Załatwienie wszystkich formalności wymaganych przy transakcji kupna mieszkania z rynku wtórnego to nierzadko kilka tygodni starań. Warto jednak tym razem podziękować losowi, że to tyle trwa. Ci, którzy właśnie zaczynają dopinanie szczegółów, mogą się wstrzymać, by zaoszczędzić.
W przeciwieństwie do zakupu z rynku pierwotnego (od dewelopera) przy transakcji kupna lokalu z rynku wtórnego należy zapłacić tzw. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnej. Wynosi on 2 proc. od całości, co np. w przypadku zakupu mieszkania za pół miliona może wynieść nawet 10 tys. zł.
Prace, by ten konkretny podatek znieść, są prowadzone w Ministerstwie Rozwoju i Technologii od jakiegoś czasu, ale wcześniej przedstawiciele resortu wspominali, że rozwiązanie będzie wprowadzone najprawdopodobniej dopiero w 2024 roku. Ale na poniedziałkowej konferencji szef ministerstwa Waldemar Buda zapowiedział wcześniejszy termin.
Min. @waldemar_buda: Nie ograniczamy żadnej formuły nabycia – zarówno rynek pierwotny jak i wtórny jest dostępny przy #BezpiecznyKredyt2%. Pod koniec sierpnia będzie zlikwidowany #PCC od zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Jeśli ktoś szuka mieszkania na tym rynku to… pic.twitter.com/qN4xy4eP3o
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) July 3, 2023
- Nie ograniczamy żadnej formuły nabycia – zarówno rynek pierwotny jak i wtórny jest dostępny przy Bezpiecznym Kredycie 2 proc. Pod koniec sierpnia będzie zlikwidowany podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Jeśli ktoś szuka mieszkania na tym rynku, to warto wstrzymać się chwilę z zakupem - powiedział szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zapowiedziana przez ministra zmiana dotyczy każdej transakcji zakupu mieszkania. Niezależnie, czy nabywca kupi lokal za gotówkę czy posiłkując się kredytem (w tym także Bezpiecznym Kredytem 2 proc.), ale pojawił się jeden wymóg. Zniesienie podatku dotyczy jedynie nabywców pierwszego mieszkania.
Zapowiedziane rozwiązanie może faktycznie zostać wdrożone jeszcze w sierpniu, ponieważ ustawa jest przeprocedowana przez Sejm, a teraz pracuje nad nią Senat. Pomysł jest odbierany przez większość senacką jako pozytywną zmianę w prawie, więc zatwierdzenie powinno być formalnością, a podpis prezydenta być jedynie kwestią czasu.
Zdjęcie główne: wikipedia / Przemysław Jahr / Osiedle Błonie w Bydgoszczy