Biokominek - o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Biokominek to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego kominka. Wszędzie tam, gdzie wkład kominowy nie może być używany warto sięgnąć właśnie po to rozwiązanie. Co jednak warto wiedzieć? Czy żywy ogień z biokominka wystarczy, by ogrzać pomieszczenie? Dla kogo jest tego typu źródło ciepła, czy różni się od kominka czymś więcej niż brakiem paleniska? Co ze sposobami montażu? Dlaczego kominki tak nas hipnotyzują?

Biokominek w mieszkaniu? Dla kogo?

Kominek tradycyjny nie może stanąć bez zezwolenia, może być zamontowany tylko w niektórych pomieszczeniach - znaczenie ma jego wielkość czy wysokość samego budynku.

Nowoczesny biokominek różni się przede wszystkim tym, że wykorzystuje biopaliwo płynne. Najczęściej to bioetanol. Nie mamy więc do czynienia z tradycyjnym węglem, drewnem, a więc i popiołem, a co za tym idzie, nie trzeba czyścić paleniska. Chociaż w wyniku spalania wytwarza się para wodna i sporo dwutlenku węgla, nie ma jednak dymu, które emitują tradycyjne kominki.

Biokominki czyli ekologia bez popiołu

Właściciela mieszkania do biokominków przyciąga przede wszystkim wygoda ich stosowania. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków zbędne jest kucie ścian czy uzyskanie pozwolenia.

Biokominki, występujące w sklepach jako kominki ekologiczne, to urządzenia wolnostojące, które pozwolą nie tylko na ogrzanie mieszkania, ale uzyskania wyjątkowego nastroju.

Biopaliwo stosowane do biokominków jest bezpieczne, samo urządzenie również nie powinno być źródłem zaprószenia ognia, od otoczenia wnętrze urządzenia osłania bowiem gruba szyba.

Kominki przyjazne przyrodzie. Przez sposób spalania

Zalety biokominka to różnorodność stylów. Dopasowanie go do mieszkania jest jeszcze łatwiejsze niż w wypadku tradycyjnych kominków. Na rynku dostępne są modele dwustronne, stojące, wiszące (możemy przymocować je na ścianie). Przyjazne przyrodzie estetyczne mogą stać się elementem centralnym salonu - wielu mieszkaniach zastępują nawet telewizor. Łatwość instalacji sprawia, że są często wybierane przez architektów czy właścicieli mieszkania. Inne stosowane przez architektów rozwiązanie to umieszczenie biokominka pod telewizorem. Biokominki wolnostojące mogą być też przenoszone - i to kolejna zaleta tego rozwiązania. Warto przed zakupem sprawdzić jednak, w jakich warunkach produkt może być przeniesiony.

Kominek czy biokominek? O czym musisz wiedzieć

Dobrym miejscem dla biokominka może być narożnik pomieszczenia. Są też modele, które można zabudować w meblach, chociaż taki rodzaj biokominka wymaga szczególnej ostrożności podczas użytkowania. Rozlanie, chociaż drobnej ilości paliwa może bowiem sprawić posiadaczowi mieszkania spore problemy.

Bikominek dla kochających przyrodę

Sposób montażu biokominka ma znaczenie nie tylko estetyczne. Moc grzewcza jest bowiem stosunkowo niska, dlatego przed wybraniem oferty lepiej sprawdzić, czy biokominek spełni oczekiwania osób, które będą niego korzystać.

Biokominek ma jednak wiele innych zalet. Można go stosować w niemal każdym rodzaju pomieszczenia - ale nie tylko. Umieszczenie piecyka na tarasie czy w sypialni jest w zasadzie niemożliwe, ale stosowanie biokominków w tego typu pomieszczeniach jest jak najbardziej możliwe. Zaletą jest tu też cena, gdyż biokominek jest zdecydowanie tańszy niż tradycyjny kominek.

Biokominki tańsze w zakupie. Jest "Ale"

Tańszy w zakupie, ale niekoniecznie w eksploatacji, gdyż litr płynu wystarcza zazwyczaj na nie więcej niż sześć godzin ogrzewania. Jego moc w przypadku tradycyjnego kominka jest jednak zdecydowanie wyższa. Biokominek, jak widać, nie ma wyłącznie zalet. Kominki ekologiczne z założenia nigdy nie miały w pełni zastąpić tych tradycyjnych.

Biokominki - rozwiązanie dla każdego. Sprawdź oferty

Przed zakupem biokominka warto też sprawdzić, jaki rodzaj środka wykorzystuje. A i wybierając paliwo, warto przeanalizować jego skład. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze są odpowiednie certyfikaty. Biokominek jest bowiem potencjalnie niebezpieczny dla otoczenia - bioetanol jest łatwopalny. Wystarczy jednak stosować się do instrukcji, by ciepło ogrzewało nasze pomieszczenie bez ryzyka. Zamówienie odpowiedniego produktu jest łatwe - zarówno w tradycyjnym sklepie jak i przez internet. Do wyboru mamy wielu różnych producentów. Ważne jest też, by do płynu i samego piecyka dostępu nie miały dzieci i osoby starsze.

Biokominek w bloku? To możliwe!

Jeśli nie możemy korzystać z kominków ekologicznych, a mimo to chcemy cieszyć się tańczącymi płomieniami, to jest alternatywa. Możemy skorzystać z kominków elektrycznych. W tym wypadku paliwo nie występuje w ogóle - żywy ogień jest bowiem iluzją optyczną, nie występuje to żaden palnik, nie ma też, jak w biokominkach, węgla ani drewna czy w ogóle paleniska jako takiego. Źródło "ognia" to diody, umieszczone w różnej ilości i konfiguracji - przed zakupem warto zadawać pytania o właśnie tego typu detale.

Biokominek dla domu i mieszkania. Grzeje słabiej niż zwykły kominek, ale warto go mieć

Biokominki dostępne są w różnych wzorach, co ułatwia aranżację przestrzeni. Różne są też materiały, chociaż, z oczywistych względów, najczęściej mamy do czynienia z połączeniem stali i innych materiałów.

Jakie zatem zalety ma biokominek? To rozwiązanie będące alternatywą dla zwykłego kominka, ekologiczne, dobre dla mieszkania i domu, które montujemy jednak głównie w celu podniesienia estetyki, nieogrzania pomieszczenia. Wybór biokominków na rynku sprawia jednak, że każdy dobierze rodzaj oferty do swoich indywidualnych potrzeb. Biokominek z pewnością jest wart rozważenia!