Co z nieruchomościami pod CPK?

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) poinformowała o postępach w realizacji Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). Według najnowszych danych, do programu zgłoszono już prawie 4000 hektarów gruntów, co stanowi około 80% terenu planowanego lotniska. Wpłynęło blisko 900 zgłoszeń, z czego 500 dotyczy obszaru objętego decyzją lokalizacyjną.

 

Nowe stawki

W lipcu przedstawiciele CPK przeprowadzili rozmowy z właścicielami gruntów, którzy dotychczas nie przystąpili do programu, co zaowocowało dodatkowymi 31 zgłoszeniami. Spółka podkreśla, że właściciele nieruchomości przystępujący do PDN otrzymują bonus w wysokości 140% wartości budynku i 120% wartości gruntu. Dodatkowo, istnieje możliwość wyceny uwzględniającej wartość odtworzeniową nieruchomości bez uwzględnienia stopnia zużycia.
 

Są nowe decyzje

CPK informuje, że decyzja lokalizacyjna dotycząca obszaru przyszłego lotniska spodziewana jest pod koniec bieżącego roku. W związku z tym, program wchodzi w kolejną fazę realizacji. Spółka planuje podjąć działania dotyczące obszarów związanych z inwestycjami kolejowymi, koncentrując się w pierwszej kolejności na połączeniu Warszawa-Łódź.

 

Przypomniano, że spółka CPK została powołana w 2018 roku w celu przygotowania i realizacji programu obejmującego budowę nowego centralnego lotniska oraz koordynacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych i dróg. Nadzór nad spółką sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Co dalej?

W ramach programu CPK planowana jest budowa centralnego lotniska między Warszawą a Łodzią oraz system kolei dużych prędkości. Nowy port lotniczy ma być początkowo przystosowany do obsługi 34 mln pasażerów rocznie, z możliwością elastycznej rozbudowy w przyszłości. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld złotych.