Chcą nowych podatków od nieruchomości. Zapłacisz za puste mieszkanie

Lewica przedstawiła kompleksową propozycję reformy mieszkaniowej, która wprowadza istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości, w tym podatek od pustostanów oraz od szybkiej sprzedaży mieszkań, czyli tzw. flipów. Reforma ma być odpowiedzią na problemy polskiego rynku mieszkaniowego, gdzie według Magdaleny Biejat, wicemarszałkini Senatu, co trzecia rodzina znajduje się w tzw. luce czynszowej.


Istotnym elementem reformy jest wprowadzenie nowych mechanizmów podatkowych, mających na celu uporządkowanie rynku nieruchomości. Samorządy otrzymają kompetencje do nakładania podatku od pustostanów na obszarach borykających się z największymi trudnościami mieszkaniowymi. Narzędziem wspierającym te działania ma być utworzenie Centralnej Ewidencji Lokali, gromadzącej dane o wykorzystaniu prywatnych lokali mieszkalnych.

 

Lewica planuje powrót do koncepcji podatku fliperskiego, tym razem w zmienionej formie - opartej na konstrukcji podatku dochodowego. To modyfikacja wcześniejszej propozycji z marca, która zakładała progresywne stawki podatku od czynności cywilnoprawnych, sięgające nawet 10 procent przy sprzedaży mieszkania przed upływem roku od zakupu.

Walka z pustostanami

W ramach reformy przewidziano utworzenie Funduszu Budownictwa Społecznego, który ma oferować bezzwrotne granty i niskooprocentowane kredyty długoterminowe. Wiceminister rozwoju i technologii zapowiedział zasadę równoważenia wydatków - każda złotówka przeznaczona na dopłaty do kredytów mieszkaniowych ma być równoważona taką samą kwotą wpłacaną do funduszu budownictwa społecznego.

 

Problem niewykorzystanych mieszkań ma zostać rozwiązany poprzez nowe regulacje podatkowe i systemowe. Według zapowiedzi lidera Lewicy Włodzimierza Czarzastego, partia planuje przedstawić projekt zagospodarowania około 2 milionów pustostanów w Polsce. Rozwiązania mają uwzględniać interesy zarówno właścicieli, jak i potencjalnych najemców.

Kompleksowe podejście do reformy mieszkalnictwa

Reforma przewiduje również zwiększenie środków na odnowę zasobu komunalnego i ograniczenie prywatyzacji najmu społecznego. Wiceminister Lewandowski podkreślił, że prace nad reformami podzielono na działania strategiczne i ratunkowe, z których te drugie są już gotowe w formie projektu ustawy.

 

Rynek mieszkaniowy w Polsce stoi przed wieloma wyzwaniami, a proponowane zmiany w systemie podatkowym mają być jednym z narzędzi ich rozwiązywania. Nowe regulacje podatkowe dotyczące pustostanów i flipów stanowią próbę systemowego podejścia do problemów mieszkalnictwa, łączącą interesy różnych uczestników rynku nieruchomości.

 

Fot. Max Vakhtbovycn