Stelaż podtynkowy stanowi konstrukcję nośną do podwieszanych misek WC. To obecnie jeden ze standardowych elementów wyposażenia każdej nowoczesnej łazienki. Różnorodność modeli dostępnych na rynku potrafi przyprawić o zawrót głowy. Stelaże różnią się rozmiarami, materiałem wykonania, sposobem montażu, różnymi opcjami spłukiwania i szeroką funkcjonalnością przycisków spłukujących.
Wymiana spłuczki – dlaczego warto wybrać zabudowę podtynkową?
Podczas urządzania łazienki musimy podjąć wiele trudnych decyzji. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór pomiędzy stojącym kompaktem WC a zabudowanym stelażem z wiszącą miską ustępową. Obie opcje mają swoich zwolenników, jednak częściej to stelaże podtynkowe pojawiają się w projektach nowoczesnych łazienek. Do ich zalet zalicza się dużą oszczędność miejsca, niezawodność, wysoką estetykę i łatwość, z jaką pozwalają utrzymać wysoką higienę w strefie WC.
Stelaże ze spłuczką do zabudowy są szczególnie polecane do łazienek o małym metrażu. Oszczędzają sporo miejsca, a podwieszane miski ustępowe budują wrażenie lekkości i optycznie powiększają niewielkie wnętrze. Dodatkowo obudowa stelaża tworzy wygodną i pojemną półkę do przechowywania podręcznych kosmetyków.
Użytkownicy zabudowanych stelaży podkreślają przede wszystkim łatwość utrzymania ich w czystości. Wszystkie podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej są ukryte w stelażu, co eliminuje gromadzenie się brudu i zanieczyszczeń w trudno dostępnych zakamarkach. Łatwa do wyczyszczenia podwieszana ceramika ułatwia dostęp do posadzki i wszystkich obszarów strefy WC. Jedyne widoczne elementy (oprócz miski WC) to panel przycisku spłukującego. Prostota i minimalizm tego rozwiązania przemawiają za jego wyborem do nowo urządzanej łazienki.
Stelaż podtynkowy – rodzaje
Aby wybrać najlepszy stelaż podtynkowy, warto przede wszystkim poznać dostępne na rynku rodzaje. Podstawowy podział ze względu na sposób montażu wyróżnia dwie kategorie produktów: stelaże do zabudowy mokrej (ciężkiej) i suchej (lekkiej).
- Stelaże do zabudowy ciężkiej (mokrej) wymagają wykucia w ścianie przestrzeni na wstawienie stelaża, a następnie zamurowania całej konstrukcji. Jest to możliwe w ścianach o dosyć dużej grubości. Potrzebna jest też modyfikacja ujść instalacji dopływowej i wodno-kanalizacyjnej. Ogromną zaletą tej opcji jest ukrycie całej bryły stelaża w murze i oszczędność miejsca – na zewnątrz pozostaje widoczny jedynie panel przycisku i podłączenie do miski WC.
- Stelaże do zabudowy lekkiej (suchej) to konstrukcje dostawiane do istniejących ścian, nie wymagają „mokrych” prac budowlanych. Ramę stelaża należy zamocować do ściany i posadzki, a po podłączeniu dopływu wody i ujścia do kanalizacji, całą konstrukcję obudowuje się płytami kartonowo-gipsowymi, na które potem układa się płytki.
Drugi podział zabudowanych spłuczek jest związany z wysokości ramy i lokalizacją przycisku spłukującego.
- Stelaże do zabudowy wysokiej – wysokość ramy sięga poziomu około 110-130 cm licząc od posadzki. To najczęściej wybierane modele. Można je rozpoznać po wysokości zamocowania przycisku spłukującego, który znajduje się powyżej otwartej klapy deski sedesowej.
- Stelaże do zabudowy niskiej – z górną krawędzią ramy na wysokości około 80-100 cm od podłogi. Przycisk spłukujący zlokalizowany jest znacznie niżej lub na górnej powierzchni ramy. To duże ułatwienie dla dzieci lub osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Niski stelaż jest dobrym wyborem, jeśli planujemy zabudowę przestrzeni nad strefą WC. To też świetne rozwiązanie pod kątem utrzymania wysokiej higieny, bowiem aby spłukać wodę (dostać się do przycisku spłukiwania) należy opuścić deskę i zamknąć muszlę.
