Biokominek nie zastąpi grzejnika, ale przykuwa uwagę bardziej niż smartfon

Biokominek to atrakcyjny element aranżacji, niezależnie gdzie się znajduje. Można go zamontować wszędzie - w salonie, sypialni, łazience, ogrodzie, na tarasie, balkonie oraz patio. Aby cieszyć się widokiem płonącego ognia nie trzeba podłączać go do żadnych instalacji, ani do komina. To urządzenie spala specjalne paliwo - bioetanol. Nie ma więc problemu z popiołem i spalinami.

Biokominki dostępne są na rynku w bardzo wielu wersjach. Zależnie od wielkości pokoju oraz jego aranżacji mamy do wyboru urządzenia do zabudowy jak tradycyjne kominki, modele wiszące lub wolno stojące. Ten ostatni rodzaj, zwłaszcza większe biokominki, chętnie są też ustawiane na tarasie lub w przydomowym ogrodzie. Natomiast mniejsze można też ustawić na stole lub wbudować w blat.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem
Do wyboru, do koloru

Biokominki mogą przypominać swoim wyglądem otwarte palenisko, tradycyjny wkład kominkowy w obudowie portalowej lub mieć nietypową formę. Znajdziemy zatem urządzenia z ekspozycją ognia na jedną stronę, na dwie, a nawet na trzy oraz na tzw. przestrzał. Wiele z nich ma kształt prostopadłościanu, ale są też okrągłe, owalne, a nawet w postaci pięciokątnych lub sześciokątnych brył. Niektórzy producenci umożliwiają klientom, zaprojektowanie urządzenia zarówno pod względem kształtu, jak i rozmiarów do ich potrzeb.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Obudowa biokominków wykonywana jest ze stali malowanej proszkowo, stali nierdzewnej, ceramiki, kamienia oraz szkła hartowanego. W zestawie jest też wkładka, w której spalany jest bioetanol. Odpowiednia konstrukcja pojemnika zabezpiecza przed jego wyciekiem.

Biokominki mogą mieć niedużą moc, np. 0,5-2 kW, ale większe modele będą dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu.

Jak sterować biokominkiem?

Biokominek może mieć zasuwę, która umożliwia użytkownikowi manualną regulację intensywności płomienia. Bardziej zaawansowane technicznie modele mają planiki automatyczne, dzięki czemu można nimi sterować zdalnie pilotem, a niektórymi także za pomocą smartfona, a nawet włączyć je w system inteligentnego domu. Są one wówczas wyposażone w różne czujniki zapewniające ich niezawodną pracę takie jak np.: czujnik bezpieczeństwa, który wyłączy urządzenie, gdy dojdzie jego nieprawidłowego działania; czujnik mierzący poziom CO2, czujniki mierzące temperaturę poszczególnych części urządzenia i zapobiegające przegrzewaniu się palnika.

Co warto wiedzieć o paliwie i jego właściwym spalaniu?

Bioetanol, jak podaje serwis ekologia.pl, to alkohol etylowy wytwarzany z biomasy (np. z pełnowartościowych produktów roślinnych, takich jak zboże, buraki cukrowe, ziemniaki, albo z odpadków). W wyniku jego spalania powstaje para wodna i dwutlenek węgla (ten ostatni w niewielkiej ilości nieszkodliwej dla zdrowia), dzięki czemu nie trzeba podłączać tego urządzenia do komina.

Pamiętajmy jednak o tym, że w procesie spalania zużywany jest tlen, więc gdy biokominek działa, do pomieszczenia musi dopływać świeże powietrze.

Paliwo można zamówić przez internet lub kupić np. w marketach budowlanych oraz sklepach i salonach z kominkami. Dostępne jest ono zarówno w wersji bezwonnej, jak i zapachowej (np. pachnie lasem, kawą, lawendą).

Podczas użytkowania należy zwrócić uwagę na to, aby nie dolewać bioetanolu, gdy płonie ogień. Wolno to zrobić wyłącznie wtedy, gdy palenisko jest zimne.

W naszej ofercie poza biokominkami dostępne są także tradycyjne oraz nowoczesne kominki i wkłady kominkowe.