczajowa nazwa osiedla - red.], to czekamy na decyzję sądu. Z naszej strony wszystkie procedury zostały zakończone. Teraz jest to tylko kwestia decyzji sądu czy na pewno dochowano wszystkich procedur - mówi.
Jak wyjaśnił, kroki, dzięki którym przejęcie budynku ma stać się możliwe, zostały podjęte wcześniej. - Ostatni krok z naszej strony czyli nota dyplomatyczna została wręczona ambasadzie. Miejmy nadzieję, że to wszystko rozstrzygnie się dosłownie w tym, albo na początku następnego tygodnia - mówił.
Polityk wcześniej odniósł się do innej nieruchomości związanej z Rosją. Zapewnił, że została "uwolniona od rosyjskich roszczeń". "Wydałem odmowną decyzję dekretową ws. ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do budynku przy al. Szucha 8. Będzie on, zgodnie z zapisami planu miejscowego, przeznaczony na użytek administracji publicznej" - napisał na Twitterze.
Prezydent Warszawy opublikował też raport opisujący inne działania władz stolicy, których celem jest niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy. "Przedstawiliśmy raport o naszych działaniach pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. Te tygodnie wykorzystaliśmy także na rozmowy i współpracę z organizacjami, które profesjonalnie zajmują się kryzysami uchodźczymi" - napisał.
Autorzy raportu zauważają, że sytuacja Polski jest bezprecedensowa. "Według najostrożniejszych szacunków, od dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, polską granicę przekroczyły ponad dwa miliony uchodźców – przede wszystkim kobiet, dzieci i osób starszych. Bardzo prawdopodobne, że ta liczba w rzeczywistości sięga już trzech milionów" - czytamy w komunikacie.
Wcześniej Rafał Trzaskowski zapewniał, że wiele organów administracji poszukuje nieruchomości, które mogłyby wykorzystać dla prowadzenia działalności. - Brak odpowiedniego zasobu wymusza konieczność korzystania z najmu komercyjnego, co zwiększa koszty funkcjonowania administracji. Uwolnienie od roszczeń nieruchomości przy al. Szucha 8, umożliwi świadczenie tam usług publicznych, zgodnie z jej przeznaczeniem.
W budynku przy Sobieskiego w czasach PRL-u mieszkali rosyjscy dygnitarze. W budynku wydzielonych jest 100 mieszkań. Wymagają jednak remontu, budynek opustoszał bowiem wiele lat temu. W ciągu ostatnich lat próby usankcjonowania statusu prawnego nieruchomości były podejmowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kwestia egzekucji wyroku wydanego przez sąd nie została jednak rozstrzygnięta.