Badania* przeprowadzone na zlecenie Murator EXPO organizatora targów Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, zostało wykonane przez Instytut Badań Pollster. Badania dotyczyły głównie sytuacji mieszkaniowej Polaków.
Wśród zadanych pytań wiele dotyczyło sytuacji lokalowej jaką ankietowani mają obecnie oraz to jak wyobrażają sobie swoją przyszłą nieruchomość. Jedną z najciekawszych informacji jaką można uzyskać jest fakt, iż do kupna nieruchomości bardziej są skłonni ludzie obecnie wynajmujący mieszkanie.
Ten fakt dziwi, ponieważ bardzo częstym sposobem odłożenia pieniędzy (chociażby na wymagany wkład własny) jest mieszkanie u członka rodziny, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze są przeznaczane na wymagany wkład własny.
Badania zostały przeprowadzone wśród mieszkańców trzech dużych miast - Warszawy, Poznania i Trójmiasta. Udzielone odpowiedzi w większości przypadków się pokrywały, lecz nie wszystkie.
Wśród badanych miast to Poznań mógł się poszczycić największą ilością ankietowanych, którzy swoje mieszkanie wynajmują - 30 procent. Z kolei to Warszawiacy najczęściej zmieniali swoje miejsce zamieszkania, nawet 10 i więcej razy w trakcie swojego życia.
Mieszkańcy trójmiasta zdecydowanie najczęściej chcą zamienić mieszkanie na dom oraz dużo rzadziej decydują się na zakup nieruchomości dla członka rodziny.
W tej kwestii wśród mieszkańców wszystkich miast występuje zgodność. Największym atutem lokalu jest według wszystkich odpowiedni metraż i liczba pokoi. Są to zdecydowanie najważniejsze atuty mieszkania.
Jeżeli chodzi o lokalizację, największą uwagę przykładamy do bliskości komunikacji miejskiej tak odpowiedziało 92 procent poznaniaków, 93 procent warszawiaków oraz 94 procent mieszkańców Trójmiasta.
Drugą najważniejszym elementem jest bliskość sklepu osiedlowego oraz niewielka odległość do terenów zielonych. Parków, skwerów i tym podobnych.
Źródło: Murator EXPO
*Badanie przeprowadzono w styczniu 2018 r., na próbie pełnoletnich mieszkańców trzech miast/regionów Polski: Warszawy, Poznania i Trójmiasta. Dobrana do badania próba jest reprezentatywna pod względem struktury płci i wieku mieszkańców danego miasta/regionu. Badanie zrealizowano metodą CAWI (badanie z wykorzystaniem ankiety udostępnianej na stronie internetowej).