Co liczy się przy wyborze mieszkania? Zbadali duże miasto. Jak spełnić takie oczekiwania?

Osoby, które szukają mieszkania przeznaczonego na inwestycję, powinny wiedzieć, co przyciąga ewentualnego nabywcę. Okazuje się bowiem, że Kowalski szukając nieruchomości jest całkiem wybredny. Jakie ma wymagania? Co jest dla niego najważniejsze? Wyniki badań przeprowadzonych w jednym, dużym mieście, dają do myślenia. 

Czym kieruje się klient, szukający nieruchomości? Powinien wiedzieć o tym każdy, kto chce ją sprzedać. Lub mieszkania traktuje jako sposób na inwestycję.

 

Osoby, które mają doświadczenie na rynku z pewnością nie będą zaskoczone wynikami badań, które przeprowadzono w Łodzi. Ci, którzy dopiero myślą o zarabianiu na mieszkaniach powinni wyniki analiz cytowanych przez agencję Newseria wziąć do sercai. 

Blisko zieleni, blisko komunikacji miejskiej, blisko sklepów

Wygląda na to, że mieszkaniec miasta chce mieć wszystko pod ręką. Dla mieszkańców Łodzi i okolic najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania okazała się zieleń. Sąsiedztwo przyrody (67proc. wskazań) jest ważniejsze niż bliskość komunikacji i dobry dojazd (65proc.) oraz pobliskie sklepy i restauracje (59proc.) – wynika z badania Echo Investment. Co czwarty łodzianin chciałby mieć na osiedlu ekorozwiązania, jak panele fotowoltaiczne (28proc.) oraz miejsca budujące sąsiedzkie więzi, jak ogródek społeczny (24proc.). Łodzianie chcą mieszkać na zrównoważonym osiedlu i coraz częściej mają taką możliwość w swoim mieście.

 

Blisko połowa przepytanych osób, podczas poszukiwania mieszkania, wzięłaby pod uwagę także specyfikę danej dzielnicy. Mniej ważne w wyborze okazała się bliskość szkół i żłobków (30proc. wskazań). Najmocniej zależy na tym osobom w wieku 25-34 lata (46proc.) i 35-44 lata (42proc.). W badaniu mieszkańcy Łodzi wskazywali na jakie główne cechy lokalizacji mieszkania i osiedla zwróciliby w pierwszej kolejności uwagę przy zakupie swoich czterech kątów.

 

Szukając ideału

Co ciekawe, waga bliskości terenów zielonych wzrasta z wiekiem. Za kluczową cechę lokalizacji osiedla uważa ją tylko 31proc. badanych w wieku 18-24 lata, a powyżej 45 r.ż. już niemal trzy czwarte łodzian. Zielone otoczenie i miejsce do rekreacji bardziej doceniają też osoby mieszkające w obrębie miasta (73proc.). Im dalej od centrum tym waga tego czynnika dla respondentów spada.

 

Dla co piątego łodzianina osiedle powinno być dopasowane do nowoczesnego trybu pracy i oferować miejsca do jej wykonywania. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i nie zawsze lubi to robić we własnym domu i chce mieć alternatywę. Bliskość biur, przestrzeni do pracy to także plus, bo skraca czas tracony na dojazdy, co docenia i czego szuka coraz więcej osób przy wyborze własnego „M”.

 

Rynek wtórny kontra rynek pierwotny

Te same badania mogą być kluczem do odpowiedzi na pytania: Dlaczego Polacy tak przychylnym okiem patrzą na mieszkania z wielkiej płyty. Stare osiedla mają wiele wad - mieszkania w nich nie mają idealnego układu, często nie brakuje też starej, wysłużonej infrastruktury w budynku. To odpycha.

 

Co przyciąga? Świetne położenie - często z własną zielenią lub blisko niej. Stare osiedla położone są zazwyczaj w centrach miast lub w ich pobliżu. Nie ma więc większych problemów z dostępem do komunikacji miejskiej, sklepów, restauracji. Warto zatem przemyśleć swoją strategię inwestycyjną. Nawet mieszkanie z drugiej ręki może okazać się świetną okazją do zarobku.