Co oznacza mieszkanie pod klucz?

Mieszkania z wykończeniem "pod klucz" nadal są mniej popularne niż te oddawane w stanie deweloperskim. Lokal gotowy do wprowadzenia to oszczędność czasu i nerwów - a jego koszt to średnio od 500 PLN do 1300 PLN za m2. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, nawet jeżeli deweloper nie oferuje takiej opcji.

Wykończenie mieszkania “pod klucz” ma wiele zalet i w zasadzie jedną wadę - koszt, który może okazać się wyższy niż przy samodzielnym wykończeniu. Ale nie jest to regułą i zależy od wielu czynników. 

Jak wygląda mieszkanie pod klucz? 

Lokal wykończony w standardzie “pod klucz” jest mieszkaniem gotowym do zamieszkania. Najczęściej deweloperzy oferujący mieszkania w tym standardzie proponują trzy wersje wykończenia.  

  • Podstawową, 
  • Rozszerzoną,  
  • Premium 

Standard wykończenia różni się od wykonawcy i można wyróżnić jedynie te najczęściej praktykowane. Według badań przeprowadzonych przez ekspertów serwisu domiporta.pl stawka za podstawowy standard wykończenia w dużych miastach polski zaczynają się od 500 PLN/m2. Za tę kwotę nabywca otrzymuje wykonane najczęściej wszystkie przyłącza, pomalowane ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne z ościeżnicami, biały montaż w łazience i kuchnię w zabudowie oferowaną w podstawowej wersji bez możliwości jej personalizacji.  

Za 750 PLN/m2 nabywca może liczyć na podobne usługi, ale ma do wyboru zdecydowanie więcej opcji dedykowanych (jak wybór materiałów, farb czy zabudowy kuchni), które umożliwiają realizację różnorodnych rozwiązań i bardziej wyszukanej aranżacji wnętrza.  

Pakiet premium jest przewidziany dla najbardziej wymagających klientów, którzy oczekują indywidualnie zaprojektowanego wnętrza. Średnia cena za taki standard na rynku pierwotnym to 1300 PLN/m2 w największych miastach.  

Bywa, że w takim przypadku deweloper bierze na siebie również dobór mebli i dodatków - a nawet odpowiednich dzieł sztuki. Tak było w przypadku apartamentów kupowanych w inwestycji Złota 44, gdzie na kupujących czekało 9 różnych aranżacji wnętrz zaprojektowanych przez pracownie Woods Bagot w Londynie. Projekt zawierał nie tylko meble, ale również zakup dzieł sztuki - rzeźb i obrazów.  

Czym mieszkanie pod klucz różni się od stanu deweloperskiego? 

Lokal wykończony “pod klucz” różnią się od mieszkań oddanych w stanie deweloperskim zaawansowaniem prac. W przypadku tego pierwszego rozwiązania nabywca otrzymuje lokal praktycznie gotowy do wprowadzenia się - nie wymaga on żadnych nakładów finansowych poza zakupem mebli (a bywa, że i te są już w pakiecie premium). 

W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim nabywca może liczyć warunki, które umożliwiają dalszą pracę wykończeniową. To jaki standard jest zaoferowany w przypadku stanu deweloperskiego zależy tylko od wykonawcy, ponieważ nigdzie nie jest sformułowana definicja takiego wykończenia.  

Najczęściej w lokalu wykonana jest już wylewka betonowa na podłodze, ściany są przygotowane do malowania (pokryte gruntem, tynkiem bądź już z jedną warstwą białej farby). Powinny być już zamontowane okna z parapetami (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz drzwi wejściowe. Rozprowadzone powinny być też instalacje: wodna (ale bez białego montażu), kanalizacyjna i elektryczna. 

Wykończenie mieszkania pod klucz 

Największym atutem wykończenia “pod klucz” jest czas – nabywca wprowadzi się do mieszkania dużo szybciej niż gdyby odebrał mieszkanie w stanie deweloperskim i dopiero później zajął się jego wykończeniem. - Wykończenie mieszkania w średnim standardzie "pod klucz" zajmuje około 10-12 tygodni, przy założeniu, że klient nie wprowadza dodatkowych zmian w układzie lokalu - wyjaśnia Lena Kwietniewska z Pracowni Wnętrz KODO, zajmującej się projektowaniem oraz realizacją mieszkań i domów deweloperskich oraz z rynku wtórnego.  

Kolejnym plusami takiego rozwiązania mogą być... oszczędność i bezpieczeństwo. To pierwsze wynika z fakty, że fachowcy wykonujący wykończenia oferują produkty wraz z montażem i dzięki temu ich usługi są opodatkowane 8% stawką vat, a nie 23% stawką vat na zakup produktów budowlanych. Ważną zaletą wersji „pod klucz” jest też to, że znamy całość kosztów, jakie będziemy musieli ponieść, zanim się wprowadzimy. W przypadku samodzielnego wykańczania, standardem jest niedoszacowanie łącznych kosztów o 10-20%. 

Ponadto, lokal wykończony “pod klucz” to bezpieczeństwo. Na elementy wykonane i zamontowane przez renomowaną ekipę jest nałożona dwuletnia rękojmia, a na zakupione elementy gwarancja. W przypadku samodzielnego montażu nie jest to możliwe.   

Czy warto kupić mieszkanie pod klucz? 

Wykończenie lokalu “pod klucz” to wygoda, bezpieczeństwo i zyskany czas, ponieważ do takiego mieszkania można się szybciej wprowadzić. Dzieje się tak dlatego, że ekipy zajmujące się wykończeniem wnętrza mogą zająć się pracą jeszcze na etapie budowy budynku (np. gdy pozostała do skończenia elewacja), czyli na długo przed oficjalnym odbiorem budynku. 

Wadą natomiast może być niestety, koszt. Mimo lepszej sytuacji negocjacyjnej (deweloper – wykonawca) mieszkanie “pod klucz” jest droższe niż lokal oddany w stanie deweloperskim. Z drugiej strony, nabywcy nie mogący liczyć na następny kredyt “na wykończenie” może starać się o wyższy kredyt na zakup mieszkania i nie martwić się o późniejsze wykończenie. Korzystać z wykończenia “pod klucz” czy pozostanie przy stanie deweloperskim - to decyzja indywidualna i zależna od wielu parametrów.  

 

Zdjęcie główne; 79469779 / shutterstock.com