Wymiana spłuczki podtynkowej – jaki model wybrać?
Na rynku jest bardzo duży wybór modeli stelaży ze spłuczkami podtynkowymi. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonany jest dany produkt oraz jego bezawaryjność. Tu zdecydowanie warto postawić na wysoką jakość, potwierdzoną długoletnią gwarancją na szczelność i trwałość spłuczki. To ważne, bo awaria zabudowanej konstrukcji wiąże się najczęściej z większym remontem generującym spore koszty.
Spłuczka podtynkowa Geberit to nowoczesne i niezawodne rozwiązanie dopracowane w każdym szczególe, co potwierdza długoletnie doświadczenie producenta na rynku wyposażenia łazienkowego. Geberit proponuje stelaże do zabudowy wysokiej i niskiej (o wysokościach 82 cm, 98 cm i 112 cm), jak i wersję z regulacją wysokości pozwalającą na dopasowanie stelaża do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Spłuczki Geberit są wykonane z wysokiej jakości materiałów i wykonanych z najwyższą precyzją, co potwierdza długoletnia gwarancja producenta. Elementy montażowe obejmują także peszel do podłączenia toalet myjących. Opcjonalnie można także doposażyć toaletę w moduł DuoFresh do odciągania, pochłaniania i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Regulacja ilości spłukiwanej wody pozwala na wdrożenie ekologicznych rozwiązań oszczędzających wodę w każdej domowej łazience.
Podwieszane miski WC – wygoda i wysoka higiena
Równie ważny, co wybór stelaża ze spłuczką, jest decyzja o dopasowaniu podwieszanej miski WC. Dobrą praktyką jest wybór stelaża i ceramiki od tego samego producenta. Daje to gwarancję podobnej jakości i kompatybilności technicznej. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy rozstaw mocowań na stelażu i na misce jest taki sam.
Miska WC Geberit z kolekcji iCon oparta jest na całkowicie zamkniętej konstrukcji, co oznacza nie tylko minimalistyczny i estetyczny wygląd, ale także ułatwia utrzymanie wysokiej czystości (poprzez brak trudno dostępnych zakamarków). Te nowe miski występują w przyściennej wersji standardowej oraz krótkiej do małych łazienek. Prosty design z owalną lub prostokątną linią wykończenia nadaje jej nieco surowy, ale nowoczesny wygląd. Te muszle WC Geberit są wyposażone w technologię Rimfree, która umożliwia wydajne spłukiwanie bezkołnierzowej toalety znacznie mniejszą objętością wody.
Spłuczki i przyciski spłukujące – funkcje dodatkowe
Nowoczesne wyposażenie ma nie tylko zapewnić podstawową funkcjonalność podczas codziennego korzystania z łazienki. To także innowacyjne technologie i dodatkowe rozwiązania, które mają poprawić komfort i użyteczność produktów, dbając jednocześnie o środowisko naturalne.
Wybierając spłuczkę i przycisk spłukujący zwróćmy uwagę na możliwość regulacji objętości spłukiwanej wody. Warto skłaniać się ku przyciskom dwufunkcyjnym, które pozwalają na wybór (mniejszej lub większej) objętości wody potrzebnej do oczyszczenia toalety. Alternatywą są spłuczki z opcją STOP, dające możliwość manualnego zatrzymania strumienia spłukiwanej wody. Oba rozwiązania pozwalają na sporą oszczędność wody, co jest nie tylko korzystne dla środowiska naturalnego, ale także dla domowego budżetu.
Ciekawym rozwiązaniem są podświetlane panele oraz czujniki ruchu uruchamiające przyciski spłukujące. To innowacje podnoszące wygodę i bezpieczeństwo korzystania z łazienki w nocy.
Na rynku spotkamy przyciski wykonane z różnych materiałów (plastiku, szkła, kamienia, metalu), dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Pozwala to na wkomponowanie ich w zabudowę stelaża i dopasowanie do stylistyki całego wnętrza.